ידיעה כתובה |

: לא לכלא בלי משפט

מדינה נכתב על ידי

חסן יהפוך בקרוב לאבא – אבל לא יראה את התאומות שלו כשיוולדו. מוחמד חוסיין הוא תלמיד י״ב, שלא יזכה לגשת לבחינת הבגרות. צבאח נותקה מארבעת הילדים הקטנים שלה לחצי שנה. בילאל שובת רעב כבר יותר מ-62 יום, אחרי שנעצר יום לפני מועד השחרור שלו מהכלא. מוחמד הוא בכלל אמן קרקס צעיר, שעובד עם ילדים עם צרכים מיוחדים. הם מתגעגעים אליו, כי מוחמד נעלם יום אחד. בדיוק כמו חסן, צבאח וכ-3700 פלסטינים אחרים בעשור האחרון. הסיבה: מעצר מנהלי. 

בימים האחרונים הושק קמפיין חדש ששם לעצמו למטרה להילחם בנוהל המעצרים המנהליים. המסר המרכזי של יוזמי הקמפיין- "בחסות השתיקה שלנו, המעצרים המנהליים הפכו לכלי לדיכוי פוליטי". "זזים", שהם למעשה יוזמי הקמפיין הזה, מגדירים עצמם כ"קהילת קמפיינים לשינוי חברתי ופוליטי" ולפני כמה חודשים הובילו קמפיין שהביא לשחרורה של דימא, ילדה פלסטינית בת 12, שהייתה כלואה בכלא הישראלי.

הפעם זזים הציבו לעצמם יעד של 2,000 מצטרפים לקמפיין ועד כה הצליחו לגייס כבר למעלה מ750 מתוכם. יוזמי ויוזמות הקמפיין מסבירים:

"במעצר מנהלי ההליך חסוי, כך שאין צורך להוכיח כלום או לתת דין וחשבון – לא לעציר או למשפחתו, לא לבית המשפט ולא לנו – הציבור. לכן לא מפתיע שבמקום להיות אמצעי אחרון להגנה על הציבור, מספר העצורים המנהליים גדל פי שלוש בשנתיים האחרונות. רק עכשיו, יש בכלא 650 עצורים ללא משפט. כשאין ראיות להמשך מעצר, מערכת הבטחון מנפנפת תמיד בקלף ״החומר הסודי״ כדי להשתיק את הביקורת. כי איך אפשר להתגייס להגנתו של מישהו שאולי עשה דבר נורא ואיום? אבל כשיש חשדות רציניים אפשר בד״כ להעמיד את החשוד למשפט – הרי לרשות מערכת הבטחון עומדות אפשרויות חקירה כמעט בלתי מוגבלות. ובכל זאת, רק נגד 5% מהעצורים המנהליים הוגש כתב אישום בעשר השנים האחרונות. כמו בתקופות קודמות של תסיסה בשטח, גם עכשיו המעצרים המנהליים הנרחבים מופעילם נגד פעילים פוליטיים וחברתיים כדי לדכא ולהשתיק מחאה, ולאו דווקא כאמצעי אחרון להתמודדות עם סכנה בטחונית. המעצרים המנהליים הפכו לעוד כלי שמאפשר את המשך הכיבוש – אסור לנו להמשיך לשתוק".

  • צפו: מייצג מחאה הקורא לשחרורו של מוחמד אבו סחא, אמן קרקס מרמאללה, שנמצא במעצר מנהלי:

מחאה קרקסית (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

מוחמד אבו סחא, עובד סוציאלי ואמן קרקס פלסטיני מרמאללה, נמצא במעצר מנהלי כבר שבעה חודשים. מייצג שקיימו אמני קרקס ופעילי אמנסטי, דימה את אדישות הציבור לנוכח אדם הכלוא במעצר מנהלי. לקריאה נוספת באתר שיחה מקומית.
הופק ע"י: | עלה ב: 06/07/2016

את האצבע המאשימה מפנים ב"זזים" לא רק לקובעי המדיניות, אלא גם לתקשורות שלדבריהם "ברובה שותקת" ועל כן המצטרפים והמצטרפות לקמפיין, בעצם הצטרפותם, למעשה שולחים מכתב למערכות העיתונים הגדולות בארץ ובעולם. "שביתת רעב המונית של עצירים כבר הצליחה בעבר להוריד את מספר העצורים למספר הנמוך ביותר אי-פעם – מה שמוכיח שלחץ ציבורי משפיע על המערכת.  רק שעכשיו – למרות עשרות עצורים שפתחו בשביתת רעבהנושא נמצא מתחת לרדאר והתקשורת ברובה שותקת. אם נדאג לביקורת ציבורית, בארץ ובעולם, נצליח להעלות את הנושא על סדר היום – שלחו מכתב למערכות העיתונים הגדולות להדהד את קולם של אלו שעצורים בלי משפט", אומרים ב"זזים".

להצטרפות לקמפיין ושליחת מכתב.

לקריאה נוספת:

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס