דעה על סדר היום |

אפליה מקלקלת

חברה נכתב על ידי

 

היום יתקיים דיון ראשון בעתירה לבג"ץ שהגישה האגודה לזכויות האזרח נגד הקצאת קרקעות מדינה בירושלים לצורך הקמת שכונה עבור אנשי קבע בכוחות הביטחון – ועבורם בלבד! החלטה זו של מנהל מקרקעי ישראל, המגובה ע"י שר האוצר, הינה ביטוי נוסף לנורמה הפסולה המעדיפה את משרתי הקבע על שאר מגזרי האוכלוסייה.

אין זה המישור היחיד או העיקרי בו מופלים לטובה משרתי הקבע. על פי נתוני האוצר מ-2012, איש קבע שיצא לפנסיה קיבל קצבה הגדולה פי 2.5 בממוצע מעובד מדינה אחר. מנתוני האוצר עולה כי אנשי קבע יצאו לפנסיה בממוצע בגיל 46 עם גמלה של 16,600 שקלים. לעומת זאת, עובדים במשרדים ממשלתיים יצאו לפנסיה בממוצע בגיל 63, עם גמלה ממוצעת של 6,800 שקלים. חשוב להדגיש שפורשי צה"ל משתבצים בדרך כלל בקריירות אזרחיות ואל גמלתם מצטרפת משכורת מכובדת.

מדובר במגזר חזק הזוכה לאין ספור פריבילגיות המעוגנות בתפיסה מיליטריסטית השולטת בחברתנו. כלום חשוב יותר לתגמל קצין צה"ל מאשר איש חינוך, או במדויק יותר אשת חינוך, אשר תפרוש בשנות השישים לחייה עם גמלה ממוצעת של 5,300₪? כלום חשוב להעניק העדפה בדיור לאנשי כוחות הביטחון אל מול אלפי משפחות צעירות הנאלצות לעזוב את ירושלים בשל מצוקת הדיור?

קשה שלא להתקומם אל מול המיליטריזציה של החברה האזרחית הניזונה מתמות של הפחדה אשר מובלות ע"י ההגמוניה השלטת. דומה שמדובר כאן במעגל קסמים בו הקבוצה החזקה, של גברים ביטחוניסטים וחבריהם, תמשיך להזין את חוויית ה"אומה במצור" המשמרת את מנגנוני האפליה. וגרוע מכך אינה מאפשרת שיח אזרחי שיוביל לשלום.

בכתבתנו "מיליטריזם בשפה" ניתן לראות עד כמה השיח האזרחי בארצנו רווי במושגים צה"ליים.

במציאות זו אנו מוצאים את עצמנו:

• עם גיבנת תקציבית בגובה 6.8 מיליארד שקל בגין הפנסיה התקציבית, המשולמת מדי שנה לאנשי הקבע.

• עם אפליה לטובה של אוכלוסייה שהינה חזקה ממילא בכל מישורי חיינו.

• ובעיקר עם קבוצות רחבות וחזקות בחברתנו שאינטרס השלום מהן והלאה.

 

  כתבות ווידאו שחבל לפספס