ידיעה כתובה |

: הצבא מתחיל למכור באי ביי?

מדינה נכתב על ידי

לא רק חברות פרטיות מבצעות מכירת אימונים לכוחות זרים, אלא גם צה"ל בעצמו עושה כן ומציע אימונים "בהזמנה". אימונים אלו מותאמים לפי הצרכים, היכולות הכלכליות ורמת הסיווג המותרת של המדינות הזרות. ביום חמישי, 23/2/2017, פעילי/ות זכויות אדם הגישו עתירה לבג"צ לצו שיורה לרמטכ"ל להפסיק את האימונים "בהזמנה" מטעם ענף כלכלה ומכירות בזרוע היבשה.

כך מסביר צה"ל את מכירת האימונים: "במשך שלוש שנות פעילותו מצליח ענף אימוני חו"ל של זרוע היבשה לפעול כמו צבא ולחשוב כמו עסק. הענף משווק אימונים ביכולות צבאיות מהטובות בעולם וסוכני המכירות הם מאמנים מקצועיים מובחרים מכל חילות היבשה… עידן בו כליה נמצאת ברשימת עשרת המוצרים הלוהטים של אתר המכירות אי.ביי, הוא עידן בו ניתן בעצם למכור הכול. ידע צבאי אינו שונה".

מתוך האתר של זרוע היבשה

החשש העולה מכך הוא שכוחות זרים מסוימים ישתמשו במידע ובניסיון שצברו מאיתנו וישתמשו בהם כדי לבצע פשעי מלחמה והפרות חמורות של זכויות אדם. מדינת ישראל מכרה בעבר נשק עבור רואנדה, צפו בדיון העוסק בהשפעות מכירת הנשק למדינה שלאחר מכן ביצעה מעשים חמורים כלפיי אזרחיה. 

עושות סדר – ייצוא נשק ופליטים (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

עושות סדר - פאנל חודשי של הטלוויזיה החברתית שעוסק בנשים, מיליטריזם ושלום. תכנית זו עוסקת במכירת נשק ישראלי ובקשר שיש בין ייצוא נשק למדינות שונות לפליטים שמגיעים לישראל. התכנית בהנחייתה של תמי מולד חיו ובהשתתפות הגר שחטר, ועו"ד איתי מק. לראיון עם אהוד שם טוב ברדיו כל השלום בנושא זה.
הופק ע"י: | עלה ב: 16/06/2015

אין פקודה המאפשרת מכירת אימונים 'בהזמנה' לכוחות זרים ואין חוק המתיר לצה"ל להתנהל כגוף עסקי. לכן טוענים העותרים כי צה"ל בנה מסלול שעוקף את משרד החוץ ואת חוק הפיקוח על ייצוא ביטחוני. עד שתגיע החלטה לעתירה, הם מבקשים להוציא צו ביניים שיקפיא את כל האימונים שנמכרו ועוד לא התממשו.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס