ידיעה כתובה |

: בג"צ בשירות הכיבוש

מדינה נכתב על ידי

העתירות נגד הריסת הכפר הפלסטיני ח'אן אל-אחמר נדחו ע"י בג"צ, והמדינה תוכל, כבר בשבוע הבא, לקיים את צווי ההריסה במקום.

סיפורו של שבט הג'הלין הבדואי מתחיל בתחילת שנות החמישים, כאשר השבט, שמוצאו באזור ערד, גורש ע"י המדינה לגדה המערבית, עד שבהדרגה התבסס באזור מעלה אדומים. אחד הכפרים שהקים השבט, ח'אן אל-אחמר, הוקם במקור באזור ההתנחלות כפר אדומים, ופונה וגורש כאשר היא הוקמה. תושבי הכפר גורשו לכשני קילומטר ממקומם המקורי, סמוך לכביש 1.

במסגרת מאמצי המדינה לייצר רצף טריטוריאלי יהודי בלבד ולספח את האזור בין ירושלים ומעלה אדומים (אזור E1), המדינה מייעדת את שטח האזור להקמת שכונה חדשה למעלה אדומים ולהקמת התנחלויות נוספות, ובכך לנקות את השטח מפלסטינים ובדואים. על פי התכנון, המדינה תהרוס את הכפר הבדואי ותעביר את תושביו לאזור העירוני של אבו דיס, אזור פלסטיני שלא מוכן לקבל אליו את המשפחות הבדואיות.

בסולידריות עם חאן אל אח'מר (לדף הכתבה »)(Available in English)

הפגנה בתל אביב במחאה על הריסות בתים בקהילת חאן אל אח'מר ופינוי הקהילה לטובת הרחבת התנחלויות. נציג לוחמים לשלום, תולי פלינט, אמר בהפגנה כי מספר מדינות אירופאיות הצהירו כי יטילו סנקציות על ישראל במידה וההתעמרות בתושבי חאן אל אח'מר תימשך.
הופק ע"י: | עלה ב: 10/07/2018

אתמול, 5/9/2018, הוחלט בבג"צ, בדיון בהשתתפות שלושה שופטים (יצחק עמית, חנן מלצר וענת ברון) על דחיית עתירת התושבים מחודש יולי 2018 וכן עתירות נוספות שהגישו, ונותן למדינה אישור להמשיך ולהרוס את הכפר ח'אן אל-אחמר. השופטים קבעו כי פסק הדין שניתן ב-מאי 2018 הוא פסק דין חלוט, שאין לשנותו. לדבריהם: "בפסק הדין החלוט נקבע כי אין עוררין על כך שענייננו בבניה בלתי חוקית. פסק הדין סקר את השתלשלות ההליכים ומצא כי כפי שלא היה מקום להתערב בעבר בהחלטה להשהות את ביצוע צווי ההריסה, כך אין מקום להתערב בהחלטה לבצע את צווי ההריסה. פסק הדין ניתן לאחר כתשע שנים של התדיינויות שבמסגרתן הוצעו ונבחנו חלופות שונות, ונאמר בו כי "מה שלא נעשה במשך תשע שנים, כנראה לא ייעשה עוד" (שם, פסקה 55). בפסק הדין ציין בית המשפט כי "אנו כבר אחרי 'הדקה ה-90'. צווי ההריסה הראשונים הוצאו כזכור עוד בשנת 2009".

ח'אן אל-אחמר. צילום: רימה עיסא, בצלם.

בפסק הדין הזהיר השופט עמית כי: "מתגובת המשיבים עולה כי קיים חשש של ממש להפרות סדר המוניות ואלימות בעת ביצוע צווי ההריסה, במיוחד מצד שוהים שאינם מתושבי המקום, ונוכח קריאות ברשתות החברתיות להגיע למקום ולמחות, אף באופן אלים, נגד מימוש צווי ההריסה. אין לנו אלא להביע תקווה כי הצווים יבוצעו בדרכי שלום, ללא התנגדות פיזית, כך שיתאפשר גם פינוי מסודר של התכולה בכל מבנה".

מארגון "בצלם" נמסר: "פסק הדין מעיד פעם נוספת כי הנכבש לא יכול לצפות לצדק בבית המשפט של הכובש. לו יבוצע פשע המלחמה של הריסת קהילת ח'אן אל-אחמר גם שופטי בג"ץ ישאו באחריות לביצועו".

לקריאת פסק הדין המלא.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס