ידיעה כתובה |

: הסרבן אופיר אברבוך שוחרר אחרי 150 יום בכלא

חברה נכתב על ידי

לאחר 150 ימי מחבוש, סרבן המצפון אופיר אברבוך יוצא מהכלא. בתום תשע תקופות מאסר, לאחר שרשויות הצבא לא הכירו בסירובו המצפוני, הוא קיבל פטור באמצעות קצין בריאות הנפש. עם שחרורו אמר כי הוא ״קורא לכל נער ונערה לפני גיוס לשאול את עצמם האם הם מוכנים לקחת אחראיות מוסרית על הדבר הזה״.

עם צאתו מהכלא אמר: ״אחרי מאבק ארוך ומייגע, אני יכול להגיד בלב שלם שמבחינתי סירוב היה הדבר הנכון לעשות. למרות הקשיים שחוויתי לאורך הדרך, אני גאה בהחלטה שלי לעמוד על עקרונותי. אני קורא לכל נער ונערה הניצבים בפני גיוס לצבא שיתנערו לרגע מכל הדעות הקדומות שאנחנו מחונכים לפיהן, יביטו במצב האלימות באיזורנו כמו שהוא  וישאלו את עצמם האם הם מוכנים לקחת אחראיות מוסרית על הדבר הזה.״

צפו בראיון שקיימנו עם אופיר: 

אפשר לתרום לחברה גם בלי להחזיק נשק (לדף הכתבה »)(Available in English)

אופיר אברבוך, סרבן מצפון אשר ישב עד כה כבר 150 יום בכלא צבאי, מספר על החלטתו לסרב: "חשוב לי להבהיר שלא כל אזרח במדינה מסכים למה שהצבא עושה. לא מדובר כאן ביהודים נגד ערבים, אלא באנשים שלווים שרוצים לחיות בשלום לעומת אנשים שרודפים אחרי כוח ומאמינים באלימות." לקריאה נוספת.
הופק ע"י: | עלה ב: 10/10/2017

בהצהרת הסירוב שלו כתב אופיר: ״חשוב לי לחזור ולומר כי בבחירה שלי לסרב אינני מתנער מהאחריות שלי לחייהם, לשלומם ולביטחונם של התושבים במרחב שלנו. ברור לי, כמו לשאר חבריי הסרבנים והסרבניות, כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא ייפתר מעצמו, במטה קסם, וללא התערבות של איש. למעשה, ההפך הוא הנכון. אנו הסרבנים מבינים היטב כי למען ביטחוננו וביטחון הדורות הבאים, עלינו לחדול משירות מעגל האלימות והדמים שלתוכו נולדנו, ושאותו למדנו לקבל כמובן מאליו. כדי לעצור את האלימות צריך להתחיל מלומר לא: לא לאלימות, לא לשפיכות הדמים, לא למעגל האימה השולט בחיינו. לא להתנערות מאחריות, להעדר מחשבה, ולהליכה צייתנית עם העדר״.

מוקדם יותר השבוע, שוחררה גם סרבנית המצפון נועה גור-גולן, בפטור שניתן לה ע״י ועדת אי-התאמה, זאת לאחר שריצתה 98 ימי מחבוש במצטבר. סרבנית המצפון הדס טל ממתינה בימים אלה להמשך הליכיה להשגת פטור משירות צבאי, זאת לאחר שריצתה כבר ששים ימים מחבוש. צפו בראיונות עמן:

חלמה להיות טייסת ועכשיו מסרבת (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

נועה גור גולן חלמה כילדה להיות טייסת. במקום זה היא תצהיר השבוע על סירוב מטעמי מצפון וצפויה להיכנס לכלא. צפו בה מספרת על אחיה התומכים, על פציפיזם ומדוע לא ניסתה להשתחרר דרך קב"ן.
הופק ע"י: | עלה ב: 10/07/2017

הדס טל – מסרבת (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

אחותה התאומה התגייסה לצה"ל ואילו היא החליטה לסרב להתגייס ולהצהיר על זה בגדול. הדס טל צפויה להתייצב בבקו"ם ביום שני הקרוב (7/8/2017) וכנראה שתשלח לכלא בגין סירובה. היא מקבלת תמיכה מלאה מההורים, שלדבריה הם כבר לגמרי חלק מהמאבק שלה. צפו בראיון אישי עם הדס בו היא מנמקת את הסיבות שהביאו אותה לסרב להתגייס. לינק לידיעה עם הצהרת הסרוב של הדס.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/08/2017

  כתבות ווידאו שחבל לפספס