דעה על סדר היום |

ברני סנדרס צריך לרוץ עצמאית לנשיאות

מדינה נכתב על ידי

הילרי קלינטון הכריזה על ניצחונה בפריימריז והקולות הקוראים לסנדרס לפרוש גוברים. אך התנועה האדירה שהתארגנה סביב הקמפיין של סנדרס צריכה להמשיך קדימה ולא להפקיר את המאבק בפופוליזם הימני של טראמפ לפוליטיקה הממסדית של קלינטון

קלינטון הכריזה אתמול על ניצחון בפריימריז הדמוקרטיים. היא הצליחה לגבור על סנסדרס בקליפורניה ולהשיג את מספר הצירים הדרוש בשביל לזכות במועמדות של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות. לאור זאת, גוברים הקולות שקוראים לסנדרס לפרוש מהמרוץ עוד לפני הוועידה של המפלגה הדמוקרטית ולהתייצב מאחורי קלינטון. קולות אלו מנמקים שזאת תהיה הדרך האפקטיבית ביותר לעצור את טראמפ. לטענתם, כל מי שרוצה לחסום את דרכו של הטייקון הגזען לבית הלבן צריך להתאחד ולתמוך בקלינטון כבחירה ב"רע במיעוטו".

הקמפיין של ברני סנדרס, שלא מומן ע"י בעלי ההון, הוציא מיליונים לעצרות, אספות וצעדות מחאה סביב דרישות כמו חינוך חינם לכולם, העלאת שכר המינימום ל15$ לשעה, ביטוח בריאות לכולם ועוד. אבל התמיכה האדירה לה הוא זכה במסגרת הריצה שלו בפריימריז המאד לא-דמוקרטיים של המפלגה הדמוקרטית, משקפת רק חלק מהפוטנציאל הטמון בתנועה שהתארגנה סביבו. בעוד שסנדרס הפסיד לקלינטון בפריימריז, בהם השתתפו פחות מ-15% מבעלי זכות ההצבעה (בבחירות הכלליות), סקרים כלל ארציים רבים הראו שסנדרס פופולרי יותר מקלינטון ברמה הארצית.

לסנדרס נצפה ייתרון משמעותי בסקרים גם מול טראמפ, וזה לא במקרה. הפופוליזם האנטי ממסדי של טראמפ משחק על המצוקות החברתיות של עובדים ועניים לבנים בארה"ב ומאשים אוכלוסיות מנוצלות ועניות אחרות באותן מצוקות. סוג הפוליטיקה של סנדרס, בניגוד לקלינטון, נותן תשובות אמיתיות לבעיות של אנשים עובדים ועניים בארה"ב ולכן גם יכול לחתור תחת בסיס התמיכה של טראמפ. השאלה המרכזית שצריך לשאול היא לא רק איך להביס את טראמפ בבחירות האלה, אלא גם איך אפשר למנוע את התחזקות הימין הקיצוני לאחר הבחירות בנובמבר.

גם אם קלינטון תנצח זה לא אומר שהסכנה של התחזקות כוחות ימין קיצוני בארה"ב יורדת מהפרק, להיפך. המדיניות הניאו-ליברלית של המפלגה הדמוקרטית וקלינטון בתוכה דרדרה את תנאי החיים של עובדות ועובדים, הובילה להתפוררות חברתית ויצרה מירוץ לתחתית בין מהגרי עבודה ועובדים מקומיים. בכך, אותה מדיניות קפיטליסטית גם יצרה את התנאים לצמיחת התופעה המפחידה של טראמפ.

צפו בסוציאליסטית קשאמה סוואנט (מארגון Socialist Alternative) , חברת מועצת העיר סיאטל, קוראת לסנדרס לרוץ כעצמאי

סנדרס צריך לצאת מהמפלגה הדמוקרטית ולרוץ עצמאית לבחירות לנשיאות, לדוגמא במסגרת המפלגה הירוקה, מהלך שיוכל לחזק את התנועה שנוצרה מסביבו וליצור בסיס למפלגה חדשה של ציבור העובדים. בארה"ב חסרה מפלגה שתקדם את המאבקים החברתיים ותעזור להוביל אותם, מפלגה של ה-99% עם בסיס פעיל בשטח. סנדרס לא צריך לנצח בבחירות לנשיאות כדי להצליח להזיז את כל הפוליטיקה האמריקאית שמאלה. הובלת האנרגיות של אלפי הפעילות והפעילים בקמפיין של סנדרס אל עבר תמיכה במועמדת של הממסד הקפיטליסטי תהיה טעות קשה ופספוס של מומנטום משמעותי.

על פי סקר שפורסם שבוע שעבר, כ-90% מהציבור האמריקאי איבד אמון במערכת הפוליטית במדינה ו40% אף הסכימו כי שיטת שתי המפלגות מקולקלת מן היסוד. התמיכה ההולכת וגוברת ברעיונות שמאליים ואף סוציאליסטים, לצד העובדה שרוב בעלי זכות ההצבעה לא מזהים את עצמם לא כרפובליקאים ולא כדמוקרטים, מעידה על הפוטנציאל להקמה של מפלגת עובדים חדשה. מפלגה שכמו הקמפיין של סנדרס לא תמומן ע"י בעלי הון ותוביל מאבק רציני בשטח להחלפת השיטה שהורסת חיים של מיליונים.

הכותב הוא כתב בטלוויזיה החברתית ופעיל תנועת מאבק סוציאליסטי (התנועה האחות של Socialist Alternative בארה"ב)

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס