דעה על סדר היום |

מאי ציות אזרחי, ל-BDS ואין פרטנר ישראלי

מדינה נכתב על ידי

החיים הארוכים של "הכיבוש" בחברה הישראלית יצרו מנגנוני התנגדות אזרחיים רבים לאורך השנים. החל ממכתב גילוי הדעת בעיתון הארץ, כבר בתום מלחמת 67, שהתריע מפני כדור השלג של כיבוש השטחים ואוכלוסייתם, דרך אין ספור הפגנות ופעולות ישירות שנים על גבי שנים, ועד מעשים של אי ציות אזרחי וסרבנות, כפי שאנו עדים בדוגמה האחרונה מיום שישי, במכתב נשות ואנשי המילואים של יחידה 8200.
modaa
כל אותם פעולות מחאה אזרחיות, נועדו להעלות מודעות להשחתה שבכיבוש, לפגיעה הקשה בזכויות הפלסטינים, להפרת החוק הבינלאומי – כדי לגרום לרוב ללחוץ על מקבלי ההחלטות, להאיץ את המגעים שיובילו להסדר שלום / פיוס עם הפלסטינים ועמי האזור.

אחרי 47 שנים, כאשר מנגנוני ההגמוניה מצליחים די טוב, להעלים מהציבור הישראלי את קיומו של הכיבוש מחייו, קשה להמשיך להאמין כי פעולות המחאה של מיעוט השמאל הישראלי, לבדן (עם או בלי המאבק העממי של הפלסטינים), תבאנה לשחרור הפלסטינים מעול הכיבוש.

בשנים האחרונות, הולכת ותופסת תאוצה, טקטיקה נוספת, בלתי אלימה, שהפכה לתנועה בינלאומית משמעותית – ה-BDS – ראשי תיבות באנגלית של Boycott, Divestment and Sanctions – "חרם, הימנעות מהשקעות, ועיצומים".
מדובר ביצירת לחץ בינלאומי על ישראל בתחומי הכלכלה, האקדמיה והתרבות במטרה להביא להפסקת הכיבוש, להסרת חומת ההפרדה, לשוויון זכויות מלא לפלסטינים ולמימוש זכות השיבה בהתאם להחלטת האו"ם 194.
ההנחה שיום אחד הישראלים "יתעוררו" ויובילו לשינוי, או יצליחו לבדם להשיג רוב בציבור הישראלי, שיקדם תהליך מדיני, התבדתה, הרי גם בדרום אפריקה, הלבנים לא התעוררו ביום בהיר אחד והבינו שאפרטהייד זה רע. משהו הפעיל עליהם לחץ כלכלי, שהוביל להחלטה להפסיק את האפרטהייד.

תנועת ה-BDS שקמה בתחילת 2005, יכולה לקיים את עצמה ללא חברים ישראלים. הרי מדובר בלחץ חיצוני על ישראל וזה דבר מאוד מורכב להיות ישראלי שתומך בחרם על מדינתו. אך בכל זאת, הצטרפו לתמיכה בחרם ישראלים רבים, שמאמינים בטקטיקה זו. חשוב לציין, כי תנועת ה-BDS אינה מציגה פתרון מדיני, אלא רק טקטיקה לתמיכה בפלסטינים. בעצם, הליכה ל-BDS, מניחה כי "אין פרטנר" יהודי-ישראלי לתהליך מדיני וכי רק לחץ בינלאומי יוכל להוביל את העם הפלסטיני לשחרור מעול הכיבוש.
בסוף השבוע, בזמן שרוב גופי התקשורת הוכו בתדהמה מ"עוד מכתב סרבנות" (יהיה חשוב ככול שיהיה, הרי הניסיון מלמד כי הוא לא ישנה משהו מהותי, כנראה), נפגשו מספר פעילות ופעילים להקשיב להרצאתו של פרופ' אין פפה, על תפקידם של ישראלים-יהודים בתנועת החרם הבינלאומית.

תפקיד הישראלים בתנועת ה-BDS | אילן פפה (לדף הכתבה »)

הרצאתו של פרופ' אילן פפה בנושא תנועת החרם הבינלאומית ה-BDS ותפקידם של היהודים-הישראלים בתנועה, 11/9/2014.
הופק ע"י: | עלה ב: 13/09/2014

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס