ידיעה כתובה |

: מצב זכויות האדם 2017

חברה נכתב על ידי

לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי שחל ב-10 בדצמבר, מפרסמת האגודה לזכויות האזרח את דו"ח "תמונת מצב זכויות האדם" לשנת 2017. במרכז הדו"ח עומדת המגמה הנמשכת של צמצום המרחב הדמוקרטי ופגיעה בכל מי שמבקר את השלטון.

השנה בנוסף למתקפות החוזרות ונשנות על התקשורת, על יחידים וארגונים, הצטרפו גם מתקפות וניסיונות לבלום את סמכותם של "שומרי הסף של הדמוקרטיה" – בתי המשפט, היועץ המשפטי לממשלה והמשטרה. על מהלכים אלו מנצחים גורמים בכירים בממשלה ובכנסת, והיא באה לידי ביטוי בהתבטאויות, בחקיקה, בביטול פעילויות ואירועים וביוזמות ממשלתיות.

מנכ"לית האגודה, עו"ד שרון אברהם-ויס: "הניסיונות לשחוק את כוחם של מוסדות 'שומרי הסף' מדאיגה במיוחד, שכן מוסדות אלה מרכיבים את מערכת האיזונים והבלמים החיונית לדמוקרטיה, ומבטיחים שלטון חוק, מינהל תקין, הגנה על זכויות אדם והיעדר שחיתות. המתקפות חסרות התקדים עליהם בשנה האחרונה, מעידות על תפיסה מעוותת של דמוקרטיה ושל תפקידי הרשויות השונות".

ההפגנות בפתח תקווה נגד השחיתות השלטונית.

האגודה מצביעה בדו"ח גם על צמצום חופש הביטוי בישראל. השנה הציבור הפך אקטיבי, יצא לרחובות ולקח לידיו את הזכות להפגין ברחבי המדינה, והפך את המחאה בנושאים שונים לנוכחת ולאפקטיבית במרחב הציבורי. בג"ץ עדיין נאלץ להגן על הזכות הבסיסית להפגין ולמחות, מול דרישות מופרכות ולא חוקיות שהעמידה המשטרה בפני מפגינים. הממשלה ממשיכה בניסיונות לצנזר יצירות תרבות ולהשתיק אמנים מטעמים פוליטיים. מגמה מטרידה נוספת מסתמנת בחקיקה שמבקשת להעניק למדינה סמכויות לחסום את הגישה לאתרי אינטרנט או להסיר תכנים מהרשת.

עוד בדו"ח: יחסו של השלטון למיעוט הערבי התאפיין גם השנה בהתבטאויות מסיתות ובהצעות חוק מפלות וגזעניות, ובראשן חוק הלאום. על מבקשי המקלט המשיכה הממשלה להקשות בדרכים שונות עד כדי התאכזרות, על מנת שיעזבו את הארץ. מגמות של הפרדה והדרה ממשיכות לאיים על מעמדן של הנשים בישראל ועל זכויותיהן לשוויון ולכבוד, ומבקשות לדחוק אותן לשולי המרחב הציבורי. חל כרסום בחופש הדת, בחופש מדת ובפלורליזם היהודי. בנוסף השנה מסמנת 50 שנה לכיבוש הגדה המערבית, מה שהלך והעמיק קו הפעולה של שילוב סיפוח וכיבוש, שנשען על תפיסה הדוחה מכל וכל שוויון, זכויות אדם ודמוקרטיה.

בנוסף מצביע הדו"ח גם על כמה נקודות שיפור ואור בתחום הזכויות החברתיות, עו"ד גיל גן-מור, מנהל המחלקה לזכויות חברתיות: "שינויים שחלקם החלו במחאה החברתית בשנת 2011 מתממשים, על כך מעידות התפתחויות חשובות – גם אם לא מספיקות – בבריאות , בחינוך ובדיור. אך ישנה עוד עבודה רבה בתחום, ובעיקר בהתמודדות עם עוני ובהבטחת הזכות לקיום בכבוד.

לינק להורדת הדוח המלא.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס