יום שלישי   25-02-2020
עדכון חדשות |

: הצהרת הסירוב של הדס טל

חברה נכתב על ידי

הדס טל, בת 18 מעמק יזרעאל אמורה להתגייס לצבא בשבוע הבא, אך ביום הגיוס היא הולכת לסרב: "אני מסרבת כי חשוב לי לא לתת למערכת הזאת להמשיך להתקיים מבלי התנגדות".

"עד כתה י׳ לא ידעתי שיש כיבוש. מצאתי מפה שציירתי בכתה ט׳– השטחים הכבושים לא הופיעו שם, רק שטח ריק. אבל בכתה י׳ התחלתי לפתח תודעה פוליטית. קראתי כתבות ב״שיחה מקומית״, עדויות של ״שוברים שתיקה״, ופוסטים ברשתות חברתיות, ונחשפתי למציאות שלא הכרתי– הכיבוש. חוסר האונים של אוכלוסיה שנשלטת על ידי חיילים. אני זוכרת במיוחד את הגילוי שכל כך קרוב אלי יש עולם שבו חיילים שלא מדברים את השפה שלך נכנסים למשפחה שלך הביתה באמצע הלילה כדבר שגרתי. בכתה י״א כבר ידעתי שאסרב להתגייס"- הדס טל בהצהרת הסירוב שלה.

הדס טל – מסרבת (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

הופק ע"י: | עלה ב: 04/08/2017

 
דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
  נמוך       גבוה

הדס הולכת לסרב להתגייס ומלווה אותה ארגון 'מסרבות'. בחודש שעבר 'מסרבות' אירגנו פאנל העוסק בפמיניזם וצבא, בפנאל תמר שולב, מתגייסת לקרק"ל ועתליה בן אבא, סרבנית מצפון, דיברו על סירוב לעומת מאבק מתוך המערכת ובנוסף על ההיבט הפמיניסטי בבחירתן:
דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
  נמוך       גבוה
עוד כותבת בהצהרת הסירוב: "אני מסרבת כי ההתגייסות לצבא היא מבחינתי ציות, העלמת העין והמשך השגרה– בזמן שהמערכת הצבאית מיישמת מדיניות ממשלתית של כיבוש כבר למעלה מחמישים שנה. זה כיבוש שמונע זכויות אדם בסיסיות ממיליוני אנשים שפשוט לא קיימים בתודעה הישראלית".
"אני מסרבת כי הבעיה היא הרבה יותר גדולה. זוהי לא בעיה רק של הכיבוש, או רק של ישראל– מדובר בבעיה עולמית של מערכת קפיטליסטית שעובדת אך ורק עבור ההון והשלטון. בפועל, המערכת הזאת מובילה אותנו לאבדון תוך ניצול העולם השלישי וקבוצות מוחלשות, הריסת משאבי הטבע, ותדלוק מלחמות וסכסוכים".
מאחורי הדס עומדות מספר סרבניות מצפון שגם הן לא הסכימו לקחת חלק במערכת המיישמת מדיניות של כיבוש. צפו בהצהרת הסירוב של עתליה בן אבא, סרבנית מצפון שישבה 110 ימים בכלא והשתחררה לא מזמן: 
 
דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
  נמוך       גבוה
"אני מסרבת לקבל את המציאות כפי שהיא. אני מסרבת לקבל את תשובת ה"אין ברירה". אני מסרבת כי הבעיה נעוצה בצייתנות העיוורת, בנאמנות למדינה במקום לאזרחיה ותושביה ובקבלה של המציאות כפי שהיא. אני מסרבת להיות כלי של השלטון. אני מסרבת כי התגייסות לצבא איננה מובנת מאליה. למה להתגייס ולתרום לארגון אשר פוגע בחברה הישראלית, בחברה האנושית ובטבע?".
רוצים לתמוך בהדס, אשרו הגעה להפגנת התמיכה בהדס בשבוע הבא בלשכת הגיוס, תל השומר בקישור הבא.

קרדיט צילום: מסרבות

  כתבות ווידאו שחבל לפספס