ידיעה כתובה |

: מימון ההתנחלויות ע"י בנקים ישראליים

מדינה נכתב על ידי

הבנקים מממנים את מפעל ההתנחלויות? על פי דו"ח שיצא לאחרונה מטעם ארגון Human Rights Watch, הבנקים בישראל תומכים כלכלית ביוזמות בנייה בהתנחלויות הלא חוקיות. הדוח קובע כי הבנקים מתערבים בפרוייקטים של בניה באופן ישיר – הם רוכשים זכויות במקרקעין בפרויקטים של פיתוח ומלווים אותם עד להשלמתם. משמעות העניין היא שהבנקים מממנים העברת חלקים מהאוכלוסייה האזרחית של כוח כובש לתוך שטח כבוש – וזהו פשע מלחמה. לקריאת הדו"ח המלא.

הדו"ח מעלה לדוגמה את המקרה של אלקנה, התנחלות במערב השומרון בסמוך לקו הירוק. בשנת 1978 צה"ל השתלט עם קרקעות מהכפר הפלסטיני מסחה "לצרכים צבאיים", אך השטחים הללו הוקצו להקמת בתים לאזרחים ישראלים. שנה לאחר מכן, כשבג"צ אסר על הצבא להשתלט על קרקע פלסטינית פרטית לצרכי הקמת בתים, צה"ל הכריז על הקרקעות במסחה כ"אדמות מדינה". על הקרקעות הללו הוקמה אלקנה, ומאוחר יותר השתלט הצבא על קרקעות נוספות בכפר כדי להקים את גדר ההפרדה, שנמצאת פחות מ-500 מטרים מבתי הכפר. כך למעשה, הצבא ניתק את תושבי הכפר מהקרקעות החקלאיות שלו – מקור הפרנסה של תושביו. מי שמממן את הקמת הבתים החדשים בהתנחלות הוא בנק מזרחי טפחות. בנוסף לבנייה, הבנקים מספקים הלוואות למועצות ההתנחלויות ומשכנתאות לרוכשי הבתים ביישובים, לצד תפעול סניפים בהתנחלויות. אותם שירותים מיועדים כמובן אך ורק למתנחלים הישראלים.

ההתנחלויות אינן חוקיות על-פי המשפט ההומניטארי הבינלאומי. הן גורמות למשטר מפלה שבגללו הרשויות הישראליות מגבילות ומעכבות את התפתחות הכלכלה הפלסטינית בזמן שהן מסבסדות התנחלויות שהוקמו על קרקעות לא חוקיות.

רוב הבנקים הישראלים מהווים שותפים לפרויקטים של בנייה בהתנחלויות, הם מפקחים על הבניה, מחזיקים את הכספים של הלקוחות ונוטלים את הבעלות על הפרויקט במקרה של פירעון מצד חברת הבנייה. מדינת ישראל עושה את רוב עבודות הבנייה על אדמות שנגזלו מתושבים פלסטינים ויוצרת אפליה באדמות הגדה המערבית בכך שמקצה רק 1% מהן לשימוש פלסטיני.

כל החברות הנותנות שירותים בהתנחלויות תורמות להפרות זכויות אדם על פי המשפט ההומניטארי הבינלאומי, היות שהן נוקטות בפעילות בקרקע לא חוקית במסגרת תנאים מפלים ומפרים את חובותיה של מדינת ישראל ככוח כובש. בעקבות זאת ארגון Human Rights Watch סבור שהעסקים המתנהלים בהתנחלויות צריכים להפסיק לשרת שטחים לא חוקיים ובכך יוכלו לעזור להשבת הזכויות והאדמות הנגזלות מהציבור הפלסטיני.

מתוך הדוח

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס