ידיעה כתובה |

: אדוני הנשיא, אל תשתף פעולה עם רוצח המונים

מדינה נכתב על ידי

הנשיא הפיליפיני, רודריגו דוטרטה, שידוע בהתנהגות והתבטאויות שנויות במחלוקת וחמורות מתכנן ביקור בישראל בימים הקרובים. בעקבות זאת פנו פעילי זכויות אדם בקריאה לנשיא ריבלין: "הנשיא, אל תשתף פעולה עם דוטרטה רוצח ההמונים!" הפגנה בעניין מול בית הנשיא צפויה להתרחש ביום שלישי הבא (4.9), בה יפגינו באמירה ברורה – לא לחימוש משטרים רצחניים.

דוטרטה ידוע במדיניותו האכזרית ובהתבטאויותיו כנגד נשים ועניים. אלפי הוצאות להורג ללא משפט, איומים להפציץ בתי ספר והמלצה לחיילים לירות למורדות קומוניסטיות באיבר המין – הם רק חלק מהמעשים האכזריים שביצע ואמר בזמן כהונתו. בנוסף, כחלק מה"מלחמה בסמים ובפשע המאורגן" של דוטרטה נרצחו אלפי אזרחים מכורים לסמים, רובם התגוררו בשכונות עוני ומצוקה. בחלק גדול מהמקרים ה"לוחמה בסמים" מתבטאת בפועל בדיכוי של שכבות עניות בחברה, שכן רוב המכורים לסמים הנקלעים למצב בעקבות מצוקות כלכליות ורגשיות קשות, לא מקבלים סיוע כדי להתמודד עם המצוקה ונתפשים כנטל על החברה.

הנשיא הפיליפיני רודריגו דוטרטה

אחרי שהודיע נשיא הפיליפינים על כוונתו לבקר בישראל, יצאו ארגונים ופעילים למען זכויות אדם נגד הביקור, ואף שלחו מכתב לנשיא ראובן ריבלין בקריאה שלא לארח אותו בבית הנשיא. "אין מקום שרוצח המונים ומי שתומך באונס, בירי באיבר המין של נשים ובהפצצת בתי ספר, ייפגש עם נשיא המדינה" נכתב במכתב שנשלח לריבלין. במכתב טוענים פעילי זכויות האדם כי אירוח מנהיג אכזרי כמו נשיא הפיליפינים לא רק מאפשר את המשך הכהונתו של דוטרטה בלי מפריע, אלא נותן לגיטימציה למנהיגים כמותו להמשיך לטבוח באזרחים חפים מפשע ולאפשר את עלייתם של מנהיגים רצחניים ברחבי העולם. ב-29/8 התקבלה הודעה מלשכתו של הנשיא ריבלין בה נמסר כי הנשיא מקיים את פגישותיו על פי המלצות משרד החוץ.
משמע – הוא דוחה את בקשת הפעילים שלא להיפגש עם נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה.

המאבק בביקורו של דוטרטה הוא חלק ממאבק רחב יותר הקורא לישראל להפסיק שיתופי פעולה עם משטרים חשוכים. על פי עו"ד איתי מק, הפעיל נגד יצוא נשק ישראלי: "רובים ישראליים הועברו לכוחות הביטחון הפיליפינים המשתתפים ב"מלחמה בסמים", שעד כה נרצחו בה כ-12 אלף איש." את המידע על ייצוא הנשק שלה, מדינת ישראל לא מפרסמת וטוענת שהמידע סודי וחסוי. על הימצאות הרובים ישראליים בפיליפינים מסביר מק ש"הפרטים מפורסמים על ידי אתר הדוברות הרשמי של דוטרטה, ודפי הפייסבוק של המשטרה הפיליפינית וחברה העוסקת בסחר בנשק."

צפו בדיון בתכנית "עושות סדר" בהשתתפות עו"ד איתי מק, על ייצוא נשק:

עושות סדר – ייצוא נשק ופליטים (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

עושות סדר - פאנל חודשי של הטלוויזיה החברתית שעוסק בנשים, מיליטריזם ושלום. תכנית זו עוסקת במכירת נשק ישראלי ובקשר שיש בין ייצוא נשק למדינות שונות לפליטים שמגיעים לישראל. התכנית בהנחייתה של תמי מולד חיו ובהשתתפות הגר שחטר, ועו"ד איתי מק. לראיון עם אהוד שם טוב ברדיו כל השלום בנושא זה.
הופק ע"י: | עלה ב: 16/06/2015

הפעילים למען זכויות אדם והארגונים קוראים לאזרחי המדינה להצטרף אליהם אל הפגנה אל מול משכן הנשיא בירושלים. לעמוד ההפגנה בפייסבוק.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס