דעה על סדר היום |

הכנסת מציינת יום זכויות לקהילה הגאה

חברה נכתב על ידי

היום (23/2/2016) כנסת ישראל מתמקדת בקהילת הלהט"ב. הועדות השונות יקיימו דיונים בנושאים הקשורים לקהילה הגאה, הכנס המרכזי של השדולה הגאה יעסוק בנשים לט"ביות במרחב הציבורי וגם המליאה תתכנס ותציין את היום.

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי תקיים דיון בנושא אתגרים ובעיות בתא המשפחתי הלסבי, ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות תעסוק בשירותי הקליטה התרבותית והחברתית של יחידים ומשפחות להט"ביות. ועדת החינוך התרבות והספורט תקיים דיון בנושא הכשרת גגנות/ים, מורות/ים ויועצות/ים לטיפול בתלמידים להט"בים או בתלמידים ממשפחות להט"ביות. אחד הכלים המרכזיים ליצירת שינויי ביחס כלפי הקהילה הגאה ולמיגור האפליה והפגיעה שהקהילה חווה הוא חינוך. סטריאוטיפים ושנאה נוצרים כבר בגילאים צעירים כשילדות וילדים עוברים תהליך חיברות ו"לומדים" שלמיניות ולמגדר שלהם יש מספר מאפיינים ברורים ומדויקים. מי שמבטא שונות הוא "לא בסדר" ולכן הוא יזכה ביחס של בריונות ופגיעה.

pride knesset1

יתקיים דיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה בנושא טיפול רשויות המדינה בקהילה הטרנסג'נדרית. החלטה זו היא משמעותית וחשובה. גם בתוך הקהילה הגאה, הקהילה הטרנסית היא אחת הקבוצות המודרות והמופלות ביותר. טרסג'נדרים וטרנסג'נדריות חווים הדרה, אפליה בתעסוקה ואף אלימות פיזית. התיקון לחוק הפרשנות, שהיה אמור לאסור אפליה על רקע זהות מגדרית, לא עבר בכנסת. אולי דיונים בנושא הקהילה הטרנסית יובילו בסופו של דבר לחקיקה ולאכיפה שוויוניות יותר.

  • צפו בסיקור ההפגנה שערכו טנסג'נדריות\ים מול הכנסת: 

לטרנספוביה יש פתרון- להפסיק את אי השוויון! (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

אחרי שבמהלך חצי שנה התאבדו שתי נשים טרנסג'נדריות וגבר טרנסג'נדר אחד ואחרי שהתיקון לחוק הפרשנות, שהיה אמור לאסור אפליה על רקע זהות מגדרית, לא עבר בכנסת, החליטו פעילים ופעילות מהקהילה הגאה להפגין מול הכנסת במחאה על האלימות, ההדרה ואי השוויון מהם סובלת הקהילה הטרנסג'נדרית.
הופק ע"י: | עלה ב: 15/12/2015

במהלך היום יתקיים כנס של השדולה הגאה בכנסת בנושא נשים לט"ביות במרחב הציבורי. השנה אירועי הגאווה יתקיימו בסימן נשים בקהילה הגאה.

pride knesset2

במהלך תהילך בחירת הנושא, פעילות בולטות בקהילה הגאה נרתמו לקידום הנושא של נשים בקהילה. רעות נגר הסבירה על הסיבות שחשוב לשים את נשות הקהילה הגאה בקדמת הבמה ועל המתח בין החיברות של נשים לרצות לבין הכורח לשחות נגד הזרם כאישה להט"בית: "יש את המתח הזה שאנחנו נמנעות מלדבר עליו כי אנחנו עושות כמו תמיד מיליון חישובים בראש אם זה הוגן, אם זה נכון, אם זה משרת את כולם, אם זה לא אגואיסטי, אם זה מספיק אלטרואיסטי, המתח הזה בין מגדר לנטייה. ככה זה נקרא על שולחן הניתוחים, שולחן מנירוסטה ועליו גוף חי, המתח בין להיות אשה ללהיות להטבית." פעמים רבות אפשר לגלות כי הפמיניסטיות של היום בהחלט לא נמצאות במיינסטרים. לכן, הבחירה בנשים כנושא למצעד והדיון על נשים שיתקיים בכנסת משמעותיים. "תארו לכן חודש שבו מדברות על הנשים. פעם אחת, על אפם ועל חמתם של כל מי שאנחנו שקופות לו", כתבה רעות נגר.

נותר לקוות כי המודעות המתגברת לנושא הקהילה הגאה, גם במסדרונות השלטון, תוביל למדיניות שונה: לחקיקה שוויונית יותר, לאכיפה ולחינוך לשוויון זכויות ולסובלנות.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס