דעה על סדר היום |

עוד הפגנת שמאל אך השחר אינו יפציע מחר

מדינה נכתב על ידי

אחת לכמה זמן מתקיימת הפגנה שמוציאה את השמאל (בעיקר חד"ש, מרצ, שלום עכשיו) לרחובות. בדרך כלל זה במחאה נגד מבצעים צבאיים ומלחמות, הפעם זה היה נגד הקמת ממשלת הימין בראשות נתניהו-ליברמן.

כ-1,500 מפגינות ומפגינים, ואולי אף יותר, צעדו במרכז תל אביב מאלנבי פינת קינג ג'ורג' לכיכר דיזינגוף. המפגינים קראו את אותן קריאות שגרתיות ובאותה ההתלהבות כמו תמיד: "ישראל פלסטין שתי מדינות לשני עמים" / "כסף לנכים – לא לתינוקות מתים" / "הימין המשתולל – סכנה לישראל" וססמא יותר עדכנית ורלוונטית: "עם שפוי עוצר מינוי הזוי". במהלך הצעידה התקיימו עצירות לנאומים של יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון, יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, פרופ' דני פילק ואבירמה גולן מתנועת עומדים ביחד.

הפגנת ארגוני ומפלגות האופוזיציה - 28-5-2016

הפגנת ארגוני ומפלגות האופוזיציה – 28-5-2016

הנאומים ברובם היו פומפוזיים כאילו שחר חדש הולך לפצוח ביום המחרת, די מנותקים מהמצב הקודר והאפור בו החברה הישראלית והפלסטינית נמצאת ועדיין ללא יכולת להציב אלטרנטיבה לראש הממשלה.

ביום שישי במהדורת החדשות של ערוץ 2 דווקא ניתנה הצצה לאלטרנטיבה. יוזמת השלום "שתי מדינות מולדת אחת" זכתה לאחת החשיפות הגדולות שלה, ימים ספורים לפני השקת הכנס השנתי השני של התנועה, שיתקיים ביום חמישי הקרוב (2/6/2016).
היוזמה, בניגוד ליוזמות שלום אחרות, מכירה בכך שהסכסוך הישראלי-פלסטיני מקורו ב-48 ולא ב-67, מכירה בכך שניסיונות ההפרדה בין העמים לא צלחו עד כה והביאו רק הרס וכי יש מציאות בשטח שלא ניתן להתכחש אליה כמו מאות אלפי מתנחלים, שלא יקום ולא יהיה מנהיג שיוכל לפנותם. כמו כן, הקשר אל האדמה והמולדת קיים אצל הרבה יהודים והרבה פלסטינים – מחברון ועד יפו מרמאללה עד חיפה.

היוזמה צוברת תאוצה וצוברת אוהדים, ובמקביל גם מתנגדים. לראשונה, היוזמה מאפשרת גם למתנחלים שנתפסים בשמאל הישראלי כ"אדוני הארץ" ולחלקם אף זיקה לאדמה יותר מאשר למדינה ולמוסדותיה, לחבור ליוזמת השלום ולקחת בה חלק, זאת מפני שהפתרון מציב קונפדרציה מהירדן ועד הים עם חזון של חופש תנועה ומגורים לכל אחד היכן שירצה תוך שמירת האזרחות למדינת ישראל או למדינת פלסטין.

הפתרון של "שתי מדינות מולדת אחת" מצליח לשבור את התפיסה שמייצרת הפרדה – אנחנו כאן והם שם, מציע פתרון של שתי מדינות לאום נפרדות, אך מאפשר זיקה של כל אחת ואחד למולדת השלמה.
היוזמה, אולי מכיוון שהיא פונה לדור שלישי לנכבה, לא מנסה לתקן את העוול שנגרם לפלסטינים ב-48 וב-67. אין החזרת אדמות ואין פינוי התנחלויות, אך כן יש אפשרות לשיבת הפליטים ויצירת חופש תנועה ומגורים בכל המולדת. זו אולי אחת הסיבות שהיוזמה אינה מקבלת חיבוק מהשמאל המסורתי זה שקרא בהפגנה אתמול "ישראל פלסטין – שתי מדינות לשני עמים" שמאל שרואה בפירוק ופינוי ההתנחלויות אבן יסוד בתהליך עשיית השלום.

דבר נוסף שחשוב לציין, שההפגנה המרשימה שהתקיימה אמש בתל אביב, לא זכתה לסיקור במהדורות החדשות בערוצי הטלוויזיה, וכמעט שלא באתרי החדשות הנפוצים, למרות חשיבותה ולמרות האקטואליות שלה. לעומת זאת, ההפגנה והנאומים שודרו בפייסבוק בשידור חי בדף של "הטלוויזיה החברתית" ובדף של "שיחה מקומית".
לראשונה, בזכות פייסבוק, מתאפשר לכל מי שאוחז בטלפון נייד, להפוך לעמדת שידור חי, המזרימה את השידור לקהל הצופים בפייסבוק. בהחלט שינוי טכנולוגי שעוד צריך לתת עליו את הדעת…

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס