ידיעה כתובה |

: האם "אפס" לישראל באירוויזיון – זה אפקטיבי?

תרבות נכתב על ידי

השבוע תעלה נציגת ישראל ותשיר שיר בשם מדינת ישראל, בתחרות אירופאית בזירה שבה לחץ בינלאומי על ישראל. עד כמה הלחץ הזה יחלחל אל החברה הישראלית ויוביל אותה להפעיל לחץ אפקטיבי על ממשלתה?
תנועת ה-BDS הוציאה קריאה לאזרחי אירופה להצביע "אפס" עבור השיר הישראלי. זה באמת לא נעים כישראלי לראות זמרת חביבה שרוצה לזכות במקום הראשון ודווקא אז להיזכר שאתה חי במדינה כובשת שראוי לעשות הכל כדי להפסיק את מדיניותה.

מזה שנים, מדינת ישראל מנסה להשתייך למדינות אירופה בעוד היא שייכת ליבשת אסיה. האירופאים משום מה, משתפים עם העניין פעולה ומאפשרים לישראל להשתייך לאירופה בתחרויות ספורט (היורולינג, אליפויות אירופה) באירוויזיון, בהצטרפות ל-OECD ועוד.

נטע ברזילי – צילום מסך מתוך מופע בטקס המשואות (אפריל 2018)

צעירים שגדלים בישראל, חווים את ישראל כמדינה אירופאית מחד ומאידך, הם אינם מכירים בגבולות המוכרים של ישראל (הקו הירוק). התכחשות הישראלים – לגבולות המוכרים, לאסון הפלסטינים שנבע ממלחמת 48' (הנכבה) ולהשתייכות ישראל לאסיה – הם חלק מהמנגנונים שמאפשרים לציבור הישראלי להיות מנוכרים ללחץ הבינלאומי המופעל על ממשלות ישראל לסיום הכיבוש. באמצעות הלחץ הבינלאומי מבקשים הפלסטינים ותומכיהם מחו"ל, לסגת אל גבולות 67 ולסיים את הכיבוש, להעניק שוויון מלא לערביי 48 ("ערביי ישראל" – אלו החיים בתוך קווי 67) ולאפשר לפלסטינים לממש את זכות השיבה. שלושת הדרישות הללו יכולות היו להיות מצע של מפלגת שמאל בישראל ובסיס לפעילותם של ארגוני זכויות האדם בחברה האזרחית. אך מכיוון שאף מפלגה ישראלית משמעותית לא חרטה אותם על דגלה במשך עשרות שנים, והכיבוש רק הלך והעמיק, צמחה תנועה בינלאומית גדולה שדורשת את שלושת הדברים הללו – תנועת ה-BDS.

תנועת ה-BDS היא חלק מהתפתחות (יש יומרו חיובית) של מאבק הפלסטינים, התפתחות ששמה מאחור את המאבק המזוין ועוברת למאבק עממי שמחוזק ע"י לחץ בינלאומי, כלכלי ותרבותי על ישראל. הבחירה לעבור מטרור של אוטובוסים מתפוצצים בלב ישראל ללחץ בינלאומי, הייתה אמורה להתקבל בציבור הישראלי באהדה (מי רוצה שהילד שלו ימות באוטובוס מתפוצץ? שירים את היד). אך מכיוון שהכלים להילחם בהתקוממות עממית בזירה הבינלאומי, כאשר הצדק אינו בידך קשים עד בלתי אפשריים, הכריזה מדינת ישראל על האסטרטגיה של הפלסטינים לרתום לטובתם לחץ בינלאומי – כטרור בינלאומי (ואף טרור משפטי) וגרמה לרוב הישראלים לראות ב-BDS איום קיומי אף יותר מטרור.

>> צפו בזווית נוספת שמשפיעה תנועת ה-BDS על אמנים:

על הבמה מול החרם (לדף הכתבה »)(Available in English, French)

החרם על ישראל וסימון מוצריה אמנם בכותרות, אך אחד המוצרים שכבר שנים מוחרם בעולם, הוא התרבות הישראלית. אמנים ישראלים רבים עומדים לבדם על הבמה הבינלאומית וסופגים הפגנות וחרמות בשל השתייכותם למדינת ישראל. מבחינת תנועת ה-BDS, אמן ישראלי על הבמה מייצג את ישראל הכובשת, השוללת זכויות מהפלסטינים. לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו.
הופק ע"י: | עלה ב: 22/02/2016


אין ספק שממשלת ישראל מעדיפה את המאבק המזוין, שם המגרש מוכר ויש לה עדיפות צבאית חסרת פרופורציה (ומעצורים), שבאה לידי ביטוי בהרג עצום של פלסטינים, החרבת אין ספור תשתיות ופציעת אלפים (גם אם כמה אזרחים ישראלים וחיילים ימותו או יחטפו). ראו את סבבי האלימות החוזרים ונשנים בעזה ובלבנון והתחושה המשתקפת מהם בתקשורת הישראלית ש"לימדנו אותם לקח…".

ואז, על רקע דיכוי אלים של "צעדת השיבה" בגבול עזה, לציון 70 שנה לנכבה, שם אלפי תושבי מחנות הפליטים שסביהם גרו ביפו, רמלה, לוד וב"ש מוחים על מצבם – מגיעה נטע ברזילי לאירופה ומייצגת את ישראל באירוויזיון. כידוע, תחרות האירוויזיון אינה תחרות אישית בין זמרים, אלא בין מדינות. ממשלת ישראל משקיעה משאבים אדירים במסע יח"צ בינלאומי לקידום נטע ברזילי והשיר שלה, כאשר בדיוק באותו הזמן, היא שולחת צלפים להרוג מפגינים לא חמושים בגבול עזה.

נשאלת השאלה עד כמה זמרת שמייצגת את מדינת ישראל באירוויזיון ראויה לקבל תמיכה מאלו המתנגדים למדיניות ממשלת ישראל? האם ראוי לאפשר למדינה כמו ישראל, שמפרה את אמנות האו"ם ביחס לפליטים הפלסטינים (ולפליטים האפריקאים) ומפעילה מדיניות של דיכוי אלים עשרות שנים כלפי הפלסטינים בבקעה, בגדה ובעזה – להשתתף בתחרות ככל המדינות ואף מבלי למחות כלפיה?

ואכן, תנועת ה-BDS הוציאה קריאה לאזרחי אירופה להצביע "אפס" עבור השיר הישראלי. זה באמת לא נעים כישראלי לראות זמרת חביבה שרוצה לזכות במקום הראשון ודווקא אז להיזכר שאתה חי במדינה כובשת שראוי לעשות הכל כדי להפסיק את מדיניותה.

אלו הם בדיוק הזמנים המאתגרים לכל ישראלי/ת שצריך להסתכל במראה ולומר – אמנם הזמרת "שלנו" הולכת לשיר שיר פמיניסטי ("…אני לא בובה") – אך האם הצדק שהיא רוצה שיחלחל מהשיר יגיע גם לתושבי עזה והגדה? האם אנחנו יכולים להרגיש בנוח עם השיר הזה, כאשר מיליוני פלסטינים חיים בסגר ובדיכוי שאנו אחראים לו? ואולי יש להיזכר במילות השיר "אני לא בובה" ולהבין שבמקרה הזה נטע ברזילי היא אכן בובה – בובה של ממשלת ישראל שרוצה למתוח את החבל ולאפשר לה עוד קצת לגיטימציה למדינות הכיבוש והדיכוי כלפי הפלסטינים.

על תרבות בסכסוך ועל חרם תרבותי (לדף הכתבה »)

מה הופך את התרבות הישראלית והפלסטינית למרכיב מרכזי בסכסוך? מה תפקידה של התרבות בעיצוב הנרטיב הקולקטיבי של הצדדים? האם התרבות מציבה בד בבד גם גם אלטרנטיבה לנרטיב הקולקטיבי? למה שלטון ימין חזק ומבוסס שאין לו חלופה נראית לעין, מאוים משירה ומתאטרון? האם התרבות היא כלי פוליטי? ואיך כל זה מתקשר לקמפיין החרם הבינלאומי על ישראל? אורלי נוי, רוני ברקן וח"כ חנין זועבי מתוך פאנל שהתקיים ביפו ב-1-9-2016.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/09/2016

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס