דעה על סדר היום |

"חוק זה חוק"

חברה נכתב על ידי

אתמול הגיע לסיומו העצוב, מסעם המרגש של מאה וחמישים הפליטים, שצעדו ממתקן "חולות" שבנגב, במשך יומיים עד לירושלים, על מנת להפגין מול משרד ראש הממשלה על כליאתם במשך שנים ללא משפט. עשרות רבות של פעילים ליוו אותם ב"צעדה אל החופש" ובמשך היומיים האלו דיווחו מהשטח לרשת החברתית על המתרחש. לאחר כשלוש שעות של הפגנה מול משרד ראש הממשלה, רשות ההגירה ביצעה מעצרים באלימות רבה וכל הפליטים הועלו על אוטובוסים שלקחו אותם בחזרה למתקן הכליאה בנגב.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לסוגיה, גם בדף הפייסבוק שלו, וכתב: "החוק קיים לגבי כולם. חוק זה חוק ובטח שהוא חל גם על מסתנני העבודה הבלתי חוקיים". נתניהו כנראה מתכוון לחוק למניעת הסתננות שעבר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת לפני כשבוע, זאת למרות חוות דעתו של היועץ המשפטי של הכנסת. לפי היועץ המשפטי, בסעיפים המרכזיים של החוק יש ליקויים חוקתיים שכנראה לא יעמדו במבחן בג"ץ. למידע נוסף על חוות דעתו של היועץ המשפטי ניתן לקרוא כאן.

חבר הכנסת אופיר אקוניס מהליכוד, בחר אתמול לתקוף את סיעת מרצ על השתתפות חבריה בהפגנת הפליטים, וטען כי "מרצ מעודדת הפרות חוק". זאת טענה צבועה מאוד כאשר היא מגיעה מחבר כנסת המעודד בעצמו עבירות על החוק, בהקמת מאחזים לא חוקיים בשטחים הכבושים. אך מעבר לצביעותו של אקוניס, יש להצדיע לחברי הכנסת שעמדו ביחד עם הפליטים נגד העוול שנעשה להם – דב חנין (חד"ש), אילן גילאון, מיכל רוזין ותמר זנדברג (מרצ). לא במקרה, אלה אותם חברי כנסת שאנו רואים שתומכים במאבקים של זכויות עובדים, דיור ציבורי, נגד אפליית נשים, שוויון לקהילה הגאה ונגד נישול הבדואים.

2013-12-18
במסע בדרך לירושלים. צילום: אקטיבסטילס

את סוגיית הפליטים המבקשים מקלט ממדינת ישראל אנו מסקרים כבר כמה שנים. גם בשנה הזו סיקרנו בכתבותינו את פעילויות ארגוני הסיוע לפליטים ופעילויות הפליטים עצמם, שבאמצעותן ביקשו להסביר לחברה הישראלית ולכנסת ישראל למה הם הגיעו לפה, מהי אמנת הפליטים שישראל מיוזמותיה וחתומה עליה, ומה הם מבקשים. ניתן ללמוד על כך עוד בכתבות שהכנו – כאן וכאן.

כשהחוק לא חוקי – אי ציות אזרחי!

  כתבות ווידאו שחבל לפספס