דעה על סדר היום |

שוברים את קשר השתיקה – רואנדה

מדינה נכתב על ידי

מאז מלחמת העולם השנייה, יצאה אל הפועל פעם אחת נוספת תוכנית של פתרון סופי להשמדת עם. ממדינת ישראל, שקמה לאחר השואה ("לא עוד…"), זרמו משלוחי נשק שסייעו לתוכנית ההשמדה. בימים אלו, ידון בית המשפט העליון האם לחשוף את המסמכים של הייצוא הביטחוני הישראלי בזמן רצח העם ברואנדה, בו מיליון נשים, גברים וילדים נטבחו בתוך 100 ימים.

זה לא תמיד נעים להיות ישראלי, במיוחד לא כאשר האמת מוטחת בפרצוף. המדינה הכמעט יחידה בעולם, שסחרה עם דרום אפריקה בזמן החרם העולמי בתקופת האפרטהייד, המדינה שמאפשרת ייצוא נשק שמתחזק את הסכסוך האלים בדרום סודן ואת מעגל הפליטות והרשימה עוד ארוכה. על כל אלו חתומה ב'גאווה' ישראל.

עושות סדר – ייצוא נשק ופליטים (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

עושות סדר - פאנל חודשי של הטלוויזיה החברתית שעוסק בנשים, מיליטריזם ושלום. תכנית זו עוסקת במכירת נשק ישראלי ובקשר שיש בין ייצוא נשק למדינות שונות לפליטים שמגיעים לישראל. התכנית בהנחייתה של תמי מולד חיו ובהשתתפות הגר שחטר, ועו"ד איתי מק. לראיון עם אהוד שם טוב ברדיו כל השלום בנושא זה.
הופק ע"י: | עלה ב: 16/06/2015


בין אפריל ליולי 1994, רצחו בני שבט ההוטו ברואנדה בין 800 אלף למיליון מבני הטוטסי. סוחרי נשק רוסים, מזרח אירופים, בלגים וספרדים מכרו נשק להוטו, מטוסים בריטיים העבירו משלוחי נשק לרואנדה לפני הטבח ובמהלכו. מסתבר שגם ישראל השתתפה בחגיגה. במהלך ימי הרצח, זרמו משלוחי נשק מישראל לכוחות ההוטו הרצחניים.
עדות לנשק ישראלי - מתוך כתבה של העיתונאי איתי אנגל, ערוץ 2

עדות לנשק ישראלי – מתוך כתבה של העיתונאי איתי אנגל, ערוץ 2


ביום שני הקרוב, 7 במרץ בשעה 11:30 ידונו שופטי בית המשפט העליון, בעתירת חופש המידע של פרופ' יאיר אורון ועו"ד איתי מק, האם לחשוף את המסמכים המעידים על ייצוא הנשק מישראל במהלך רצח העם.

העיתונאי איתי אנגל פרסם בחדשות ערוץ 2 צילומי וידאו שצילם ברואנדה בזמן רצח העם. בצילומים רואים בברור תחמושת ונשק ישראלי (החל מדקה 10:14)

עדויות של סוחרי נשק ישראליים, ראיונות עם טייסים שהטיסו נשק ועוד – כל אלו לא גרמו למדינה להודות בעובדות, נהפוך הוא. מטעמים של "הגנה על בטחון המדינה ויחסי החוץ שלה" היא מסרבת להציג את המסמכים המעידים על משלוחי הנשק.
האם באמת מדובר בסיבות בטחוניות, או בניסיון לטייח פשעים נוספים, ולהסתיר את פרטיהם של סוחרי נשק ישראליים?

להרחבה בנושא:

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס