דעה על סדר היום |

הממסד הדתי נגד היהדות הפלורליסטית

חברה נכתב על ידי

"נציגי הממסד הדתי מפחדים. מתחת לאפם זרמי היהדות הפלורליסטית פורצים את החומות ואנחנו התכנסו היום על מנת לגבש חזית אחידה, פלורליסטית ומכילה". כך פתחה אתמול (15/6/2016) ח"כ מיכל רוזין ממרצ את הדין בשדולה לפלורליזם ולשוויון אזרחי, בראשה היא עומדת. דיון החירום נערך עקב החרפת המאבק של הממסד הדתי נגד מגוון הזרמים של היהדות הפלורליסטית בישראל.

בנוסף לחברי וחברות כנסת מסיעות שונות, בדיון השתתפו נציגי ארגוני היהדות המתחדשת, המכון הבינלאומי ליהדות חילונית-הומניסטית, ישראל חופשית ועוד. ח"כ מיכל רוזין אמרה בדבריה כי  בשנים האחרונות ניתן לראות פריחה ושגשוג של היהדות הפלורליסטית בישראל. עוד ועוד קהילות ויוזמות קמות ומקיימות אורח חיים יהודי לפי תפישת עולמן. יותר ויותר אזרחיות ואזרחיות לוקחים בעלות על היהדות שלהם.

lobby1

אחת העילות לדיון היתה מעצרה של מנכ"לית "נשות הכותל" לזלי זקס השבוע. זקס נעצרה על ניסיון להברחת ספר תורה לעזרת הנשים בכותל המערבי. מתווה הכותל אשר הממשלה כבר אישרה בחודש ינואר האחרון, אמור היה להביא לפתרון המאבק של נשות הכותל על קריאה בתורה, אך לחצים מצד גורמים חרדים הביאו את נתניהו לבחון מחדש את המתווה. בדיון בכנסת אמרה אתמול  זקס: "רב הכותל מפר את החוק שמאפשר לפי פסיקת בית משפט לנשות הכותל לקרוא בתורה. יש לנשות הכותל תמיכה בציבור הישראלי, אנחנו מניעות את השינויים הללו בכותל שאנחנו מאמינות שיהיו בסיס לשינויים נוספים."

האם תתפלל/י ברחבה מעורבת בכותל? (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

לאחר אישור הקמת רחבת תפילה משותפת לגברים ולנשים בכותל המערבי יצאנו לשאול מה חושבים ברחובות ירושלים על ההחלטה, והאם יש מי שמתכוונות ומתכוונים להתפלל ברחבה המשותפת.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/02/2016

בהקשר של חוק המקוואות דיברה בדיון בכנסת אמונה קליין בר-נוי ואמרה: " כשהגעתי למקווה גיליתי שהעובדה הברורה, שאני ורק אני מחליטה על מה יקרה עם הגוף שלי, נמצאת במשא ומתן כל חודש מחדש, שהסמכות שלי להציב גבולות שחשובים לי מופקעת וההחלטות הן של המועצה הדתית"

אני מושפעת כמובן, כמו כל מי שחי כאן, מנושאים כמו מונופול הכשרות של הרבנות והיעדר תחבורה ציבורית בשבת או היעדר נישואים אזרחיים, אבל אני לא מתפללת בכותל (או בכלל) ולא טובלת במקווה. אז בתור מי שמשתדלת שלא לתת לרבנות ולמוסדות הדת דריסת רגל בחייה, אני חייבת להודות שהדיון הזה רחוק ממני ודי זר לי. אבל קוממו אותי דבריו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' שאמר: "אני מאמין בתורה משמים ובאמיתות מוחלטות ואני לא פלורליסט ביהדות ולא אתן לגיטימציה." ואני מסכימה עם דבריה של ח"כ סתיו שפיר: "אם לא יהיה שינוי משמעותי של פתיחת האופן בו השיח היהודי נשלט, תהיה סגירה של היהדות". אולי אם היתה כאן יהדות פלורליסטית, היה פחות אנטגוניזם כלפיה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס