דעה על סדר היום |

הטבח באורלנדו היה פשע שנאה

חברה נכתב על ידי

הטבח באורלנדו היה פשע שנאה והגיע הזמן שנצעק את זה מספיק חזק כדי שזה ירשם בספרי ההיסטוריה. 

הטבח באורלנדו היה פשע שנאה כי נכנס אדם, למועדון להט"בי ולא לשום מועדון אחר בעיר, בידיעה שהוא מלא בעיקר בלהט"בים, והחל לירות במטרה להרוג- להט"בים. בין אם בשם דאעש, קנאות דתית או הפרעה נפשית כלשהי, הוא בא לרצוח להט"בים והוא הצליח בכך.

הטבח באורלנדו היה פשע שנאה וגם הוא, כמו פשעי שנאה רבים נוספים, נהנה מאוזלת היד הכה מחבקת של המשטרה. אותה משטרה שידועה בשיטור יתר וברדיפה אלימה של מיעוטים, החליטה לסגור את התיק נגד עומר מרטין קצת מוקדם מדי. אותה משטרה שאחותה הקטנה כאן בארץ לא חשבה להרחיק את הרוצח שליסל ממצעד הגאווה לפני פחות משנה ואותה משטרה שגם אילו הייתה מבצעת את עבודתה בצורה ראויה, היא עדיין רק זו שאוכפת את החוקים ולא מחוקקת אותם.

הטבח באורלנדו היה פשע שנאה גם אם היורה, זה שהרים רובה מוחשי ופשוט ריסס לכל עבר, הוא מוסלמי. לא חסרות לרוצח דמויות מופת שעשו את זה הרבה יותר מדי פעמים לפניו, חלקן אגב של יהודים כשרים למהדרין.

13416929_10210126096297193_4698426019866344203_o

הדלקת נרות לזכר הנספים בטבח. גן מאיר, תל אביב 12/06/16. צילום: יעל נודלמן

DSC_0585

הדלקת נרות לזכר הנספים בטבח. גן מאיר, תל אביב 12/06/16. צילום: יעל נודלמן

הטבח באורלנדו היה פשע שנאה, אבל היסודות לאותה אידיאולוגיה שגרמה לפשע הם אותם יסודות שגורמים לכך שהומואים, ביסקסואלים ונשים טרנסג'נדריות עדיין לא יכולים לתרום דם בצורה חוקית בארצות הברית וגם כאן בארץ. הם לא יכולים לתרום, גם כשיש מחסור חמור ואפילו כשלפעמים מדובר בבני הזוג שלהם שנמצאים בסכנה. אותם יסודות שעל פיהם הדם הגאה שווה פחות ולכן ראוי שישפך, הם אותם יסודות שעל פיהם הדם הגאה שווה פחות ולכן הוא לא טהור מספיק אפילו כדי להציל חיים.

הטבח באורלנדו היה פשע שנאה, אפילו שהוא התרחש במדינה הלכאורה מערבית, דמוקרטית והכל כך נאורה. מי שחשב/ה שארצות הברית היא מעוז האור, שכח/ה כנראה שהיה זה בית המשפט האמריקני שהפך נישואים גאים לחוקיים ולא בתי המחוקקים, שמהם יצאו דווקא בשורות של חושך ושמרנות. אותם בתי מחוקקים אגב, ממשיכים לספק פרנסה ללא מעט מטיפי שנאה, שנושאים את נאומי ההסתה שלהם בגאווה ממש מעל לבמות הממסד והשלטון.

הטבח באורלנדו היה פשע שנאה, אבל מזעזע וקטלני ככל שיהיה, קורבנותיו רק מצטרפים למחיר הדמים הגבוה שהלהט"בופוביה גובה מדי שנה. השנאה הורגת ולא רק במטח יריות על אוטומט. היא עדיין הורגת בלא מעט מדינות, בהם הומוסקסואלים פשוט מוצאים להורג, בצורה חוקית ומוסדרת, ממש ע"י נציגי השלטון. השנאה עלולה להרוג גם כשאבן נזקת או סכין מונפת בשמה וזה קורה כל הזמן, גם כאן. אבל כל אלה מתגמדים אל מול כמות הקורבנות השקטים ביותר של השנאה. כל אותם עשרות או מאות או אלפים, מי יודע, שעדיין מציבים את חברי הקהילה הגאה במקום גבוה פי כמה וכמה מזה של הסטרייטים באחוזי התאבדויות גם הם והן קורבנות של אותה שנאה בדיוק.

DSC_0576

הדלקת נרות לזכר הנספים בטבח. גן מאיר, תל אביב 12/06/16. צילום: יעל נודלמן

אז כן, הטבח באורלנדו ראוי שירשם בספרי ההיסטוריה כפשע שנאה ולא רק כ"אירוע הירי החמור ביותר בתולדות ארצות הברית". ביחד איתו ובאותה נשימה, ראוי גם שהרצח של שירה בנקי ירשם ככזה. אבל ראוי שלא רק יירשם, אלא גם יילמד, כנושא חובה, בכל בית הספר ומוסד חינוכי, כי אולי רק ככה, רק בעזרת חינוך ולימוד, השנאה תפסיק סוף סוף לגבות כל כך הרבה קורבנות.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס