ידיעה כתובה |

: סער יהלום מסרב

חברה נכתב על ידי

ביום ראשון הקרוב, 11.02.2018, יצטרף סער יהלום בן ה-18 אל מתן הלמן ושאר הסרבנים ויצהיר על סירובו להתגייס ולשרת בצה"ל.
ביום "גיוסו" תתקיים הפגנת תמיכה בסער שמסרב בפעם הראשונה ובמתן שיסרב בפעם הרביעית אחרי 50 ימים בכלא.

סער, ממושב בארותיים (באזור נתניה) פעיל פוליטי וחבר בבנק"י – ברית הנוער הקומוניסטי הישראלי. הוא החליט לסרב בעקבות התנגדותו למדיניות הכיבוש ב-50 השנה האחרונות. הטלוויזיה החברתית ערכה איתו ראיון לקראת סירובו.

בסירובי אני מנכיח שיח של שלום (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

"אם הממשלה הולכת נגד דרך של שלום, של שוויון, של שיתוף, אני אסרב לשרת אותה." סער יהלום, סרבן גיוס אשר יתייצב ביום ראשון (11/2/2018) בבקו"ם ויכריז על סירובו להתגייס, בראיון לטלוויזיה החברתית. להרחבה וקריאה נוספת.
הופק ע"י: | עלה ב: 08/02/2018

 

למה אתה רוצה לסרב?

אני מסרב לשרת בצבא מתוך התנגדות למדיניות ממשלת ישראל של כיבוש והחזקת האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים הכבושים תחת משטר צבאי, כמו גם מדיניות הניצול והאפליה של כל השכבות המוחלשות בתוך החברה הישראלית. אני מסרב מתוך קריאה לעם הישראלי להיאבק עבור שלום ועבור דמוקרטיה.

למה הסירוב שלך הוא טוטאלי ולא רק לסרב לשרת בשטחים?

אחרי 50 שנה שהצבא מוציא לפעול מדיניות של כיבוש, כל החלקים של הצבא סובבים סביב פרויקט זה. גם הפקיד בקריה שמבצע את הבירוקרטיה וגם הלוחם בשטח, הם חלק מאותו מנגנון של כיבוש. הכיבוש הפך לפרויקט המרכזי סביבו סובב הצבא, וכל חייל שמשרת לוקח חלק במדיניות של הכיבוש.

אתה ער לזה שהמדינה צריכה צבא, שיש סביבה אלימה וצריך שיהיה צבא שישמור על גבולות הארץ. מה יהיה אם כולם יסרבו?

אני לא מתנגד לקיומו של צבא במדינת ישראל. אני מכיר בכך שבמציאות הנוכחית מדינות צריכות צבא, גם מדינת ישראל. אבל במשטר הפוליטי הנוכחי הצבא הוא כלי מרכזי לדיכוי העם הפלסטיני, הוא כלי לשימור המשטר המדכא בתור החברה הישראלית. השאלה "מה יקרה אם כולם יסרבו" לא עומדת על הפרק. הסירוב שלי ושל סרבנים נוספים הוא אקט פוליטי-מחאתי שנועד לפנות אל העם הישראלי ולבקש ממנו לקחת דרך של מאבק למען שלום, למען דמוקרטיה.

איך גיבשת את הדעה שלך בעניין הזה? איך גיבשת את ההחלטה לסרב?

כשהתחלתי להיות פעיל פוליטית נחשפתי לתנועת הסרבנות וראיתי שהיא כלי חשוב במאבק שלנו לשלום צודק ועצמאות לאומית לשני עמי הארץ. סרבנות כתנועה פוליטית הולכת מעבר לפוליטיקה שאומרת שאנחנו רוצים שהכיבוש יהיה יותר מוסרי, היא אומרת שאנחנו מתנגדים בכללותו לכיבוש ולמדיניות של ניהול הסכסוך ומסרבים לשרת אותה.

איך הגיבה המשפחה והחברים על ההחלטה לסרב?

בהצהרת הסירוב שלו ציין סער שאביו היה קצין, אחיו שירת שירות קרבי, וכל הסביבה הקרובה שלו שירתה בצבא. בראיון איתנו הוסיף :
המשפחה בעיקר דואגת לי באופן אישי, כלומר המשפחה לא תומכת בהחלטה שלי, בטח לא במובן הפוליטי, אבל בעיקר יש כאן דאגה אישית אליי. החברים לא תמכו בהחלטה, הרוב המוחלט של החברים שלי התגייסו אבל הם כיבדו את זה שקיבלתי החלטה אידאולוגית; הם הבינו שאני מסרב להתגייס לא מתוך עניין אישי, שאני לא רוצה להיות בצבא, אלא כאמירה עקרונית של התנגדותי למדיניות של הממשלה. אז הם כיבדו אותי גם אם הם לא הסכימו איתי.

ביום ראשון אתה עומד להגיע לבקו"ם, איך אתה חושב שתרגיש? אתה חושש מהכליאה?

אני חושש מהכלא ואני חושב שהידיעה שהאקט שלי הוא משמעותי ומשפיע תחזק אותי. אני משתדל להתכונן כמה שאפשר לכלא, לא יהיה קל אבל אוכלוסיות רבות סובלות תחת משטר של דיכוי בישראל: הפלסטינים בשטחים, האסירים הפוליטיים שנמקים בבתי הכלא הישראליים, כל הקהילות שסובלות מגירוש, מניצול, מאפליה. אם דרך הישיבה בכלא אני אוכל לתרום למאבק החברתי בישראל ולמאבק לשלום, אני עושה את זה בשמחה.

סרבנות 2017 (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

היום התפרסם (28/12/2017) "מכתב השמיניסטיות 2017" עליו חתומים מעל 60 סרבניות וסרבנים. צפו בלקט מראיונות עם סרבני.ות גיוס שסירבו השנה להתגייס מטעמי מצפון ומוסר.
הופק ע"י: | עלה ב: 28/12/2017

  כתבות ווידאו שחבל לפספס