תמלול הכתבה: מהולנד באהבה

מהולנד באהבה
מגיש: בשבועות האחרונים הפך החרם מנושא שכמעט ולא מדברים עליו, לנושא חם. למרות שאנחנו לא אוהבים זאת, ההשוואה בין מה שקורה כאן לבין מה שקרה בדרום אפריקה הפכה למקובלת בעולם, שם שלטון ההפרדה התמוטט בזמן שרוב מוחץ של הלבנים עדיין תמך בו. ההנחה שהציבור הישראלי יסכים מרצונו להפסיק את השליטה בעם אחר ללא לחץ חיצוני, נתפסת כשגויה. בתקשורת הישראלית מציגים את פעילי החרם כאנטי ישראלים ואף אנטישמים, אבל לא ממש שמענו את קולם.
מקס פון לינכן: הולנד היא אחת החברות המייסדות של האיחוד אירופי, וישראל תמיד סמכה על הולנד כבסיס לתמיכה, ועכשיו, אפילו בהולנד, חברות מרכזיות מתחילות למשוך השקעות, והסיבה לכך קשורה למלחמה נגד לבנון ב- 2006, המלחמה נגד עזה 2008-9, ואז ההתקפה על משט החופש לעזה, הם באמת שינו את דעת הקהל בהולנד, אפילו בחברה שהייתה מאוד תומכת בישראל. אני חושב שעכשיו, רוב האנשים לא מאמינים יותר שמדובר רק בנושא של "ישראל מגינה על עצמה" .
שיר חבר: יש היום תנועת חרם בכל מדינה מפותחת. וגם בהרבה מאוד מדינות מתפתחות, כלומר זו באמת תנועה עולמית, יש קהילות יהודיות בצפון אמריקה ובאירופה שמעורבות מאוד בתנועת החרם, וזה גם מאוד עוזר להבין שלא כל יהודי הוא בהכרח ציוני ושלא כל ביקורת על ישראל היא אנטישמיות. מה בעצם ישראלים אמורים לעשות? אז הפעולה שהם צריכים לעשות היא פעולה קצת אחרת, לא רק לא לקנות בסופר אלא לנצל את העובדה שהם מבינים עברית, ומכירים את החברה הישראלית, כדי לעזור למטרה המרכזית של החרם.
מגיש: בקרב הציבור הישראלי היו כאלו שנמנעו מרכישת מוצרים מההתנחלויות כבר לפני עשרות שנים. זה אולי השקיט את המצפון, אך דבר לא השתנה. על פי העיסוק הפוליטי והתקשורתי בימים האחרונים, נראה כי החרם העולמי כבר החל להשפיע בפועל.

סוף תמלול הכתבה: מהולנד באהבה
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס