יום שני   24-02-2020
דעה על סדר היום |

סכנת השלום טרם חלפה

מדינה נכתב על ידי

היוזמה הצרפתית לכינוס ועידת שלום הולכת ודועכת, כך מסתמן. נתניהו מצליח מעל כל במה למסמס אותה תחת הססמא הנבובה: "רק משא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים".

האם המערכת הפוליטית בישראל, תוכל להכיל יוזמת שלום כאשר הצרפתים, יוזמי המהלך, הכריזו כבר כי במידה והיא תיכשל הם יכירו במדינת פלסטין באופן רשמי בגבולות 67? הצרפתים הבינו כי ההתניה הזו מתפרשת על ידי ישראל כמנוף להפעלת לחץ בינלאומי, מעבר למה שישראל יכולה להכיל, ועדכנו כי הם בעצם לא יכירו בפלסטין באופן אוטומטי.
עשרות שנים "יוזמות שלום" הולכות ובאות, הולכות וקורסות – האמת, שאף יוזמה לא שמה מעולם את שורשי הסכסוך על שולחן המשא ומתן – זכויותיהם של הפלסטינים על חלקי הארץ שנגזלו מהם במלחמת 48'. זכות השיבה הוגדרה תמיד כמכשול לכל משא ומתן, אף יותר מחלוקת ירושלים, לכן את הסוגיה הזו עטפו באריזה מיוחדת שאין לטפל בה, לפחות לא בשלבים הראשוניים של המשא ומתן, שלבים שאף פעם לא הבשילו.
kotrot
ככה זה, כאשר צד אחד, הישראלי, רואה את מקור הסכסוך ב-67 – מה שהיה לפני לא קיים. ההתנחלויות שנוצרו מהכיבוש של 67, והסדרים על ירושלים הם הנושאים עליהם הישראלים מוכנים לשאת ולתת – במקרה הטוב. זה מה שהפוליטיקאים ואנשי התקשורת מחלחלים לנו עשרות בשנים כסוגיה המרכזית שיש לעסוק בה במשא ומתן. בעיני עסקני השלום של 67 הבעיה בעזה, לדוגמא, קשורה למצור הצבאי והמדיני שחל עליה ולא כי היא בעצם מלאה בפליטי מלחמת 48 – פליטים שתקוותם היחידה היא ההכרה הישראלית והבינלאומית בעוול שנעשה להם אז, עוול שאותו צריך בראש וראשונה לפתור.

דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
 
  נמוך       גבוה

כל יוזמת שלום שהצדדים יכנסו אליה, ותעסוק בחלקי הסכסוך של 67 תוביל למבוי סתום ולאמירות ישראליות כגון: "אין פרטנר". כי נכון – אין פרטנר לשלום ששם בעיה חלקית על שולחן המשא ומתן. חשוב שהמדינות המארחות את הדיונים הבאים על הסכמי השלום, כגון היוזמה העכשווית של צרפת, ייקחו זאת בחשבון אם הן לא רוצות להיות חתומות על עוד כישלון במשא ומתן. ועד אז, חשוב שתקום תנועה אזרחית גדולה של פלסטינים וישראלים, המכירה בעוול שנעשה לפלסטינים ב-48' והמוכנה לדון ביישוב הסכסוך מנקודה זו, ולא מנקודה כלשהי באמצע שלו. תנועה שמכירה בנכבה, ופתוחה לחשוב על מודלים שונים של שיבה, כאלו שלא יגרמו לעקירה ולעוול חוזר ונשנה לאף צד. תנועה שתגביר את השיח על 48 גם בקרב ארגוני זכויות האדם וארגוני השלום בישראל, בקרב עיתונאים, אנשי תקשורת, מורים ופוליטיקאים.
ב-21 במרץ יתקיים הכנס הבינלאומי השלישי לשיבת הפליטים הפלסטינים | תכנית הכנס בעברית.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס