ידיעה כתובה |

: הדס טל השתחררה מהכלא

חברה נכתב על ידי

״זהו יום שמח מהול במרירות. הישיבה בכלא היתה קשה ומתישה. קיבלתי פטור משירות צבאי ואני גאה על כך שהיה לי את הכוח לסרב ולעמוד על עקרונותיי." כך אמרה היום סרבנית הגיוס הדס טל, אשר סרבה להתגייס לצה"ל בחודש אוגוסט. לאחר 60 ימי מחבוש בכלא, קבלה היום הדס פטור משירות צבאי.

צפו בראיון שערכנו עימה לקראת סירובה: 

הדס טל – מסרבת (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

אחותה התאומה התגייסה לצה"ל ואילו היא החליטה לסרב להתגייס ולהצהיר על זה בגדול. הדס טל צפויה להתייצב בבקו"ם ביום שני הקרוב (7/8/2017) וכנראה שתשלח לכלא בגין סירובה. היא מקבלת תמיכה מלאה מההורים, שלדבריה הם כבר לגמרי חלק מהמאבק שלה. צפו בראיון אישי עם הדס בו היא מנמקת את הסיבות שהביאו אותה לסרב להתגייס. לינק לידיעה עם הצהרת הסרוב של הדס.
הופק ע"י: | עלה ב: 04/08/2017


עוד מדבריה של הדס ביום שחרורה, "אני יכולה כעת להגשים את חלומותיי ושאיפותיי אך עדיין ישנם מיליוני אנשים שחיים תחת כיבוש וגם להם יש חלומות וזכות לחופש. אני מודה לכל מי שתמך בי – התמיכה חיזקה ועודדה אותי בזמן השהייה שלי בכלא. אני מאוד מקווה שבני נוער יחקרו ויחשבו ולא יקבלו את כל מה שהם שומעים כמובן מאליו. כדי להגיע לשלום, עלינו להסתכל ולראות את המציאות כמו שהיא ולשאול את השאלות הקשות על התנהלות המדינה שלנו. האמת צריכה להיאמר גם אם אחרים לא רוצים לשמוע אותה. מבחינתי האישית, גם אם לא שיניתי את המציאות, ההישג העיקרי שלי בסרוב הוא שלא נתתי למציאות לשנות אותי.״

צפו בהפגנת התמיכה ביום סירובה: 

מתנגדת לכיבוש ומסרבת להתגייס (לדף הכתבה »)(Available in English)

"הדס תמיד הייתה דג ששוחה לפי המצפן שלו ולא עם הזרם, והמצפן שלה הוביל אותה למעשה האמיץ הזה". כך אמר השבוע בכניסה ללשכת הגיוס אביה של הסרבנית הדס טל, אשר הצהירה על סירובה מטעמים של התנגדות לכיבוש.
הופק ע"י: | עלה ב: 09/08/2017


הדס היא האחרונה להשתחרר מתוך הגל האחרון של סרבנות מצפון בצה"ל. לאחרונה השתחררו גם סרבנית המצפון נועה גור גולן והסרבן אופיר אברבוך. אך גל הסרבנות ממשיך לתפוס תאוצה וכבר מחר (שני, 20.11.17) יתייצב בבקום בתל השומר, מתן הלמן, ויצהיר על סרבנות להתגייס לצבא. לאחר מכן צפויות גם לו סדרת כליאות לפרקי זמן לא ידועים מראש.

צפו בראיון שערכנו עימו: 

מול כל חוק – יש מוסר ומצפון (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

מתן הלמן יתייצב בלשכת הגיוס ויצהיר על סירובו להתגייס מטעמי מצפון. צפו בראיון עימו בו הוא אומר כי חוק המחייב התגייסות לצבא שמדכא עם שלם שפוגע בו, אינו חוק מוסרי והוא לא מרגיש חובת ציות אליו.
הופק ע"י: | עלה ב: 14/11/2017

מתן מצטרף בפעולתו גם הוא לרשת התמיכה בסרבניות וסרבנים, "מסרבות", אשר ממשיכה ומספקת איגוד, תמיכה והכנה לסרבניות והסרבנים, והן תורמת בהשמעת קולותיהם והפצת רעיונותיהם.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס