עדכון חדשות |

: פורים בכלא שש

חברה נכתב על ידי

רשת מסרבות, תנועת יש גבול והפקות פאנקוסטיות מציגים: פורים בכלא שש.

ביום חמישי, 24.03.16, תתקיים עצרת מחאה וסולידריות עם הסרבנית הפוליטית תאיר קמינר. בעצרת יתקיימו הופעות בנוסף להפגנה. "בפורים הזה נגיע לשמח ולתמוך בהפגנת עדלאידע מול כלא 6", כתבו המארגנות. "מוזמנות ומוזמנים להגיע מחופשות לרמטכ"ל האהוב עליכן או לצבא הכי מוסרי לדעתכן!"

הומור הוא כלי חשוב ורב עוצמה במחאות. הפגנות שהומור משולב בהן יכולות לדעתי להיות מיוחדות ונועזות יותר. לדוגמא, בשבוע שעבר נערכה הפגנה במחאה על מעצרו המנהלי של מוחמד פייסל אבו סח'א. אבו סח'א הוא ליצן ב"קרקס פלסטין", עובד סוציאלי ומדריך אנשים וילדים עם לקויות נפשיות. הוא נעצר בדצמבר האחרון, ללא כתב אישום, למשך חצי שנה, בטענה כי הוא מסכן את ביטחון האזור. משאית קרקס עצרה לפני כלא מגידו ואמני קרקס הפגינו במחאה על מעצרו בהפגנה צבעונית ומלאה בפעלולי קרקס.

הפגנה מיוחדת לכבוד פורים יכולה למשוך תשומת לב תקשורתית וציבורית למאבקה של קמינר. כעת, כאשר קמינר נמצאת בשלב שעלול לכלול כניסות ויציאות חוזרות ונשנות מהכלא הצבאי, התקשורת עשויה לאבד עניין במהלך שהיא מבצעת. לכן, לפעילות ולפעילים שתומכים בתאיר יש תפקיד משמעותי והאפקט של הסירוב והישיבה בכלא תלויי לדעתי בהם.

מתוך עמוד הפייסבוק של האירוע: "פורים בכלא שש بوريم في سجن ٦ Jailhouse Rock"

מתוך עמוד הפייסבוק של האירוע: "פורים בכלא שש بوريم في سجن ٦ Jailhouse Rock"

כאמור, תאיר קמינר סירבה לשרת בצבא וכעת מרצה תקופת מאסר שלישית. "אמרו לי שאני מתנערת מאחריות על ביטחונה של מדינת ישראל. אבל כאישה שרואה את כל בני האדם כשווים וחושבת שחייהם חשובים במידה שווה, אני מתקשה להאמין בטיעון הביטחון כל עוד הוא מופנה אך ורק ליהודים. במיוחד עכשיו, כשגל הטרור הולך ומתמשך, ניתן לראות שהצבא לא מגן אפילו על היהודים, כי אין דרך ליצור ביטחון בתוך מצב של כיבוש", כתבה קמינר בהצהרת הסירוב שלה.

את תהליך הסירוב של תאיר מלווה רשת "מסרבות" המקשרת בין סרבניות\ים, ארגוני סירוב ומכתבי סרבנים. יסמין יבלונקו, רכזת "מסרבות": "המסר של תאיר הוא מסר שבעיקר אומר שאנשים צריכים להטיל ספק בדברים שמלמדים אותם בבית הספר שהם מובן מאליו".

הסירוב של קמינר קיבל סיקור תקשורתי בארץ ובעולם. נערך דיון בנושא הסירוב של תאיר בפרלמנט הבריטי. יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, ביקר את תאיר בכלא ארבע.

התקיימו מספר הפגנות תמיכה בקמינר. ההפגנה הראשונה התקיימה מול לשכת הגיוס ביום הסירוב שלה. פעיל השמאל ראובן קמינר, סבה של תאיר, אמר בהפגנה: "תאיר, את ככה, בלשון הציונית את חלוצה גדולה מאוד. אבל זה חלוצה של שלום ושל שוויון". בראיון לטלוויזיה החברתית תאיר סיפרה על השהות בכלא הצבאי: "כלא זה לא חוויה פשוטה. קמים בחמש בבוקר, יש ספירות. צריך לצעוק חזק "כן המ"פ!" כשקוראים את השם שלך. יש ככה את הספירות האלה ארבע פעמים ביום, יש שלוש ארוחות ובעיקרון שאר היום אנחנו פשוט יושבות ולא עושות כלום עד הספירות הבאות."

  כתבות ווידאו שחבל לפספס