ידיעה כתובה |

: די להריסות הבתים בנגב!

חברה נכתב על ידי

חלה עליית מדרגה בהריסות הבתים בנגב – במהלך השנתיים האחרונות 2,500 בתים נהרסו! ביום חמישי (מחר) תתקיים הפגנה נגד מדיניות הריסת הבתים.

ביום חמישי, 27/07/2017, תתקיים הפגנה בקריאה: "די לממשלת הדחפורים – כולנו אזרחים שווים!" בהפגנה ידרשו המפגינים מהשר הממונה, אורי אריאל, לעצור לאלתר את הריסות הבתים בכפרים ולפרק את הרשות להתיישבות הבדואים בנגב, שפועלת נגד הקהילה הבדואית בנגב, בהריסת בתים ועקירת כפרים.
תנועת עומדים ביחד, פתחו אירוע המזמין גם את הציבור היהודי להצטרף למחאה. עומדים ביחד על ההפגנה: "בממשלה החליטו שמי שיהיו אחראים על סוגיית הערבים-הבדואים בנגב – יהיו אנשי הימין הקיצוני. השר האחראי הוא אורי אריאל (מסיעת הבית היהודי) וראש הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב הוא יאיר מעיין (שליחו של אביגדור ליברמן). מאז נכנסו לתפקידם, חלה עליית מדרגה בהריסות הבתים בנגב (למעלה מ-2,500 בתים בתוך שנתיים!) וגדל מספר הפינויים האלימים של תושבי הכפרים הבלתי-מוכרים. כך היה בכפר אום אל-חיראן, שם נורה למוות יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן בידי שוטרים, וכך היה גם בכפר אל-עראקיב, שנהרס שוב ושוב, כבר יותר ממאה פעמים".
צפו במחאה של תושבי הכפר הבדואי אלזרנוג ועל החלטת המדינה לפנות אותם לרהט על מנת להקים התנחלות חדשה בשטחם בשם עומרית.

אלזרנוג: לא רוצים להיות אום אלחיראן 2 (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

כ- 200 תושבות ותושבי רהט, הכפר אלזרנוג והנהגת הקהילה הבדואית בנגב, הפגינו בדרישה להסיר מסדר יומה של הועדה המחוזית את תוכנית מתחם 11, המיועדת לכפות על תושבי הכפר הבלתי מוכר אלזרנוג מעבר בכפייה לרהט. התושבים חוששים, שבמסגרת מדיניות "ייהוד" הנגב, יוקם יישוב יהודי חדש בשם "עומרית" על חורבות כפרם.
הופק ע"י: | עלה ב: 31/01/2017

מאז סוף הרמדאן חלה החרפה קיצונית בפעולות נגד האוכלוסייה הבדואית. בין השאר, קק"ל החלה בעבודות עפר בשטחים חקלאיים, עליהם קיימות תביעות בעלות של בדואים באזור תל שבע. בנוסף, חלה עלייה חדה בהריסות הבתים וצווי ההריסה, בפרט בכפר ואדי אלנעם, וכן חולקו צווי פינוי והריסה רבים בכפר המוכר ביר הדאג', בחודש האחרון, בכפר חילקו 200 צווי הריסה ונהרסו 15 בתים.
הכירו את סיפורם האישי והמורכב של תושבי הכפרים הבדואים בנגב דרך סדרת הכתבות 'הבדואים: מיתוסים ועובדות". 

הבדואים: מיתוסים ועובדות – סדרת כתבות (לדף הכתבה »)(Available in English)

הם פלשו לפני עשרות שנים לאדמות המדינה ונמצאים שם ללא רשות. המשטרה מעיזה להיכנס לכפרים שלהם כדי להשליט סדר- רק באמצעות כוחות מיוחדים. אך כפי שכל ילד יודע הם הרי נוודים. וככאלה מעולם לא הייתה להם זיקה לקרקע ובוודאי שלא בעלות עליה. לרובם יש צוויי הריסה בשל בנייה לא חוקית, אך הם מצפצפים על החוק ולא נרתעים. המדינה פועלת לגביהם בסלחנות ואף מציעה להם תכניות שיקום ומעבר לערים חדשות, שהקימה במיוחד עבורם אך הם מתעקשים להישאר באוהלים ובפחונים ומסרבים ליהנות מהקדמה שמציעה האנושות. האמנם?
הופק ע"י: | עלה ב: 22/05/2017

סאלים דאנפיר, תושב הכפר המוכר ביר הדאג', מספר: "כבר שנים אנחנו סובלים מהריסות בתים בלי שום מענה אמיתי לצרכים שלנו, אבל בתקופה האחרונה זה כבר משהו אחר. רק מאז הרמדאן חולקו בכפר שלנו מאתיים צווי הריסה, זה נעשה בתקופה קצרה של פחות מחודש! חמישה עשר בתים כבר הרסנו בעצמנו, רק כדי שלא ייכנסו לכאן כוחות ביטחון ודחפורים. אנחנו שבט שתמיד חי בשלום עם המדינה, אבל אי אפשר להמשיך ככה יותר. בכל פעם שאנחנו חושבים שהגענו לאיזשהו פתרון על גבולות היישוב, רשות הבדואים מגיעה מקצצת את השטח ומפרה את ההסכם".
המצב החמיר מאז מינויו של מנכ"ל הרשות, יאיר מעיין, אשר לדברי הקהילה אינו מתעניין בחברה ובצרכיה. התנהלותו העוינת הגיעה לשיא כאשר בראיון שהעניק לעיתון הגרמני,Süddeutsche Zeitung , נשמע מתייחס אל תושבי ביר הדאג' כגנבים ושודדי קרקעות, ואף טען שבמקום להכניס אותם לכלא המדינה מעניקה להם אדמות.
עטייה אלעאצם, יו"ר המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים: "אדם (יאיר מעיין) שמתבטא כך נגד קהילה שתפקידו לשרתה, אינו יכול לשמש בתפקידו. על המדינה לנהוג באופן שוויוני באזרחיה. המדינה אשר מכשירה עשרות חוות הבודדים בנגב, באמצעות חקיקה חריגה העוקפת את מערכת התכנון, יכולה גם למצוא דרך להכיר בישובים הבלתי מוכרים הבדואים ולאפשר לתושביהם להמשיך ולהתגורר בהם – ולא לעקרם".
בשבועיים האחרונים הוקמו מאהלי מחאה ברחבי הנגב כולל מאהל מול רשות הבדואים. ביום חמישי המחאה תגיע לשיאה בהפגנה מול הרשות.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס