דעה על סדר היום |

בצער תלדי באיכילוב

חברה נכתב על ידי

"כל אדם אוהב את מה שרכש בצער ובייסורים, לכן אוהבות האמהות את ילדיהן באהבת-יתר, למעלה מן האבות, כי יודעות הן צער ההיריון והלידה", כך התפלסף אריסטו כשלוש מאות שנה לפני הספירה. צריך לתת לו את הקרדיט בתור גבר על כך שהוא היה מספיק רגיש להבין איזו קושי נפשי ופיזי כרוך בחוויה הלידה עבור נשים. מי כמוני יודעת – הייתי שם שלוש פעמים ואני מודה שלקראת הסיטואציה הזאת ובעיצומה חשוב לקבל את כל התמיכה האפשרית.

כמו כל דבר בחיים, גם בנושא לידות אפשר לבחור וכל בחירה היא לגיטימית. יש מי שמעדיפה להגיע עם אפידורל "מהבית" (כמוני) ויש מי שמעדיפה ללדת בתנאים טבעיים ככל האפשר. אלא שהשבוע התברר שהאופציה ללדת באופן טבעי בוטלה באופן חסר התחשבות וקטנוני לנשים מאזור המרכז בישראל. על פי ידיעה שפורסמה בכלכליסט, איכילוב סוגר את חדר הלידה הטבעית בשל איסור גביית תשלום.

מה שממש מעציב הוא שעד כה נשים היו צריכות לשלם סכום לא קטן – מעל 4,000 שקלים – עבור 'הזכות' להשתמש בחדר הלידה הטבעי של בית החולים, מה שיצר אפליה בין יולדות שיכלו להרשות לעצמן את השירות לבין אלו שלא. משרד הבריאות בא לתקן את המעוות, הורה להנהלת בית החולים להפסיק לגבות את התשלום אבל יצא מקלל במקום מברך. בתגובה, הנהלת בית החולים החליטה לסגור את החדר לשימוש לאלתר. ובקיצור שני הצדדים משחקים אותה 'ראש קטן' על חשבונן של היולדות. אין מימון – אין שירות. כך מתנהל ההיגיון הקפיטליסטי, אלא שאיכילוב הוא עדיין בית חולים ציבורי. הנהלת המוסד המכובד ומשרד הבריאות היו צריכים לשבת יחד ולחשוב על פתרון נאות עבור מקבלות השירות. אבל למה להתאמץ כשאפשר להשקיע את המינימום בלקוח. ושהיולדות תשבורנה את הראש למצוא פתרון אחר.

בשורה התחתונה, סגירת חדר הלידה הטבעי בבית חולים המרכזי בארץ היא עוד סימן להתפוררות מערכת הבריאות שלנו. אני מקווה שלחץ ציבורי מצד נשים באשר הן יחזיר את הגלגל לאחור ויביא לפתיחת החדר לשימוש מחדש. אם לא, אז מזל טוב, "נולד" לנו בישראל עוד עוול קטן. ואין שום סיבה לחגיגה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס