דעה על סדר היום |

מתאחדים במאבק נגד אלימות משטרתית

חברה נכתב על ידי

עשרות השתתפו אתמול (31/5/2016) בערב במשמרת מחאה כנגד האלימות המשטרתית והגזענות מול הסופר בכיכר רבין בו הותקף באכזריות העובד מייסם אבו אלקיעאן על ידי שוטרי מג"ב.  בני משפחתו של מייסם נאמו באירוע לצד בני משפחתו של יוסף סלמסה ז״ל

המשמרת אורגנה ביוזמת תנועת מאבק סוציאליסטי ובתמיכת משפחת אבו־אלקיעאן, משפחתו של יוסף סלמסה ז״ל, 'פורום הכרה' וועד הפעולה של תושבי שכונת גבעת עמל בת״א.

ההפגנה אתמול הייתה התחלה של חיבור חשוב בין קבוצות שונות בחברה הסובלות מאלימות משטרתית על בסיס יומיומי. נציגים ממשפחתו של מיסם אבו אלקיעאן הגיעו למשמרת מהנגב ופגשו שם גם נציגות ממשפחתו של יוסף סלמסה, צעיר אתיופי שנהרג לאחר מעצר משטרתי אלים. המפגינות והמפגינים צעקו: "מאבק מאוחד – מייסם, מייסם, לא לבד!", "את סלמסה לא נשכח – ניאבק ולא נברח!", "לא לעוד טיוח של מח"ש!" ו"אלימות המשטרה מתחילה בממשלה!".

צפו בסרטון של תנועת מאבק סוציאליסטי על ההפגנה

בנצ'אמלק סלמסה, אחותו של יוסף ז"ל הסבירה: "באנו לפה לתמוך במשפחה של מייסם כי מבחינתי מייסם יכול להיות כל אחד מאיתנו. מייסם זה יוסף סלמסה, מייסם זה אח שלי אח שלך, ואנחנו פה כי אנחנו מזדהים קודם כל ותומכים במשפחה וכואבים את כאבם. אני חושבת שזו הייתה יריית הפתיחה, אני די בטוחה ששנמשיך את השיתוף פעולה עם כל אדם ולא משנה מה המוצא שלו ומהיכן הוא."

נציגי שתי המשפחות קבעו לארגן ביקור סולידריות של משפחת סלמסה בחורה, ומפגש בו ידונו בדרכים להמשיך את שיתוף הפעולה.

maisem 2

משמרת המחאה מול סופר יודה, אתמול (31.05.2016). מתוך דף הפייסבוק של תנועת מאבק סוציאליסטי

די לעוני, די להזנחה, די לאלימות המשטרתית!

אלימות משטרתית היא תופעה שמאיימת על קבוצות רבות שיוצאות להיאבק במדיניות הכלכלית-חברתית של הממשלה. ועד הפעולה של תושבי גבעת עמל הצטרף לארגון ההפגנה אתמול, גם בשל האלימות המשטרתית הקשה שהופעלה במהלך פינוי תושבי השכונה לטובת מגדלי היוקרה של הטייקון יצחק תשובה. גם פעילים חברתיים במאבק הגז נחשפו לאלימות ומעצרים שרירותיים מצד המשטרה שניסתה להשתיק את המאבק בשירות הממשלה והטייקונים. במהלך ההפגנה סיפר נדב אהרוני, פעיל תנועת מאבק סוציאליסטי, על האלימות המשטרתית שהוא חווה כאשר הפגין יחד עם עובדים נוספים כחלק ממאבק ההתאגדות במקום עבודתו. פעילות ומפגינות רבות חשופות לאלימות ולהטרדות מיניות מצד שוטרים, ופרשיות האונס הרבות בצמרת המשטרה הבהירו כי דרוש מאבק רציני כדי למגר את התופעה. הדוגמאות הרבות האלו מדגישות את הצורך במאבק רחב ומאוחד נגד האלימות המשטרתית שידרוש בין היתר פיקוח ציבורי דמוקרטי על המשטרה ועל הפרקליטות, לאור הטיוחים המגמתיים של מח"ש.

עומר פינצ'וק, פעיל תנועת מאבק סוציאליסטי הבהיר כי: "הקורבנות של האלימות המשטרתית הם גם אותם קורבנות של המדיניות הגזענית והקפיטליסטית של הממשלה הזאת שזורקת אנשים לעוני, זורקת אנשים מהבתים שלהם בזמן שהיא מגנה על אינטרסים של תשובה, של לבייב ושל שאר בעלי ההון שהיא משרתת. את התופעה של "שיטור יתר" ואלימות משטרתית אנחנו לא רואים בשכונות הפאר וליד מגדלי היוקרה אלא בשכונות ובגטאות של יוצאי אתיופיה, בכפרים ערביים, במקומות עבודה ובשביתות – שם הם מפעילים את המשטרה ותוקפים אותנו."

אתמול דווח כי מספר שוטרים שהיו מעורבים בתקיפה של מייסם נחקרו באזהרה ב"חשד לתקיפה ושימוש בכוח שלא כדין". ייתכן שללא הרעש הציבורי – שכלל בין היתר שתי הפגנות בת"א וביקור סולידריות בחורה – גם זימון החקירה הזה לא היה מתרחש. על מנת להבטיח שהמקרה הזה לא יסתיים בטיוח נוסף, דרוש מאבק שיחבר בין הקבוצות השונות שנפגעות מהאלימות המשטרתית ויבהיר לממשלה ולמשטרה שהם ניצבים מול כוח מאוחד ורחב שמוכן להאבק עד הסוף.

בנצ'אמלק סלמסה וראאד אבו אלקיעאן (דודו של מייסם) בהפגנה אתמול (31.05.2016). מתוך דף הפייסבוק של תנועת מאבק סוציאליסטי

בנצ'אמלק סלמסה וראאד אבו אלקיעאן (דודו של מייסם) בהפגנה אתמול (31.05.2016). מתוך דף הפייסבוק של תנועת מאבק סוציאליסטי

הכותב הוא כתב בטלוויזיה החברתית ופעיל בתנועת מאבק סוציאליסטי

  כתבות ווידאו שחבל לפספס