ידיעה כתובה |

: המחאה בישראל במהלך "צוק איתן"

מדינה נכתב על ידי

דף זה מרכז את סיקור אירועי המחאה המצויים באתר הטלוויזיה החברתית, נגד המדיניות ההתקפית של ממשלת ישראל בעזה ובעד תהליך מדיני שיוביל להפסקת אש אפקטיבית ולהפסקת המצור על עזה. אירועי מחאה אלו כמעט ולא קיבלו ביטוי בתקשורת המרכזית, ואם כן, הם מוסגרו כאירועים הזויים. אנו גאים שהתאפשר לנו לסקר אירועים אלו ולהפיצם באתר הטלוויזיה החברתית, ביוטיוב, בפייסבוק ובערוצי הטלוויזיה בכבלים ובלווין (98 + 30), כמו כן באתרי אינטרנט השותפים לערכים בהם אנו מאמינים ואותם אנו מקדמים.

* * * * * * * *

בסוף השבוע בו פורסם דבר חטיפת נערי הישיבה נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח, נפגשו יחד מאות יהודים וערבים מרחבי הארץ באירוע תרבות ושופינג נגד הגזענות, שהתקיים בפרדיס. לאחר שגדשו את הרחובות, הדוכנים, והחומוסיות, התפנו המבקרים לשיחות בפרלמנטים השונים, שהתגבשו בבתי הקפה לדון במתח ההולך ומתהדק בין יהודים לפלסטינים בישראל.

פרדיס נגד גזענות (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בסוף השבוע בו פורסם דבר חטיפת נערי הישיבה, 14.6.2014, נפגשו יחד מאות יהודים וערבים מרחבי הארץ באירוע תרבות ושופינג נגד הגזענות, שהתקיים בפרדיס. לאחר שגדשו את הרחובות, הדוכנים, והחומוסיות, התפנו המבקרים לשיחות בפרלמנטים השונים שהתגבשו בבתי הקפה. ראיון ברדיו כל השלום על הכתבה.
הופק ע"י: | עלה ב: 18/06/2014


ב- 2/7/2014, לאחר שנודע כי שלושת נערי הישיבה החטופים נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח נרצחו, נחטף ונרצח בירושלים הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר. יום לאחר הרצח נערכו בשכונת שועפט בירושלים המזרחית הפגנות סוערות. במקביל נערכה עצרת נגד גזענות בכיכר החתולות במערב העיר. האזינו לראיון שקיימנו ברדיו כל השלום בנושא.

סינדרום ירושלים (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

ירושלים בערה אתמול, 2.7.2014, - שריפות כילו חלקות יער, חום בלתי נסבל, והפגנות לוהטות ברחובה הראשי של שועפט במזרח העיר, לא רחוק מגדר ההפרדה. בכל מקרה זה נגמר בשלוש תחנות הרכבת הקלה שהושחתו, מספר פצועים מקרב המפגינים ושני צלמי עיתונות שפונו לטיפול רפואי כתוצאה מירי השוטרים. באותה השעה, בכיכר החתולות שבירושלים המערבית, התקיימה הפגנה גדולה נגד הקריאות לנקמה המציפות את המרחב הציבורי עקב רצח הנערים, וסלידה מהמניע הלאומני של רצח הנער אבו חדיר, כפי שמסתמן. ראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו
הופק ע"י: | עלה ב: 03/07/2014


הריסת בתי מחבלים היא פרקטיקה ידועה. למרות שלא הוכחה כאפקטיבית, פורסם כי צה"ל מתכוון להרוס את בתיהם של רוצחי הנערים גלעד, נפתלי ואייל. מה לגבי בתיהם של רוצחי הנער אבו חדיר? זו כמובן לא היתה אפילו אופציה שנשקלה. בחנו את דעת הציבור בשאלה זו.

האם יש להרוס את ביתם של רוצחי אבו חדיר? (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בעקבות מציאת החשודים ברצח הנער מוחמד אבו חדיר משועפט, יצאנו למשאל קצר ברחובות תל אביב לברר מה הדעות ביחס להריסת ביתם של הרוצחים היהודים...
הופק ע"י: | עלה ב: 07/07/2014


בעקבות רצח מוחמד אבו חדיר התארגנו פעילים יחד עם פורום "תג מאיר" לביקור תנחומים בסוכת האבלים בבית משפחת אבו חדיר.

ביקור תנחומים בבית משפחת אבו חדיר (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

ב- 8/7/2014 הגיעו כ- 350 ישראלים ביוזמת פורום תג מאיר לביקור תנחומים בבית משפחת אבו חדיר בשועפט להביע את הששתתפותם בצער על רצח בנם מוחמד.
הופק ע"י: | עלה ב: 09/07/2014


במהלך "צוק איתן", זכינו לשמוע קול אחיד ומתלהם בערוצי התקשורת המרכזיים בישראל. אבל דווקא ביישובי הדרום ועוטף עזה אפשר היה לשמוע קולות אחרים, כאלו שרואים בחמאס פרטנר למשא ומתן, כאלו שמתנגדים לתקיפות הצבאיות ושרואים בתושבי עזה אנשים שרוצים ברובם לחיות בשלום. הקולות האחרים נעדרו מסיקורה של התקשורת הישראלית, אך בטלוויזיה החברתית הם קיבלו מקום של כבוד. תושבי שדה ניצן, שדרות, נירים, נתיב העשרה – "קול אחר" – בראיונות שמביעים ביקורת על המדיניות ההתקפית של הממשלה וסולידאריות עם תושבי עזה.

הקול האחר מעוטף עזה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בזמן המבצע "צוק איתן" בעזה, 9.7.2014, יצאנו לישובי עוטף עזה לשמוע קולות אחרים מהתושבים החיים תחת שיגרת חירום. לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו וכתבות נוספות בנושא מבצע "צוק איתן"
הופק ע"י: | עלה ב: 10/07/2014


בסוף השבוע הראשון למלחמת "צוק איתן" נערכו עצרות מעורבות של יהודים וערבים נגד האלימות והגזענות. ביפו נערכה עצרת ביוזמת קהילת "יד ביד" בהשתתפות ילדים והורים, נגד מדיניות ההפרדה בין יהודים לערבים כבר מגיל הגן. בטירה נערכה עצרת תחת הכותרת "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים" בהשתתפות חברי כנסת, ראשי ערים, אנשי ונשות ציבור וקהל רב. יהודים וערבים מקיימים אירוע משותף בוואדי ערה, תחת הכותרת "שכנים של שלום".

יד ביד כצוק איתן (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הפגנה שהתקיימה ביפו, ביום הרביעי למבצע הצבאי "צוק איתן" - נגד הגזענות, נגד ההסתה ונגד מדיניות ההפרדה בין יהודים לערבים בישראל. ההפגנה אורגנה ע"י קהילת "יד ביד" ביפו.
הופק ע"י: | עלה ב: 12/07/2014


עצרת נגד "צוק איתן" בטירה (לדף הכתבה »)

עצרת נגד "צוק איתן" שהתקיימה ביום שבת (12/7/2014) בטירה תחת הססמא: "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים". העצרת הייתה גדושה בקהל רב ובהשתתפות חברי כנסת, ראשי ערים,ואישי ציבור.
הופק ע"י: | עלה ב: 13/07/2014


שכנים של שלום (לדף הכתבה »)

אירוע משותף ליהודים וערבים בואדי ערה, תחת הכותרת "שכנים של שלום"
עלה ב: 13/07/2014


במהלך השבועות הראשונים של המלחמה, הפקנו שתי מהדורות אולפן של "סדר חברתי". גרסא בעברית וגרסא באנגלית.

סדר חברתי [אנגלית] 10-7-2014 (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

מהדורת "סדר חברתי" באנגלית: סינדרום ירושלים- "תג מאיר" והפגנות לוהטות ברחובה הראשי של שועפט, האם יש להרוס את ביתם של רוצחי אבו חדיר?, פרדיס נגד גזענות- אירוע תרבות נגד הגזענות בפרדיס, הצילו! נעצרתי – שלח- אפליקציית לחצן מצוקה למקרה חטיפה או מעצר.
הופק ע"י: | עלה ב: 10/07/2014


סדר חברתי 22/7/2014 (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

המלחמה בעיצומה ואיתה מתגברים הקולות האחרים. הפגנות בארץ ובעולם נגד המתקפה בעזה. דהמש כמקרה מבחן לאפליה ממסדית כלפי ערבים בישראל. הצטרפו לאירועי מחאה שקטים נגד המלחמה. תכנית הכשרה לכתבי ווידיאו בטלוויזיה החברתית.
הופק ע"י: | עלה ב: 22/07/2014


יוזמת "כיכר השלום" של פורום המשפחות השכולות, נערכת בכל ערב מאז ה- 9/7/2014. הפורום הציב אוהל הידברות ברחבת הסינמטק בתל אביב ובכל ערב נערכות בו שיחות ופעילויות למען פיוס וקידום השלום בין העמים. ב- 15/7 נערך בכיכר ערב בסימן נשים, במרכזו שירי לוינס שוחחה על ההשפעה הייחודית שיש למצבי מלחמה על נשים וכן על תפקידן המיוחד בתהליכי יישוב סכסוכים.

כיכר השלום (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

עם פרוץ מבצע "צוק איתן", פורום המשפחות השכולות פתחו אוהל הידברות ברחבת הסינמטק בתל אביב. בכל ערב הם מנהלים שיחות ופעילויות לקידום השלום והפיוס בין שני העמים. לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו וכתבות נוספות בנושא מבצע "צוק איתן"
הופק ע"י: | עלה ב: 15/07/2014


נשים ביטחון וישוב סכסוכים (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

מה תפקידן של נשים בעת סכסוך ומלחמה? האם הן נמצאות בעמדות השפעה והחלטה? מהי תרומתן של נשים ביישוב סכסוכים במקומות שונים בעולם? מה נשים בישראל עושות ליישוב הסכסוך במסגרת "צוק איתן" ובכלל בסכסןך הישראלי-פלסטיני? תקציר של ערב בסימן נשים, שהתקיים במאהל של פורום המשפחות השכולות הישראלי פלסטיני, במרכזו שירי לוינס שוחחה על ההשפעה הייחודית שיש למצבי מלחמה על נשים וכן על תפקידן המיוחד בתהליכי יישוב סכסוכים.
הופק ע"י: | עלה ב: 30/07/2014


עוד לפני כניסת צה"ל קרקעית לרצועת עזה, נערכו הפגזות כבדות מן האוויר. כמות הפצועים והנזקקים לטיפול רפואי הייתה גדולה ויצרה עומס רב על מערך שירותי הבריאות ברצועה. ניהלנו שיחת סקייפ עם מחמוד דאהר, נציג ארגון הבריאות העולמי בעזה. כתבנו עידוא דגן התראיין ברדיו כל השלום על הכתבות הללו.

שירותי הבריאות בעזה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בזמן מבצע צוק איתן, 14.7.2014, דיברנו עם מחמוד דאהר נציג ארגון הבריאות העולמי בעזה, על מצב השירותי הבריאות ברצועה בעת ההפצצות המלחמה. לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו וכתבות נוספות בנושא מבצע "צוק איתן"
הופק ע"י: | עלה ב: 15/07/2014


ככל שנמשכה המלחמה, התקשורת המרכזית מיעטה לסקר את קולות ההתנגדות ואת ההפגנות נגד האלימות והגזענות, למרות שהיו לא מעט כאלו, בארץ וברחבי העולם. הנה סרטון המקבץ קולות שכאלו ממהלך השבועיים הראשונים למלחמה וכתבה מתוך מגזין "סדר חברתי" על ההפגנות בסוף השבוע של ב-19-20/7.

קול אחר מישראל – התנגדות לצוק איתן (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

ריכוז של אירועי ההתנגדות למלחמה מהימים האחרונים. סיקור של הקולות האחרים, המתונים, אלו שאינם נשמעים בד"כ בתקשורת הישראלית - ביחס למלחמה בעזה ("צוק איתן") בין התאריכים 9/7 ועד 15/7 (2014).
הופק ע"י: | עלה ב: 17/07/2014


מפגינים נגד צוק איתן – בישראל ובעולם (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

המחאה הישראלית ברחובות נגד המלחמה עלתה בסוף השבוע מדרגה. עשרות פצועים ועצורים בעקבות ההפגנות בערים הגדולות ברחבי המדינה מלמדים על מציאות חדשה, אלימה הרבה יותר מבעבר. בשמאל טוענים לפגיעה בחופש להפגין ולסתימת פיות, בימין טוענים לעליית מדרגה ב"בוגדנות" השמאל. המשטרה מצידה, ממשיכה לתגבר כוחות כתוצאה ממחדלים שהובילו לאלימות כלפי מפגיני השמאל - ערבים ויהודים. גם ברחבי העולם התקיימו בימים האחרונים הפגנות נגד ממשלת ישראל. כ-3,000 מפגינים ערבים ואירופאים השתתפו בהפגנה שהתקיימה ביום ראשון באמסטרדם, בדרישה כי הכוחות הישראליים ייסוגו באופן מידי מהרצועה. הפגנות דומות התקיימו גם בבריסל, בלונדון ובפריז.

הופק ע"י: | עלה ב: 22/07/2014


במהלך "צוק איתן" גויסו עשרות אלפי חיילי מילואים, בנוסף לכוחות הסדירים. בניגוד למלחמות עבר ומבצעים קודמים, הפעם כמעט ולא נשמעו קולות סרבני גיוס ממניעים אידיאולוגיים ומצפוניים. בתזמון מקרי, תאריך גיוסו המיועד של אודי סגל, סרבן מחותמי מכתב השמיניסטים האחרון, נפל באמצע המלחמה. אודי סירב להתגייס ומרצה בימים אלו עונש מאסר בכלא 6. הנה הצהרתו של אודי, והפגנת התמיכה בו, ביום התייצבותו בבקו"ם.

אודי סגל – אני מסרב (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

אודי סגל, בן 19 מקיבוץ תובל שבגליל, חתם לפני מספר חודשים על מכתב הסרבנים והפך אחד הפעילים המרכזיים בו. לקראת התייצבותו בלשכת הגיוס ביום שני, 28.7.14, ערכנו איתו ראיון מיוחד.
הופק ע"י: | עלה ב: 23/07/2014


אודי סגל בלשכת גיוס (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הפגנת תמיכה בסרבן הגיוס אודי סגל, ביום התייצבותו בבקו"ם (28.7.2014), בהשתתפות פעילים וסרבני גיוס וותיקים בניהם יונתן שפירא, נועה לוי ועומר סעד. לדברי אודי: "דווקא עכשיו, לנוכח מבצע צוק איתן, כשהתקשורת והממשלה מנסות להשתיק את קולות הביקורת, חשוב להתנגד, לסרב ולמחות. אני מעדיף לשבת בכלא על פני השתתפות בהרג, בכיבוש ובפשעי מלחמה". אודי נשפט ל-20 ימי מחבוש בכלא 6.
הופק ע"י: | עלה ב: 29/07/2014


העצרת הגדולה ביותר נגד המלחמה נערכה בכיכר רבין ב- 26/7. התקשורת לא דיווחה על קיומה מראש, אבל בחרה כן לדווח על הכוונה לבטלה. בסופו של דבר העצרת התקיימה כמתוכנן, בהשתתפות אלפי אנשים, כאשר על הבמה נאמו ח"כ דב חנין, נציגי לוחמים לשלום, פורום המשפחות השכולות ועוד.

הפגנה נגד מלחמת "צוק איתן" [26-7-2014] (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הפגנה נגד מלחמת "צוק איתן" שהתקיימה בכיכר רבין ביום שבת, 26.7.2014. בהשתתפות אלפי מפגינים. על הבמה נאמו: ח"כ דב חנין, נציגי לוחמים לשלום, פורום המשפחות השכולות ועוד.
הופק ע"י: | עלה ב: 27/07/2014


כדי לממן את אירועי המחאה ברחבי הארץ, הוקמה קרן חירום, ומספר ארגוני שלום יצאו בקמפיין גיוס תרומות בחו"ל. הנה סרטון הקמפיין בהפקת הטלוויזיה החברתית.

לאור הסיקור המוטה וההומוגני של המלחמה בתקשורת המרכזית, שאלנו את המפגינים שהגיעו להפגנות, מה דעתם על תפקוד התקשורת במהלך מלחמת צוק איתן.

מה דעתך על סיקור התקשורת את המלחמה? (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

שאלנו את משתתפי ההפגנה בכיכר רבין ב- 26/7/2014 מה דעתן/ם על סיקור התקשורת את המלחמה בעזה.
הופק ע"י: | עלה ב: 27/07/2014


השיח הציבורי במהלך המלחמה ברשתות החברתיות אופיין באלימות מילולית רבה. בעקבות הקצנת השיח, נערך דיון בו לקחו חלק ימנים ושמאלנים, חילונים ודתיים, ערבים ויהודים כאחד, בו דנו על גבולות השיח בעת מלחמה, מתי דעה הופכת ללא לגיטימית, ומה הכוח שלנו כאנשים פרטיים בתוך זה.

גבולות השיח הציבורי בזמן מלחמה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

מפגש שנערך בעקבות השיח המקצין בחברה הישראלית. בדיון לקחו חלק: ימנים ושמאלנים, חילונים ודתיים, ערבים ויהודים - כאחד לדיון על גבולות השיח בעת מלחמה. מתי דעה הופכת ללא לגיטימית, ומה הכוח שלנו כאנשים פרטיים בתוך זה. האירוע התקיים ב-30/7/2014 במהלך "צוק איתן" במזא"ה 9 ת"א.
הופק ע"י: | עלה ב: 31/07/2014


בעיר לוד, התקיימה הפגנת סולידריות עם תושבי עזה, אליה הגיעו פלסטינים מאזורים שונים בארץ. לוד היא עיר מעורבת ולחלק מהתושבים בה יש קרובי משפחה בעזה.

לוד – הפגנת סולידריות עם עזה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

העיר לוד הינה עיר מעורבת בעלת אוכלוסיה פלסטינית גדולה, אשר לרבים בה יש מכרים וקרובי משפחה בעזה. השבוע (3/8/2014) במהלך "צוק איתן", נערכה בעיר הפגנת סולידריות עם תושבי עזה. מנגד התקיימה הפגנה של פעילי ימין.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/08/2014


בכל יום שישי בשעות הבוקר, יוצאים חברות וחברי קהילת "יד ביד" ביפו, ילדים והורים, למשמרות מחאה נגד המלחמה ונגד הגזענות. ביום שישי 8/8 הם אספו ציוד הומניטרי ותרומות לתושבי עזה.

סולידאריות עם תושבי עזה ואיסוף תרומות (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

אירוע סולידאריות עם תושבי עזה, שקיימה קהילת יד ביד, יפו, במהלך "צוק איתן" (8-8-2014). באירוע נאספו מצרכים הומניטריים ותרומות כספיות.
הופק ע"י: | עלה ב: 11/08/2014


בשבת האחרונה הייתה צפויה להתקיים עצרת גדולה של מחנה השלום, נגד המלחמה ובעד תהליך מדיני. למרות מאמצי המארגנים, המשטרה הפעם החליטה שלא להעניק אישור להפגין. אם מישהו היה רוצה ללמוד מגופי התקשורת המרכזיים על קיום ההפגנה ועל המסרים שלה, הוא היה מתקשה מאוד, אך הודעת הביטול, שוב, זכתה לכותרות ולידיעות ברוב גופי התקשורת. למרות זאת מאות אנשים הגיע לכיכר כדי להפגין.

הפגנה נגד המלחמה בעזה [9-8-2014] (לדף הכתבה »)

המשטרה לא העניקה רישיון לעצרת המונים של מחנה השלום שהייתה אמורה להתקיים השבת (9-8-2014). למרות זאת, הגיעו מפגינים לכיכר להביע את מחאתם נגד מדיניות הממשלה. איתם הגיעו לכיכר גם מפגיני ימין שהתעמתו עימם.
עלה ב: 10/08/2014


בכל יום שישי יוצא "אוטובוס השלום" למסע, במטרה לפגוש את האנשים שחיים על הגבול, לאסוף תרומות, תרופות, להיפגש עם תושבי עוטף עזה, עם חיילים, עם פלסטינים – הכל כדי לקדם עקרונות של סובלנות, הבנה ואי אלימות.

אוטובוס השלום (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

מאז שהחלה הלחימה בדרום ("צוק איתן"), יוצא בכל יום שישי בבוקר, אוטובוס עם פעילות ופעילים, למסע בין ישראל לעזה. המטרה המוצהרת - לקדם עקרונות של סובלנות, הבנה ואי אלימות, לראות מה שהתקשורת מנסה להסתיר מאתנו - את פרצופו האמיתי של "האויב". בשעות בוקר הם נפגשים, למשימה הראשונה - קישוט האוטובוס בפרחים. משם הם נוסעים לבקר פצועים עזתים, חיילים, מקיימים שיחות עם הורים שכולים, מעבירים ציוד הומניטרי לתושבי עזה, ומשוחחים עם תושבי שדרות ועוטף עזה. באוטובוס השלום יש את כל מה שנדיר היה למצוא בחברה הישראלית בימים אלו: סובלנות, הקשבה, חמלה ורצון לקיים שיח. כנראה לא סתם, נפקדו ממנו הישראלים. לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו.
הופק ע"י: | עלה ב: 19/08/2014

"צוק איתן" נערך בימי חופשת הקיץ, לקראת החזרה ללימודים נאלצו המורות והמורים להתמודד עם שיח בנושאים כמו גזענות והסתה בקרב התלמידים.

האזעקה היא בשבילי (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

"צוק איתן" מאתגר את מערכת החינוך בישראל, לא רק בעניין היערכות מהירה לפתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר, אלא גם בהתמודדות עם רף גבוה של הסתה וגזענות בה נגועים התלמידים, כך לפחות עולה מחששותיהם של המורים הצפויים להתמודד עם החזרה מצוק איתן לבית הספר. לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו.
הופק ע"י: | עלה ב: 28/08/2014

*** בנוסף לכל אלו, הטלוויזיה החברתית היוותה במה לכתבות ווידאו וצילומים שהעבירו לנו פעילי שטח וארגונים בנושאי המלחמה והמחאה. כמו כן עשרות ידיעות כתובות במדור "עדכוני חדשות" ו-"על סדר היום" נכתבו ע"י צוות הטלוויזיה החברתית בנוגע למדיניות ההתקפית של הממשלה ובביקורת על גופי התקשורת המרכזים.

כל פעילותנו נעשית על בסיס תרומות. אין באתר פרסומות ולא תוכן שיווקי. נודה מאוד לכל תמיכה כספית, אנו זקוקים לתמיכה יותר מאי פעם.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס