ידיעה כתובה |

: הצעת חוק להפללת צרכני זנות

חברה נכתב על ידי

ביום ראשון הקרוב (5.3.17) לקראת יום האישה הבינלאומי, צפויה ח"כ שרן השכל (הליכוד) להעלות את הצעת חוק איסור צריכת זנות וטיפול בקהילה  לוועדת השרים לענייני חקיקה. הצעת החוק קובעת עונש מאסר של כשישה חודשים על לקוח זנות. לחלופין הלקוח יוכל להמיר את המאסר בהשתתפות בתכנית שיקומית קהילתית.

בשנים האחרונות מתקיים דיון ער בכנסת ובציבור בנוגע לאיסור צריכת זנות. שרת המשפטים איילת שקד הקימה ועדה בין-משרדית לבחינת מודל איסור צריכת זנות ושיקומן של נשים בישראל, וזו צפויה לפרסם את מסקנותיה בעוד כחודשיים. הצעת החוק הנוכחית אינה כוללת שיקום וסיוע לנשים במעגל הזנות ולכן זכתה לביקורת והסתייגות בקרב ארגוני הסיוע והשטח, שדורשים כי כל הצעת חוק שנוגעת לתופעת הזנות בישראל תכלול התייחסות תקציבית לשיקום ולסיוע הנמצאים במעגל הזנות.

ראומה שלזינגר, מנהלת מטה המאבק בסחר בנשים ובזנות: "אנו מברכים על כל עיסוק בתופעת הזנות וניסיון לפתור אותה, כי ללא פתרון המצב רק מחמיר. אין ספק שבשלה העת להפללת לקוחות. עם זאת, שיקום חייב להיות חלק בלתי נפרד מהשינוי. עבור הנמצאים במעגל הזנות – הזנות היא האמצעי היחיד להישרדות."

הפללת לקוחות הזנות: בעד ונגד (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הועדה לקידום מעמד האישה החליטה היום (27/5/2014) להעביר את הצעת החוק להפללת לקוח של שרותי זנות, שהגישה ח"כ זהבה גלאון, לוועדת השרים לחקיקה ב-29/6/2014 לקראת קריאה ראשונה במליאת הכנסת. יצאנו לשאול את האנשים ברחוב, מה דעתם על חוק שיפליל את לקוחות הזנות, והאם הם חושבים שהוא יסייע בצמצום התופעה.
הופק ע"י: | עלה ב: 27/05/2014

עו"ד אביטל רוזנברגר, מהמטה למאבק בסחר בנשים ובזנות: "הדרך הנכונה להתמודד עם תעשיית הזנות היא להפליל את הלקוחות, הצרכנים הם שמייצרים את הביקוש לזנות ומעודדים עוד ועוד נשים להיכנס ולהישאב למעגל הזנות, בלי היצע אין ביקוש. הגיע הזמן שישראל תצטרף לשורה ארוכה של מדינות שרועות בזנות רעה חולה ואימצו בהצלחה מודל של איסור צריכת זנות וביניהם צרפת שבדיה נורבגיה קנדה לטביה ולפני שבועות ספורים גם אירלנד."
לפי נתוני הסקר הלאומי של  משרד הרווחה והמשרד לביטחון פנים אודות הזנות שפורסם בשנת 2016,  יש בישראל כ-12,500 אנשים בזנות, מתוכם 95% נשים ונערות ו-5% גברים. למעלה מעשירית מהם, כ-1,500 הינם קטינות וקטינים. לפי הסקר 97%  מהנשים בזנות הן אזרחיות ישראל ו-86% מתוכן יהודיות. נוסף על כך, בסקר דווח כי כ-80% מהנשים במעגל הזנות הביעו את רצונן לצאת מהזנות לו היו להן הכלים והאפשרות לכך. הסקר הלאומי מצא כי  למעלה מ 70% מהציבור מצפים מהריבון לפתור את תופעת הזנות.

הלקוח לא תמיד צודק (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

תעשיית המין בישראל מגלגלת קרוב לשני מיליארד שקלים בשנה. אלפי נשים מוצאות עצמן כלואות במעגל הזנות בשל ניצול מיני בילדותן, בצירוף נסיבות חברתיות וכלכליות קשות. הצעת החוק להפללת הלקוח של שרותי הזנות, עברה בקריאה טרומית בכנסת הקודמת ועתה מנסים הארגונים החברתיים להחזיר את החוק לקריאות נוספות. יישומו של החוק צפוי לעלות כסף רב, ולכן קיים החשש כי כדי להעבירו, יסירו ממנו מציעי החוק את מסלולי השיקום. אז, אותן נשים העוסקות בזנות מחוסר ברירה, גם יאבדו את מקור פרנסתן וגם את האפשרות לשיקום.
הופק ע"י: | עלה ב: 26/02/2014

החוק לאיסור צריכת זנות אומץ לראשונה בשנת 1999 בשבדיה, שהיתה החלוצה בתחום. אולם בשנים האחרונות חוקקו עוד ועוד מדינות את החוק, המטיל אחריות פלילית על צרכני הזנות כגורם שמניע את התעשייה. בין היתר אישרו את החוק אירלנד (2017), צרפת (2016), קנדה, נורבגיה ועוד. במדינות בהן אומץ החוק הוכח כי צמצום הביקוש לזנות הוביל לבלימה בהיקף התופעה, לצמצום הסחר בבני אדם ובשינוי משמעותי בעמדות הציבור כנגד התופעה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס