ידיעה כתובה |

על השגי החרם ועל ההסברה הישראלית

מדינה נכתב על ידי

הצלחות גדולות לתנועת החרם (BDS) בימים האחרונים, וגם הצלחה מדומה אחת שאולי מלמדת על הלחץ הישראלי ועל המהירות שבה מפרסמים העיתונים בישראל מידע בנושא בלי בדיקה.

בוואלה דיווחו אתמול (17-2-2014) שהבנק הגדול בגרמניה, הדויטשה בנק, פרסם באחרונה מסלול השקעה חדש – "תעודת סל מוסרית" – שממנו מוחרגות 16 חברות מרחבי העולם, בהן בנק הפועלים. מדובר בתעודת סל המיועדת למשקיעים 'מוסריים', שלא רוצים להשקיע את כספם בחברות בעייתיות מבחינה אתית. רשימת החברות המוחרגות, שבנק הפועלים הוא הנציג הישראלי היחיד בה, כוללת גם חברות לפיתוח מוקשים וחברות המסייעות לייצור נשק גרעיני. בישראל מעריכים כי הסיבה להוספת בנק הפועלים לרשימה היא פעילות הבנק בהתנחלויות."

בדה מרקר התפרסם היום שלפחות שתי חברות תשתית זרות מובילות "נסוגו מהמכרז הבינלאומי שפרסמה ישראל להקמת הנמלים הפרטיים בחיפה ובאשדוד, על רקע חשש מהשלכות פוליטיות שליליות עקב פעילותן העסקית בישראל." ראשונה נסוגה ענקית תשתיות הנמלים ההולנדית Boskalis, אחריה פרשה חברת התשתית Condote de Agua מאיטליה, וחברה שלישית, ענקית העבודות הימיות הבלגית Jan De Nul, הגישה הצעה להקמת הנמלים הפרטיים רק לאחר שהותר לה לגשת למכרז תחת שם של חברה בת.

ערוץ 7  פרסם ביום שישי ראיון עם חיים אלוש, עורך הירחון "משוב החקלאות" וממארגני "וועידת ישראל לחקלאות", שאמר : "שהנזק שנגרם בעקבות החרם לחקלאות בבקעה מסתכם במאה מיליון שקלים". רשתות המזון הגדולות באירופה לא מוכנות יותר לקנות את מוצרי הבקעה, והחקלאים נאלצים למכור את התוצרת ישירות לצרכנים, מה שמפחית את הרווח, או מאלץ את החקלאים למצוא שווקים חדשים בהם דעת הקהל עוד לא תומכת בחרם, גם במקרה זה המחירים נמוכים כי רשתות המזון במדינות אלו מודעות ללחץ על החקלאי הבקעה.

נראה שהחרם עלה מדרגה בשנה האחרונה ואינו עוד חרם צרכני בלבד והוא כולל גם תאגידי ענק, רשתות מזון, בנקים וקרנות פנסיה. חברות הענק הללו פועלות לא מתוך מניעים מוסריים אלא ממניעים כלכליים. הפחד של חברות אלו מחרם צרכנים מראה עד כמה הצליח החרם לחדור לדעת הקהל בעולם ועל השינוי העמוק גם במדינות שבעבר היו תומכות גדולות של ישראל כמו גרמניה והולנד.

הנה ראיון של הטלוויזיה החברתית עם פעיל חרם מהולנד

מהולנד באהבה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בשבועות האחרונים הפך החרם מנושא שכמעט ולא מדברים עליו, לנושא חם. למרות שאנחנו לא אוהבים זאת, ההשוואה בין מה שקורה כאן לבין מה שקרה בדרום אפריקה הפכה למקובלת בעולם, שם שלטון ההפרדה התמוטט בזמן שרוב מוחץ של הלבנים עדיין תמך בו. ההנחה שהציבור הישראלי יסכים מרצונו להפסיק את השליטה בעם אחר ללא לחץ חיצוני, נתפסת כשגויה. על פי העיסוק הפוליטי והתקשורתי בו בימים האחרונים, נראה כי החרם העולמי כבר החל להשפיע בפועל.
הופק ע"י: | עלה ב: 05/02/2014

בנוסף, מתחילת השנה נכנסו לתוקפן התקנות החדשות של האיחוד האירופי האוסרות מימון מיזמים ופעולות ישראליות מעבר לקו הירוק. מדובר בכללים חדשים המצמצמים דרמטית את יכולתם של גופים ישראליים הפועלים ביהודה ושומרון לזכות במענקים ובכספים ממדינות האיחוד, ואת היכולת של חברות בתחומי האיחוד לשתף פעולה עם עסקים מישראל שיש להם מעורבות בשטחים הכבושים, כמו בנקים, תאגידי המים והתחבורה.

וסיפור מעניין לסיום, מסתבר שמתנגדי החרם הישראלים מתקשים להתמודד עם הטענות שמעלה תנועת החרם (BDS) בעולם באופן ישיר, במקום זאת הוחלט לערער על האמינות של התנועה דרך הקמה של דף פייסבוק מזוייף שקורא לרולינג סטונס לא להופיע בישראל, הדף גם פרסם הודעה שקרית שהרולינג סטונס הצטרפו לחרם. עיתונים יהודיים ציונים כמו:  Jewish Telegraphic Agency (JTA), The Jerusalem Post נפלו בקלות בפח ופרסמו את הדף, כאילו מדובר בדף אמיתי. לסיפור המלא ב-ElectronicIntifada. הסיפור הזה מעורר תהייה עד כמה יכולים גופי תקשורת, שאין להם קשר לפעילים המרכזיים של תנועת החרם בעולם לדווח בצורה אמינה ומעמיקה. כל מה שהיה צריך לעשות כדי לבדוק את המידע, היה לפנות לתנועת החרם העולמית ולבדוק אם הם מעורבים בדף, כפי שעשו באינטיפאדה האלקטרונית, אך זה לא נעשה.

BDS

דף הפייסבוק המפוברק.

גם בעבר נעשו נסיונות לערער על אמינותם של פעילי זכויות אדם פרו פלסטינים ע"י התחזות אליהם, למשל ב-2011 לפני המשט לעזה הופיע ברשת סרטון מפוברק, בו הופיע השחקן עומר גרשון שהתחזה לפעיל שביקש להצטרף למשט ונדחה בטענה שהשתתפות הארגון ההומו-לסבי שבו הוא חבר לא תתאפשר כיוון "שהדבר לא ישרת את האינטרס של המשט". אז הובילו העקבות הישר למשרד ראש הממשלה. האם גם הפעם מדובר בפיברוק שמגיע מסוכני ההסברה במשרד ראש הממשלה?

והנה קישור לעצומה אמיתית שקוראת ללידי גאגא להחרים את ישראל ולא להופיע כאן בקיץ: Petitioning Lady Gaga: Don't Play Apartheid Israel This Summer

ווידאו מעולה של המשורר ואמן ההיפ הופ Remi Kanazi – החרם פוגע ברגשותי:

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס