תמלול הכתבה: הלקוח לא תמיד צודק

מגישה: תעשיית המין בישראל מגלגלת קרוב לשני מיליארד שקלים בשנה. אלפי נשים מוצאות עצמן כלואות במעגל הזנות בשל ניצול מיני בילדותן, בצירוף נסיבות חברתיות וכלכליות קשות. הצעת החוק להפללת הלקוח של שרותי הזנות, עברה בקריאה טרומית בכנסת הקודמת ועתה מנסים הארגונים החברתיים להחזיר את החוק לקריאות נוספות. הלקוח לא תמיד צודק - בכתבה הבאה.

קריינות: מיליוני נשים נסחרות בעולם לצורכי מין. בישראל ישנן כ-15,000 נשים הכלואות בזנות, כ- 5000 מתוכם קטינות וקטינים, כשגילם הממוצע בכניסתם למעגל האימה הזה עמד על 14 בלבד. במעגלי הזנות ישנה חלוקה לשני סוגים שונים אמנם- זנות רחוב ומכוני הליווי, אך כולן חולקות את אותה הטראומה.
נעמה זאבי רבילין: ויש את הנשים של הדירות הדיסקרטיות נשים מאורגנות עם חשבון בנק, הן מחזיקות דירה בדרך כלל, גם אם הן חיות עם בן זוג, בן הזוג לא יודע, המשפחה לא יודעת, ככה העולם החברתי שלהן מאוד מצטמצם. שהמציאות עולה על כל דמיון בצורה הכי קשה שיש.
קריינות: הגברים שאתם רואים בתמונות נצפו בכניסתם לדירה דיסקרטית בדרום ת"א. ארבע בחורות, כ-35 דקות ללקוח, שניים וחצי גברים לבחורה בשעה ובחמש שעות משמרת עשרה גברים לבחורה בממוצע ואף יותר. מהו הפרופיל של הלקוח המחולל את תעשיית הזנות?
נטלי מרדכי – פרטוק: 45% מהגברים שצורכים זנות זה לא אנשים בודדים, חלכאים ונדכאים, זה אנשים נשואים, עם בנות זוג, ולפעמים אפילו יותר מבת זוג אחת.
אלון מטריקין גולד: הסיכוי של אישה להיאנס גבוה פי 200 מאשר שאר האוכלוסייה. גברים לא אונסים כי הם חרמנים, גברים אונסים בשביל לשלוט, בשביל לממש איזשהן פנטזיות.
נטלי מרדכי – פרטוק: מכריח אותה לעשות קוקיות ולדבר בקול ילדותי ומזיין את הבת שלו לכאורה, גבר שיכור שמגיע ולא מצליח לגמור וזה הופך להיות מאוד אלים כי הוא מנסה לגמור והוא רואה שהזמן שלו עומד להיגמר.
קריינות: במדינות העולם מתמודדים עם תופעת הזנות בשלושה אופנים שונים: איסור מוחלט - כמו בסין ובמדינות רבות בארצות הברית שם החוק אינו מתיר לצרוך או להעניק שירותי מין. חלופות אחרות הן מיסוד או הפללה.
אלון מטריקין גולד: מודל של מיסוד, זה מודל שקיים בהולנד מאז שנת 2000 בגרמניה מאז שנת 2001, באוסטרליה, בניו זילנד, זה איזשהו מודל שאומר הזנות הייתה מאז ומעולם, אי אפשר להיפטר ממנה ואם ככה אז עדיף שנמסד את זה ונסדיר את זה. מה שגילו זה עלייה מסחררת, ממש, בתעשיית הסחר.
הפללה זה מודל חדש, המדינה הראשונה ליישם אותו הייתה שבדיה בשנת 99' וההנחה שלה היא שיש פה אקט של ניצול, ואם יש אקט של ניצול אז יש קורבן ויש תוקף.
עידית הראל שמש: נורבגיה הגדילה לעשות והיא מאמצת את האחריות הפלילית, על גבר שצורך זנות גם לא בנורבגיה, ואני גם רוצה להגיד לך שמה שישראלים עושים בתאילנד, ועושים בדרום אמריקה, זה תיאורים ויש לנו עדויות שזה ממש פשעים נגד האנושות! זה נורבגיה ובעקבותיה הלכה איסלנד ועכשיו אירלנד כנראה הולכת לאמץ את המודל וצרפת כבר לפני חודש קיבלה.
קריינות: גם בישראל יש מגמה לצעוד אחרי מדינות סקנדינביה וזו הפעם השלישית שהצעת חוק להפללת הלקוח עולה על מסלול החקיקה.
נטלי מרדכי – פרטוק: הלקוח מייצר את כל התעשייה, והוא נהנה ולא חסר, גם הוא נהנה מדיסקרטיות דרך אגב, כשיש פשיטה של המשטרה, אומרים "פשיטה", הוא יוצא, את הנשים לוקחים לחקירה כדי לגלות מי מפעיל את הבית בושת.
קריינות: נשים לא מעטות חוששות מיישומו הצפוי של החוק, שעלול להותיר אותן ללא פרנסה וללא הגנה. מרביתן פוחדות מעתיד לא ידוע ומקצתן מבקשות לראות בעיסוקן קריירה לגיטימית. לשם כך מושם דגש מיוחד בניסוח החוק על סל השיקום והסיוע ליציאת הנשים מתוך מעגלי הזנות, אם בפתרון תעסוקתי ואם בתמיכה ובהעצמה.
עידית הראל – שמש: מאוד מאוד חשוב שנשים שהן דווקא בתוך מעגלי הזנות, וגברים, כן, לצערנו יש הרבה מאוד צעירים וחיילים, נערים וגברים בתוך תעשיית המין, שיבינו שיש עוד אפשרות, שלא מגיע להם החיים האלה.
נטלי מרדכי – פרטוק: נשים שגרות בכל המרחב פה בגוש דן מסביב, מגיעות לרכוש איזושהי התחלה של הרגלי עבודה, למידה, קורסים, הרבה מאוד קבוצות להעלאת הדימוי העצמי, וזאת הכנה לחיים בחוץ.
קריינות: החוק, אם יעבור, מטרתו תהיה לרסק את תשתיות שוק הזנות כחלק משינוי תרבותי עמוק בראיית טובת החברה, עם דגש מיוחד על שיקום הנשים והגברים שנקלעו לזנות, כמו גם שיקום והדרכת הלקוחות, לצד הפללתם. מה שעשה החוק לסחר השנים בישראל, נקווה שיעשה חוק הפללת הלקוח לזנות וסצנת הגיהינום הזאת תמחק מהרחובות ומהתרבות שלנו.

מגישה: יישומו של החוק צפוי לעלות כסף רב, ולכן קיים החשש כי כדי להעבירו, יסירו ממנו מציעי החוק את מסלולי השיקום. אז, אותן נשים העוסקות בזנות מחוסר ברירה, גם יאבדו את מקור פרנסתן וגם את האפשרות לשיקום.

 

סוף תמלול הכתבה: הלקוח לא תמיד צודק

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס