דעה על סדר היום |

"אחראים למותם"

מדינה נכתב על ידי

שנת 2025 – כותרות העיתונים: בג"צ הכריע – מוחמד אבו דאהר בן 16, ונדים נווארה בן 17, שנהרגו ב-15 במאי 2014 בהפגנה לציון יום הנכבה בביתוניא – "אחראים למותם".

שנת 2012 – כותרות העיתונים: בית המשפט המחוזי קבע כי רייצ'ל קורי, פעילת זכויות אדם אמריקאית, שנמחצה למוות ב-2003, על ידי דחפור של צה"ל, בעודה מפגינה נגד הריסה של בית פלסטיני ברפיח – "אחראית למותה".
אפשר לרוץ על הכותרות אחת אחת ולגלות מאחוריהן את השקרים של המערכת הצבאית, הטיוח, הקריצה של גופי התקשורת ושיתוף הפעולה של מערכת המשפט – כולם גלגלי שיניים במערכת הכיבוש הישראלי.
גם מותו של באסם אברהים אבו רחמה (פיל) – המתועד היטב בווידיאו בשלוש מצלמות מזוויות שונות, לא משאיר ספק – גם הוא "אחראי למותו" כאשר הפגיש את גופו עם רימון גז שנורה על ידי חייל בהפגנה בבלעין בשנת 2009.

גם אחותו של באסם, ג'וואהר אבו-רחמה, אחראית למותה בשל שאיפת גז מדמיע בבילעין ב-2011. אירוע שבו שוב, נחשפנו לשקר חסר תקדים של הפיקוד הבכיר בצבא, בחיפוי מערכות העיתונים, שנצמדו לגרסא שקרית שהומצאה, שקבעה כי ג'וואהר לא רק שלא שהתה בבילעין בזמן האירוע, אלא בכלל מתה במועד אחר מסרטן.

עלילת בילעין (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

לפני שנה ג'וואהר אבו-רחמה, תושבת בילעין בת 36, נפגעה בהפגנה נגד גדר ההפרדה, ונפטרה למחרת בבית -חולים ברמאללה. גרסת הפלסטינים הייתה, שג'וואהר נהרגה משאיפת גז מדמיע שנורה על ידי החיילים, בעוד הצבא טען, שג'וואהר כלל לא הייתה בבילעין ונפטרה מסרטן. למרות הגרסאות הסותרות, התקשורת הישראלית ברובה אימצה את גרסת צה"ל.
הופק ע"י: | עלה ב: 11/01/2012


הבוקר, 11 שנים לאחר מותה של רייצ'ל קורי, יתקיים ערעור משפחה לבג"צ על הקביעה במחוזי כי רייצ'ל אחראית למותה ולא הצבא הישראלי. להורים קרייג וסנדי תקוות רבות, אולי סוף סוף יעשה צדק והצבא יודה כי שיקר וטייח. במשפט במחוזי ב-2010, ארבעה עדי ראייה העידו שהחיילים שנהגו בדחפור יכלו לראות את רייצ'ל ככל שהדחפור התקרב. עדים צבאיים העידו שהם ראו את הפעילים, והמפקד שנכח במקום ביקש לעצור את המבצע בשל נוכחותם, אך נאמר לו להמשיך…
הנה ראיון שקיימנו עם הוריה של רייצ'ל עם נחיתתם בישראל לקראת הערעור בבג"צ:

ראיון בלעדי עם הוריה של רייצ'ל קורי (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

ראיון עם הוריה של רייצ'ל קורי לקראת ערעור המשפחה לבג"צ לאחר פסיקת בית המשפט המחוזי, כי רייצ'ל אחראית למותה. רייצ'ל קורי, פעילת זכויות אדם מוושינגטון, נמחצה למוות ב-16 במרץ 2003, על ידי דחפור של צה"ל, בעודה מפגינה באופן בלתי-אלים נגד הריסה של בית פלסטיני ברפיח.
הופק ע"י: | עלה ב: 19/05/2014


אתמול, נחשפו עובדות חדשות לגבי מותם של שני פלסטינים מוחמד אבו דאהר בן 16, ונדים נווארה בן 17, במהלך הפגנות יום הנכבה בביתוניא. הצבא, שהחל לחקור את האירוע, כנראה עם מיטב החוקרים הצבאיים שמתמחים להוביל את המערכת לסגירת תיקים מחוסר ראיות, לא חשב על איתור הראיות בעצמו, ומהבוקר עדויות משתי מצלמות האבטחה מחנויות שבאזור, עומדות לרשותו ע"י "בצלם" שאסף עבורו את החומר. מהצילומים עולה כי שני הצעירים, עמדו במרחק רב מאזור העימות ואף אחד מהם נורה בגבו.

תגובת דובר צה"ל: "… הסרטון המדובר ערוך בצורה מגמתית ואינו משקף את האלימות בהפרת הסדר…"

עכשיו – למי להאמין? לרשויות המדינה שהנשיא שלה אנס ויושב בכלא, שראש הממשלה שלה אחראי להרג אלפי פלסטינים אך נענש על קבלת שוחד ועומד לשבת בכלא, שצמרת הצבא שלה עסוקה ברמייה ובמינויים, ושהרמטכ"ל שלה עסק במכירת מניות רגע לפני מלחמת לבנון? או לסרטונים משתי מצלמות אבטחה שונות?

אין ספק, כי אם למשפחות שני הצעירים הפלסטינים יהיה ייצוג משפטי הולם, נתעורר בעוד 10 שנים עם ידיעה, באיזה עיתון שישרוד את התקופה, האומרת כי: הצעירים הפלסטינים, שנהרגו ב-15 במאי 2014 בהפגנה לציון יום הנכבה בביתוניא – "אחראים למותם". במידה והמשפחות לא ימצאו ייצוג משפטי, גם את המשפט הזה לא נזכה לראות וכלל לא ברור מה עדיף.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס