תמלול הכתבה: לא יישא גוי אל גוי חרב

איתי מק: מזה כשנה וחצי יש מלחמת אזרחים עקובה מדם בדרום סודן, כשבעצם כל הצדדים שנלחמים שם, הממשלה, האופוזיציה, מבצעים פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. יש אמברגו נשק של האיחוד האירופאי וארה"ב הפסיקה את הסיוע הצבאי, ולכן אנחנו קוראים להפסיק את הייצוא הביטחוני הישראלי לשם.
קריינות: עו"ד איתי מק לא לבד בקריאתו. פעילים מימין ומשמאל יצאו לאחרונה בנחרצות, נגד ייצוא הנשק מישראל לדרום סודאן. אלי יוסף, פעיל בבית היהודי, שובת רעב כבר יותר משבוע במחאה בנושא ומזכיר לנו, כי "לא ישא גוי אל גוי חרב".
אלי יוסף: במקום לומר תנו לנערים לשחק לפנינו ושיהרגו אחד את השני וגם להרוויח כסף מהנשק, היינו אמורים לנסות להשפיע, כדי שאיזשהו פיוס יקרה בין הקבוצות האתניות לפי החזון שלנו, "לא יישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה".
יהודה הכהן: אנחנו מתלוננים שמדינות, כמו ארצות הברית למשל, מוכרות נשק בכל רחבי המזרח התיכון ומרוויחות מהסכסוכים שלנו אבל הנה אנחנו, בישראל, עושים את אותו הדבר באפריקה. אני חושב שאנחנו צריכים להפסיק לעקוב אחר מדינות אחרות ולחקות את ההתנהגות השלילית שלהם ולהתחיל לשמש דוגמא לשאר האנושות.
קריינות: לרגל יום העצמאות של דרום סודן, התקיימה קבלת פנים בביתו של שגריר דרום סודן בישראל. המתנגדים לייצוא הנשק קיבלו את פני המבקרים.
ישראל מספקת נשק לגברים שאונסים את הנשים בדרום סודן.
-באמת?
יש הרבה ארצות שלא מוכרות כיום לדרום סודן.
-יש הרבה ארצות שמוכרות לדרום סודן דרך דרך דרך.
יש אמברגו.
לא משנה.
קריינות: לתערוכת נשק בינלאומית, שהתקיימה לאחרונה בישראל, הוזמנה משלחת מדרום סודן.
שרון דולב: רצח המוני, אונס המוני, מלחמת אזרחים. אנחנו שומעים על הדברים האלה, ישראל הייתה אמורה להיות הראשונה שנרתעת, מגנה על האנשים שנמצאים שם, אבל ישראל לא רק שלא נותנת להם מקלט אלא גם מספקת בעבור בצע כסף את הנשק שמסייע לאותם מעשי רצח.
קריינות: גם הגמרא אוסרת על מכירת נשק לגויים. על כך דיבר הרב שלמה אבינר בתוכניתו בערוץ מאיר.
שלמה אבינר: להיות יצואני נשק למדינות מסודרות, לכל מיני ארגונים שמשתמשים בנשק ביושר ובאמת להגנה זה מותר. אפילו מצווה. אבל אם זה לכל מיני מפיונרים ורוצחים ומליציות וטרוריסטים למיניהם, שאני חושב שהיו דברים כאלה. אתה זוכר? זה וודאי דבר אסור כי אתה מסייע לרצוח.
אלי יוסף: אין לנו ספק שחברי הכנסת של הבית היהודי, והשרים שלה, נבחרו על בסיס ערכים. מדובר פה בלשון שלנו בחילול השם אדיר, ולכן אנחנו נישן מול הבתים של השרים של הבית היהודי, כדי שיגלו את המצפון שלהם. כי כולנו שותפים לערך היסוד הזה של קדושת החיים.
שרון דולב: זה מה שנהיינו? כסף מעל חיי אדם? כסף מעל רצח עם? כסף מעל מוסר? אז כנראה שכן, זה מה שנהיינו.

סוף תמלול הכתבה: לא יישא גוי אל גוי חרב
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס