ידיעה כתובה |

: הצהרת הסירוב של הדס טל

חברה נכתב על ידי

הדס טל, בת 18 מעמק יזרעאל אמורה להתגייס לצבא בשבוע הבא, אך ביום הגיוס היא הולכת לסרב: "אני מסרבת כי חשוב לי לא לתת למערכת הזאת להמשיך להתקיים מבלי התנגדות".

"עד כתה י׳ לא ידעתי שיש כיבוש. מצאתי מפה שציירתי בכתה ט׳– השטחים הכבושים לא הופיעו שם, רק שטח ריק. אבל בכתה י׳ התחלתי לפתח תודעה פוליטית. קראתי כתבות ב״שיחה מקומית״, עדויות של ״שוברים שתיקה״, ופוסטים ברשתות חברתיות, ונחשפתי למציאות שלא הכרתי– הכיבוש. חוסר האונים של אוכלוסיה שנשלטת על ידי חיילים. אני זוכרת במיוחד את הגילוי שכל כך קרוב אלי יש עולם שבו חיילים שלא מדברים את השפה שלך נכנסים למשפחה שלך הביתה באמצע הלילה כדבר שגרתי. בכתה י״א כבר ידעתי שאסרב להתגייס"- הדס טל בהצהרת הסירוב שלה.

הדס טל – מסרבת (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

אחותה התאומה התגייסה לצה"ל ואילו היא החליטה לסרב להתגייס ולהצהיר על זה בגדול. הדס טל צפויה להתייצב בבקו"ם ביום שני הקרוב (7/8/2017) וכנראה שתשלח לכלא בגין סירובה. היא מקבלת תמיכה מלאה מההורים, שלדבריה הם כבר לגמרי חלק מהמאבק שלה. צפו בראיון אישי עם הדס בו היא מנמקת את הסיבות שהביאו אותה לסרב להתגייס. לינק לידיעה עם הצהרת הסרוב של הדס.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/08/2017


הדס הולכת לסרב להתגייס ומלווה אותה ארגון 'מסרבות'. בחודש שעבר 'מסרבות' אירגנו פאנל העוסק בפמיניזם וצבא, בפנאל תמר שולב, מתגייסת לקרק"ל ועתליה בן אבא, סרבנית מצפון, דיברו על סירוב לעומת מאבק מתוך המערכת ובנוסף על ההיבט הפמיניסטי בבחירתן:

סרבנות או קרבי – מהי הבחירה הפמיניסטית? (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

האם פמיניזם משמעו מתן הזדמנות שווה לנשים לפעול בתוך המערכת הצבאית? או שפמיניזם צריך לפרק את מוקדי הכוח הגבריים מבחוץ ולהציע אלטרנטיבה אזרחית כדי להשיג שוויון בין נשים לגברים? עתליה בן אבא היא סרבנית מצפון, תמר שולב מתגייסת לשירות קרבי בקרקל. שתיהן נפגשו לשוחח על הקשר בין הבחירה שלהן לפמיניזם.
הופק ע"י: | עלה ב: 12/07/2017

עוד כותבת בהצהרת הסירוב: "אני מסרבת כי ההתגייסות לצבא היא מבחינתי ציות, העלמת העין והמשך השגרה– בזמן שהמערכת הצבאית מיישמת מדיניות ממשלתית של כיבוש כבר למעלה מחמישים שנה. זה כיבוש שמונע זכויות אדם בסיסיות ממיליוני אנשים שפשוט לא קיימים בתודעה הישראלית".
"אני מסרבת כי הבעיה היא הרבה יותר גדולה. זוהי לא בעיה רק של הכיבוש, או רק של ישראל– מדובר בבעיה עולמית של מערכת קפיטליסטית שעובדת אך ורק עבור ההון והשלטון. בפועל, המערכת הזאת מובילה אותנו לאבדון תוך ניצול העולם השלישי וקבוצות מוחלשות, הריסת משאבי הטבע, ותדלוק מלחמות וסכסוכים".
מאחורי הדס עומדות מספר סרבניות מצפון שגם הן לא הסכימו לקחת חלק במערכת המיישמת מדיניות של כיבוש. צפו בהצהרת הסירוב של עתליה בן אבא, סרבנית מצפון שישבה 110 ימים בכלא והשתחררה לא מזמן: 
 

עתליה בן אבא – אני מסרבת (לדף הכתבה »)(Available in Spanish, English)

"על ידי סירוב, אני רוצה להפעיל לחץ פוליטי על הממשלה, כדי להביא לסיום הכיבוש והמדיניות הצבאית האלימה בשטחים". עתליה בן אבא, בת 19 מירושלים, בראיון לטלוויזיה החברתית על סירובה להתגייס. מקווה שהסירוב שלה יהווה השראה לאחרים, ומציעה לכל מי שעומדים להתגייס - לצאת לסיור בגדה, לקחת חלק בפעילות משותפת בשטחים, כדי להיחשף למציאות הכיבוש, לפני ההחלטה האוטומטית להתגייס. ב-6 בפברואר תתייצב עתליה בבקו"ם שם היא אמורה להודיע על סירובה.
הופק ע"י: | עלה ב: 02/02/2017

"אני מסרבת לקבל את המציאות כפי שהיא. אני מסרבת לקבל את תשובת ה"אין ברירה". אני מסרבת כי הבעיה נעוצה בצייתנות העיוורת, בנאמנות למדינה במקום לאזרחיה ותושביה ובקבלה של המציאות כפי שהיא. אני מסרבת להיות כלי של השלטון. אני מסרבת כי התגייסות לצבא איננה מובנת מאליה. למה להתגייס ולתרום לארגון אשר פוגע בחברה הישראלית, בחברה האנושית ובטבע?".
רוצים לתמוך בהדס, אשרו הגעה להפגנת התמיכה בהדס בשבוע הבא בלשכת הגיוס, תל השומר בקישור הבא.

קרדיט צילום: מסרבות

  כתבות ווידאו שחבל לפספס