ידיעה כתובה |

: דיון בג"צ בהכרה בדהמש

חברה נכתב על ידי

הבוקר (יום ב' 16.3.15) דן בג"צ בעתירתם של תושבי דהמש להכרה בכפר ולהקפאת צווי ההריסה על הבתים.

בג"צ לא נתן פסיקה חד משמעית. בדיון, בית המשפט המליץ להקים וועדת גבולות חדשה בה יבחנו את המצב וינסו להגיע להסדר אולם המדינה דחתה את ההצעה הזו בטענה כי אין שר פנים ולכן לא ניתן להקים וועדה. בתגובה לכך, נקבע דיון נוסף בספטמבר וישנן המלצות מעורפלות ובלתי מחייבות של השופטת חיות שלא להרוס את הבתים. תושבי דהמש יצאו ברגשות מעורבים, מצד אחד, כן נראתה נכונות מצד השופטת חיות לחתור לכיוון הכרה בכפר, אולם כיוון שלא התקבלה החלטה חד משמעית, עדיין יכולים להגיע דחפורים להרוס שלושה בתים שחל עליהם צו הריסה מיידי ועוד בתים נוספים שחל עליהם צו הריסה החל מה-12.4.15.

ראיון טלפוני עם ערפאת אסמעיל, ראש הכפר דהמש:


לקראת הדיון, התכנסו אנשי דת יהודיים, מוסלמיים ונוצריים לרבע שעה של תפילה בין דתית להכרה בכפר.

dahamash2

תפילה בין-דתית. באדיבות: רבנים למען זכויות האדם

dahamash 4

תפילה בין-דתית. באדיבות: רבנים למען זכויות האדם

הכפר דהמש, הנמצא בין לוד לרמלה, הוא הכפר הלא מוכר היחיד באזור המרכז. הכפר קיים עשרות שנים, עוד מלפני 1948 ומתגוררים בו יותר מ-600 איש. כבר יותר מעשור יש צווי הריסה על בתי הכפר כולו. העילה של בית המשפט המחוזי להריסת בתי הכפר, היא שהאדמה עליה קיים הכפר דהמש מיועדת לחקלאות ולא למגורים. זאת למרות, שאחדים מבתי דהמש נבנו עוד לפני קום המדינה ורוב המשפחות חיות בכפר כבר יותר מ-25 שנה ולכן אדמות הכפר שייכות לתושבים בטאבו. תושבי הכפר, משלמים מסי שבח ומקרקעין, אך לא משלמים ארנונה משום שהרשות האזורית עמק לוד, אשר תושבי הכפר נמצאים בתחום שיפוטה, מסרבת לגבות מהם ארנונה, כדי לא להכיר בהם.

כתבה שעשינו על דהמש בקיץ מתארת את המצב המתמשך שם:

דהמש – האיום ממשיך (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

צווי הריסה ופינוי תושבים ערביים מביתם, נראים כביכול, כמשהו שאינו קשור למצב האלים הפוקד אותנו, אך אי אפשר להסביר את המחאה של האוכלוסייה הערבית בישראל נגד המלחמה, הגזענות וההסתה מבלי לחשוף את מוקדי האפליה. הנה דוגמא. הכפר דהמש הנמצא בין לוד לרמלה, קיים עשרות שנים. הבתים תחת איום הריסה ופינוי, למרות שאין מחלוקת, כי התושבים הם הבעלים על האדמה. העילה החוקית להריסה היא, כי הקרקע מיועדת לחקלאות ולא למגורים. לתושבים היהודים שגרים בסמוך, המדינה שינתה את ייעוד הקרקע - בדיעבד. תושבי דהמש נותרים עם מאבקם ועם התקווה שמישהו בחלונות הגבוהים ישנה את ההחלטה.
הופק ע"י: | עלה ב: 22/07/2014

הכפר מנהל מאבק משפטי וציבורי למען הכרה מעל לעשר שנים. עד כה הצליח המאבק, בזכות ההתארגנות והתמיכה של פעילים מכל הארץ, לעצור את חלק מהריסות הבתים באופן נקודתי. היום, בג"צ דן בעתירתם של תושבי הכפר דהמש למען הכרה. מעבר להשפעת ההכרעה על חייהם של תושבי דהמש, לדיון זה יכולות להיות השלכות מרחיקות לכת על מדיוניות התכנון והדיור. מדיניות שטומנת בחובה את האפליה היסודיות ביותר נגד האזרחים הערבים. מזה 60 שנה לא הוקם יישוב ערבי חדש אחד והאוכלוסיה הכפילה עצמה פי 8.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס