תמלול הכתבה: "אדוני הנשיא, הוריתי לקנות נשק רק מישראל"

איתי מק: דוטרטה בה לפה בשביל לקבל עוד נשק. דוטרטה כבר קנה רובי גליל, תבור, הוא קנה רובי גלבוע. הוא עכשיו עומד לקבל אקדחי מצדה. הוא קיבל מקלעי נגב, למה צריך מקלעי נגב בשכונות עוני בפיליפינים? בשביל לטבוח בעניים בשכונות העוני!
קריינות: עשרות פעילות ופעילים מחו נגד פגישתו של נשיא המדינה רובי ריבלין עם נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה.
סהר ורדי: דוטרטה שהכריז על עצמו כמישהו שהיה רוצה להתחרות עם היטלר, קרא לחיילים שלו לאנוס ושהוא ייקח על זה אחריות, רצח יותר מ-12 אלף איש במלחמה נגד הסמים כפי שהוא מתאר את זה. ואנחנו חושבים שזה דבר שלא ייתכן שקורה כאן. כולל הקשר הישראלי לזה שזה נשק ישראלי שהוא חלק מהפרת זכויות האדם הזאת בפיליפינים.
איתי מק: זה ביקור שנועד לסלול את הדרך לעוד עסקאות נשק. כל הביקור הזה הוא פיקציה. אין כאן קשר בין מדינות. יש כאן קשר בין לקוח לקניית נשק לבין מוכרי נשק. כשמי שנופלים בתווך זה העם הפיליפיני שיש שם כבר 12 אלף איש שנרצחו במסגרת מה שדוטרטה קורא המלחמה בסמים.
קריינות: בתגובה למכתב מחאה שנשלח ליד ושם ולנשיא ריבלין התקבלה התשובה המפתיעה - אנחנו רק ממלאים הוראות של משרד החוץ.
איתי מק: שלחנו פניות ליד ושם וגם לנשיא ריבלין שיסרבו להיפגש עם דוטרטה ונענו משניהם שהם רק מצייתים לפקודות של משרד החוץ, אין להם שום שיקול דעת, אין להם שום אחריות. שזה גם לא נכון בגלל שאין שום חוק שמחייב אותם להיפגש. בהחלט היה אפשר לוותר על הביקור הזה, היו יכולים ישר להחתים אותו על עסקאות הנשק וככה לחסוך את כל ההצגה הזאת.
קריינות: ואכן במהלך ביקורו בבית הנשיא אמר דוטרטה כי הוא הנחה את צבאו לקנות נשק רק מישראל. מדוע? כי לדבריו ישראל לא מטילה מגבלות על שימוש בנשק כפי שעושות מדינות אחרות כמו ארה"ב, גרמניה וסין.
שחף ויסביין: למי שטוען שנשק הוא נשק ושאין לנו אחריות לגבי מה נעשה עם הנשק אני אגיד שבכל המדינות בעולם כמעט יש קריטריונים של זכויות אדם שמגבילים ומפקחים על הסחר בנשק. בישראל אין כזה דבר וישראל תומכת במשטרים דכאניים מאז שתעשיית הנשק הישראלית הוקמה.
קריינות: אז אמנם לטענתו  של ריבלין הוא רק ממלא פקודות של משרד החוץ, אך בפגישה עם דוטרטה הוא בחר להדגיש את הקשר החם בין שתי המדינות ואת תמיכת הפיליפינים בהקמת מדינת ישראל. האם זו הדרך להכשיר את עסקת הנשק הבאה?

סוף תמלול הכתבה: "אדוני הנשיא, הוריתי לקנות נשק רק מישראל"
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס