דעה על סדר היום |

פסיקת בית המשפט בנוגע להיילו

חברה נכתב על ידי

עונשו של יונתן היילו הופחת ל-12 שנות מאסר. השופטים בבית המשפט העליון הסכימו כי יש לשנות את הסעיף שבו הורשע מרצח להריגה. 

בערב ל"ג בעומר בשנת 2010 נרצח ירון איילין.

מי שביצע את המעשה היה יונתן היילו, צעיר אתיופי בשנות העשרים לחייו. היילו היה קורבן לסחיטה ולאלימות מינית מצד איילין. הוא סבל מהתקפי אפילפסיה שהתרבו מאז מפגשו הראשון עם ירון, המנוח.

ספיר סלוצקר-עמראן מתארת את מה שהתרחש בלילה ההוא. היא מספרת על הפחד שחש יונתן היילו מפני ירון איילין. בערב ל"ג בעומר הגיע יונתן לקיוסק השכונתי. ירון מגיע ומודיע לו כי הוא "קונס" אותו ב-1,000 שקלים. הוא מעיר לו הערות מיניות ודורש את הכסף. לאחר מכן, ירון דורש מיונתן לבוא איתו לחנייה חשוכה בקרבת הקיוסק ויונתן הולך אחריו משותק וכנוע. "איזה טוסיק יפה יש לך, למה אתה לא שם חוטיני? אתה צריך להתגאות בו", אמר ירון תוך שחשף את איבר מינו מולו. יונתן סיפר כי לפני הערב הזה, ירון אנס אותו פעמיים. באותו ערב הוא הרגיש שהוא עומד להיאנס בפעם השלישית. ירון הסתובב להטיל את מימיו והמשיך להעיר לו הערות מיניות. יונתן זינק על ירון מאחור וחנק אותו. על פי עדויות רפואיות, יונתן נכנס ככל הנראה בשלב זה להתקף אמוק פסיכוטי והכה את ירון באמצעות לבנה בראשו ובאיבר מינו.

בהתחלה יונתן כיבס את בגדיו וניסה להסתיר את כתמי הדם, אך בהמשך הסגיר את עצמו למשטרה. בסופו של דבר, יונתן היילו הורשע ברצח ונשפט לעשרים שנות מאסר.

מתוך האירוע בפייסבוק לתמיכה ביונתן היילו

מתוך האירוע בפייסבוק לתמיכה ביונתן היילו

כשירון איילין היה בן חמש, הוא עלה לישראל מאתיופיה. מאז גיל 12, איילין חיי בשכונת קריית נורדאו בנתניה, מסתובב בין בתים מוזנחים. הוריו התגרשו והוא נשלח לפנימייה. הוא הידרדר לפשע, איומים ואף אונס של ילדה בת 12. משפחתו של היילו טוענת כי בשכונה כולם פחדו מאיילין. עברו הפלילי של ירון רק הגדיל את האימה ואת הפחד של יונתן מפניו.

יונתן היילו וירון איילין, שניהם קורבנות של נסיבות חיים קשות, התסריט שלהם נדמה ככתוב מראש.

הילד שגדל לעוני והזנחה הפך לאימת השכונה. לירון איילין לעולם לא תהיה הזדמנות להפוך להיות מישהו אחר מאנס ופושע, לפחות מבחינת החברה.

אירועי חייו של יונתן היילו מזכירים במידה מסוימת את הסיפור של ירון איילין מהלימודים בפנימיות ודרך המגורים באותה שכונה. בערב אחד הפך יונתן באופן סופי מקורבן לרוצח. וגם המהפך הזה אינו נדיר. בכלא לנשים, נווה תרצה, יותר מ-90% מהאסירות היו קורבנות של התעללות מינית או גילוי עריות בילדותן.

אבל הסיפור של יונתן עדיין לא נגמר, הוא לא חייב לסיים בתור חולה אפילפסיה, קורבן אלימות מינית ואז רוצח. אתמול, 31.05.16, פורסמה ההכרעה של בית המשפט העליון בעניין ערעורו של יונתן היילו על פסק הדין. בעוד כשש שנים היילו יוכל להשתחרר מהכלא והוא אף עשוי לזכות בשחרור מוקדם.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס