תמלול הכתבה: חופרים מן המניין

מגישה: בכל אופן ולרגל 1 במאי, בחרנו להביא הישג ולו קטן - לעובדים. אך לפני ההישג הנה העוולה: מה עושה גוף ציבורי שרוצה לעקוף את חוקי העבודה? שוכר חברה קבלנית שתבצע עבורו את הפרת החוק. שיתוף הפעולה בין רשות העתיקות וחברת כוח האדם "בריק" הביא לניצול של עובדי החפירות, אשר הועסקו לחודשים ספורים ופוטרו רגע לפני הפיכתם לעובדים מן המניין.

עבד אל-קרים אשאיב: הועסקנו ע"י חברת הקבלן ואחרי עבודה של 8 או 9 חודשים היו מפטרים אותנו ושלחים אותנו ללשכת התעסוקה לתקופה של חצי שנה.
זה היה קורה בסוף יום העבודה עם חלוקת כרטיסי תיעוד שעות העבודה, הם אמרו כל אחד שעבד יותר מתשעה חודשים שילך הביתה ולא יחזור לעבוד. פשוט כך. בקלי קלות.
מגישה: העובדים שמאסו בהתנהלות הפוגענית של חברת הקבלן ורשות העתיקות, התאגדו דרך ארגון העובדים "מען" ופנו לביהמ"ש בדרישה להעסיקם בצורה ישירה.

ארז וגנר: בעצם, ב-2008 נכנס לתוקף חוק של העסקה ישירה,
סעיף 12 א' לחוק חברות כוח האדם, שמחייב את מזמין השירות להעסיק את העובדים אוטומטית אחרי העסקה של 9 חודשים. מה שרשות העתיקות עשתה זה לדרוש מחברת כוח אדם, מ"בריק", לפטר את כל העובדים בשביל למנוע מהם העסקה ישירה ולמנוע מהם לקבל את הזכויות הסוציאליות שיגיעו להם אם הם יועסקו ישירות.
בית המשפט קבע שעובדים צריכים להיות מועסקים ישירות, מהרגע שמלאו להם 9 חודשים, לכן הפיטורים בכלל לא תקפים כי "בריק" בעצם פיטרה עובדים שלא היו כבר עובדים שלה. רשות העתיקות החליטה לא ליישם את הפסיקה, היא פנתה לערר ובית הדין הארצי לעבודה אימץ את הפסיקה של בית הדין האזורי. התוצאה של זה הייתה שעכשיו כל העובדים הוזמנו להיות עובדים ישירים של רשות העתיקות.
מגישה: כאמור, בימים אלו קולטת רשות העתיקות את העובדים אליה, דבר שמהווה עבורם הישג של ממש. הפסיקה שהושגה מהווה פרשנות מחמירה לחוק ומחזקת את המאבק בהעסקה זמנית ופוגענית כזו במשק.

סוף תמלול הכתבה: חופרים מן המניין

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס