ידיעה כתובה |

: הפלסטינים נוהרים לקונגרס עממי בתל אביב

מדינה נכתב על ידי

מחר (שישי, 17/3) יתקיים בכיכר רבין בתל אביב קונגרס עממי בהשתתפות מאות ישראלים ופלסטינים אשר יקיימו "משא ומתן ברמת השטח" על כל בעיות היסוד התלויות ועומדות בין שני העמים, בנסיון לגבש פתרונות לסכסוך ולמצוא אפשרויות ליצור מומנטום לשינוי. המפגש יפתח בשעה 10.00 וימשך עד 4.00 אחר הצהריים.

"ההיענות בצד הפלסטיני עולה על כל מה שציפינו וקיווינו" אומר מארגן הארוע, ד"ר ספיר הנדלמן. "כרגע ידוע לנו על 23 אוטובוסים שנשכרו כדי להביא את המשתתפים הפלסטינים לתל אביב, ועוד כמה מיניבוסים – ויתכן שהמספר עוד יעלה ביממה האחרונה לקראת המפגש בכיכר רבין. אני מקווה שכל מי שאומרים לנו ש'אין פרטנר' יבואו מחר לכיכר רבין כדי לראות במו עיניהם את הפרטנרים הפלסטינים נוהרים בהמוניהם ומגיעים לתל אביב כדי לדבר איתנו על שלום ולדון בכל פרטי הפרטים של ההסכם שצריך ואפשר להגיע אליו".

"זאת בהחלט לא הפעם הראשונה שאנחנו בארגון 'מחשבות של שלום' מארגנים מפגשים כאלה" אומר ד"ר הנדלמן. "במהלך חמש השנים האחרונות קיימנו במקומות שונים לא פחות 32 קונגרסים של משא ומתן בין ישראלים ופלסטינים, אשר איכשהו עברו מתחת לרדאר ולא זכו לתשומת לב הראויה בחברה הישראלית ובמערכת הפוליטית. אבל מעולם עד עכשיו לא ניסינו לארגן משהו בקנה מידה כזה – יותר מאלף אנשים, ישראלים ופלסטינים, ישבו בכיכר רבין סביב ארבעים שולחנות ופשוט מאד ידברו בגובה העיניים."

כך נראה המפגש האחרון, אשר נערך בשדרות רוטשילד בתל אביב ביולי 2016 בהשתתפות כ-500 ישראלים/ות ופלסטינים/ות: 

מיואשים מהממשלה – מנהלים מו"מ אזרחי (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

קונגרס שלום עממי בהשתתפות כ-500 גברים ונשים, ישראלים ופלסטינים, אשר דנו בשולחנות עגולים בסוגיות הקשורות לסכסוך. האירוע התקיים ביוזמת "מחשבות של שלום", אשר יקיים את הקונגרס הבא שלו ב 11/11/2016 בכיכר רבין.
הופק ע"י: | עלה ב: 28/09/2016

"הבעיה הגדולה לא היתה למצוא שותפים פלסטינים שירצו לבוא להשתתף במפגש הזה. ההיענות הנלהבת הפתיעה אותנו. הבעיה היתה להשיג לפלסטינים שוחרי השלום אישורים לבוא לתל אביב. כדי להבטיח זאת ניהלנו בחודשים האחרונים משא ומתן ממושך ומפרך מול הרשויות הצבאיות בשטחים. למעשה, כבר לפני כמה חודשים עמדנו לקיים את המפגש הזה בכיכר רבין, כל ההכנות הלוגיסטיות הושלמו, הכל היה מוכן – ואז מישהו תקע לנו מקלות בגלגלים וברגע האחרון בוטלו אישורי הכניסה לשותפים הפלסטינים שלנו. הפעם קיבלנו הבטחה מהצבא שזה לא יקרה."

בקונגרס עממי שקיימו אנשי "מחשבות של שלום" ברמאללה ב-2014, התגבשה מחוץ לאולם הדיונים הפגנת זעם נגד הקונגרס, בטענה שמדובר בנורמליזציה – פעילות שמתעלמת מאי השוויון – מצג שווא מזיק של דו קיום, ונורמאליות, שמסתיר מציאות של הפרדה אתנית. השאלה היא האם ניתן לדבר על פיוס כשיד אחד נושאת ונותנת, והשנייה- ממשיכה לאחוז ברובה? 

נורמליזציה ברמאללה? (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

משחק החתול והעכבר של המנהיגים סביב שולחן הדיונים הפוליטי, נראה חסר תוחלת מתמיד, אך יש המאמינים כי על הציבור לקחת חלק פעיל במפגשים שיובילו לניסוח הסכם פיוס בין העמים. מפגש כזה בן יומיים התקיים בשבוע החולף, ברמאללה ומזרח ירושלים ביוזמת הארגון "מחשבות של שלום".
הופק ע"י: | עלה ב: 15/01/2014

כמו באירועים הקודמים, שהתקיימו בקנה מידה קטן יותר, עשו המארגנים מאמץ גדול שהמשתתפים הישראלים במפגש ההמוני בכיכר רבין יכללו אנשים בעלי השקפות פוליטיות שונות ומגוונות ומתחומי חיים שונים – שמאל וימין, צעירים ומבוגרים, אשכנזים ומזרחים, מתנחלים ותושבי המרכז. נסיון המפגשים הקודמים מראה שבכדי להגיע להסכמה עם הפלסטינים אין צורך בקהל ישראלי הומוגני המזוהה עם צד אחד במפה הפוליטית. כבר היו כמה וכמה מקרים בהם, בניגוד למה שאפשר היה לצפות, קהל ישראלי רב גווני ביותר הגיע להסכמות רחבות עם הפלסטינים ברגע שישבו כולם יחד סביב השולחן ודנו ברצינות ובכובד ראש בבעיות הכבדות שבין שני העמים.

הקונגרסים הציבוריים מתקיימים ברובם במרחבים ציבוריים פתוחים, מה שמאפשר לעוברים ולשבים להתייחס ואף לקחת חלק בדיונים. הנה דוגמה לדיאלוג זועם של אנשי ימין שרצו לחבל באירוע שהתקיים בירושלים: 

משתיקים את שיחות השלום (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הטענה הנפוצה, כי אין לנו פרטנר ואין עם מי להגיע להסכם פיוס, נסדקת פעם אחר פעם. בשנה האחרונה סיקרנו לא מעט יוזמות של ישראלים ופלסטינים, אשר נפגשים במרחב הציבורי, תחת כיפת השמיים, בניסיון להתמודד עם המחלוקות ולהגיע לפיוס ולהסכם כתוב. בסוף השבוע שעבר, כאשר התקשורת הישראלית עסקה בלהעצים את ההקרבה הישראלית בגין שחרור האסירים הפלסטינים, נפגשו משלחות ישראליות ופלסטיניות לשיחות שלום בלב ירושלים.
הופק ע"י: | עלה ב: 30/10/2013

בין האישים הישראלים שכבר הבטיחו את השתתפותם נמצאים: השחקן והיוצר צחי גראד; אל"מ זאב רז – הטייס שפיקד על התקפת הכור האטומי בעירק ; דובי עופר – מנכ"ל לשעבר של חברות סייטקס ולומניס;  הרבנית הדסה פרומן –מחנכת מהתנחלות תקוע; תת אלוף (מיל.) שבתאי לוי – סגן מפקד חיל הים לשעבר; וגדעון ביגר – פרופ' לגאוגרפיה.  "כמובן, שיהיה ברור – זה לא בשום צורה ארוע אליטיסטי שמיועד רק לאח"מים" אומר ד"ר הנדלמן ."הרבה מאד 'סתם אנשים מהרחוב', ישראלים ופלסטינים כאחד, יבואו לכיכר  וישבו סביב השולחנות ויהיו שותפים מלאים מכל בחינה לכל שלבי הארוע, הקונגרס העממי למשא ומתן".

"אנחנו עובדים על האירוע הזה במלוא הקיטור כבר חודשים, זה חייב בלי סוף הכנות וטיפול בפרטי פרטים. כאשר קבענו את תאריך 17 במרס, אף אחד לא יכול היה לדעת שבדיוק בשבוע הזה יגיע לכאן נציג של הנשיא טראמפ במטרה מוצהרת לקדם את חידוש המשא ומתן הרשמי בין ישראל לפלסטינים, ואולי לשתף גם מדינות נוספות באזור. עדיין מוקדם להעריך מה סיכויי היוזמה הזאת, ונסיון העבר כמובן מוביל אנשים רבים לספקנות. מה שברור הוא שבמקביל ליוזמות שלום ומשא מתן רשמיות של פוליטיקאים ומדינאים ודיפלומטים, חשוב וחיוני לבנות במקביל משא ומתן עממי ברמת השטח – משא ומתן בלתי רשמי בין אזרחים ישראלים ואזרחים פלסטינים, שאינם נושאים באחריות מדינית ואינם מוסמכים להגיע להסכם מחייב, אבל הדוגמא שהם נותנים יכולה לתרום תרומה חיונית לדחוף קדימה את המנהיגים משני הצדדים. המטרה שלנו היא להגיע להקמתו של 'קונגרס ישראלי-פלסטיני עממי' – רחב, משמעותי ובעל השפעה פוליטית– אשר יפעל הפועל לאורך זמן. תכנית אסטרטגית שלנו יושבת אצל ראשי הקהילה הבינלאומית שנציגיהם הגיעו אלינו. המטרה שלנו היא שהקונגרס הגדול הזה יקום כבר בקיץ 2017."

לינק לדף האירוע בפייסבוק.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס