תמלול הכתבה: מאגר החוקים המפלים

מגישה: האפליה כלפי הפלסטינים אזרחי ישראל אינה מתחילה ונגמרת בסוגיית הקרקעות. מאז קום המדינה חוקקו ממשלות ישראל עשרות חוקים המדירים ומפלים את הציבור הערבי. לפי מאגר חדש שפרסם ארגון עדאלה, העוסק בהגנה על זכויות האדם של הפלסטינים, שיאנית חקיקה מפלה זו היא הכנסת הקודמת. יצאנו לפגוש את עורך-הדין נדים שחאדה שיצר את המאגר.

עו"ד נדים שחאדה: הרעיון התחיל, אנחנו עשינו איזה שהיא רשימה של החוקים המפלים והצעות החוק המפלות של הכנסת האחרונה, הכנסת ה-18. אז משם בא הרעיון, אנחנו עושים משהו לכנסת הזאת, אבל אנחנו יכולים לעשות משהו יותר גדול שיהיו בו את כל הנתונים ואת כל החוקים המפלים מקום המדינה ועד היום. חוק הנכבה, שהוא למעשה נקרא תיקון מספר 40 לחוק יסוד התקציב שבו שר האוצר מוסמך לקצץ פי שלושה מהסכום שארגון או מוסד מקבל מהמדינה אם הוא לא מכיר במדינה כמדינה יהודית דמוקרטית או שהם מחליטים לציין את יום העצמאות כיום אבל, אז זה גם פוגע בי, פוגע בחופש הביטוי שלי, פוגע גם בשוויון עוד פגיע בשוויון שאני לא יכול לבטא את עצמי כמו שאני חושב ולציין אירועים שחשובים לנו בתור עם, בתור עם אחר.

מגישה: החקיקה הגזענית לא רק גוזלת את זכויות היסוד של הפלסטינים, אלא גם גובה מחיר חברתי ואישי כבד.

עו"ד נדים שחאדה: אם הכנסת האחרונה עושה משהו בסביבות שלושים חוקים חדשים שפוגעים פגיעה ממשית בחלק גדול מהאוכלוסייה, שאנחנו מדברים ש-20 אחוז מאוכלוסיית ישראל הם ערבים פלסטינים לפי דעתי זה די מפחיד, די מפחיד כמי שנמנע על האוכלוסייה הערבית בישראל ולראות עכשיו שהמיינסטרים הלך ימינה ושהחוקים האלה עוברים בלי שום בעיה בכנסת וכמעט ואי אפשר לתקוף אותם, אז כן אני חושב שיש איזה שהיא דאגה.

סוף תמלול הכתבה: מאגר החוקים המפלים

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס