תמלול הכתבה: מחיקת מורשת בית ג'יברין

קריינות: בשנת 2014 הכיר אונסקו באתר מערות מרשה - בית גוברין כאתר מורשת עולמי. במסמך ההכרזה של האתר מוזכרות התקופות שבהן התקיימה ציביליזציה במקום לרבות התקופה הפרסית, ההלניסטית, הרומאית, הביזנטית וכולי. החיים העשירים שהיו במקום במשך מאות שנים עד 1948 נעדרים מהתיאור של אונסקו, המבוסס על הדוחות של רשות הטבע והגנים.
איתן ברונשטיין אפריסיו: אז הקיבוץ בית גוברין זה קיבוץ שקם נדמה לי ב1949 אם אני לא טועה, ובתוך הקיבוץ עצמו יש בתים של הכפר בית ג'יברין, השם הוא כמובן דומה לא במפתיע. האתר הזה שהוכר כאתר מורשת עולמי, לפני שנה ע"י אונסקו והכפר בית ג'יברין לא מוזכר בו. הקרנו את זה כאן היום בוידאו עמדנו עם שלטים באתר עצמו, איפה שהכפר עצמו נמצא בדיוק. אונסקו מחויב על פי העקרונות שאונסקו פועל לפיהם להזכיר את כל השכבות התרבותיות, ההיסטוריות, שבהן היו אנשים בכל אתר מורשת עולמי שהם מכריזים עליו.
השכבה של החיים של הכפר הפלסטיני של מאות השנים האחרונות עד 48 במסמך של אונסקו הוא לא מוזכר בכלל. כמובן שהמטרה הראשונית של הפעולה הזאת היא עצם ההבאה של העניין הזה לדיון ציבורי או למודעות ציבורית.
אנחנו שלחנו את המכתב הזה, גם לראשות הטבע והגנים גם לוועד הישראלי באונסקו גם לאונסקו העולמי בפריז ואנחנו מקווים לשמוע מהם בקרוב שאכן הם פועלים לתיקון המידע כאן, ופעם הבאה שנבוא לבקר באתר המרתק הזה שיהיה כאן כתוב בצורה ברורה פרטים על הכפר בית ג'יברין.

סוף תמלול הכתבה: מחיקת מורשת בית ג'יברין
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס