ידיעה כתובה |

: ראיון עם נועה גור גולן – סרבנית מצפון

חברה נכתב על ידי

"הרגשתי שהערכים על פיהם חונכתי – ציות לחוק ותרומה לחברה – חייבים להתקיים לצד ערכים אחרים בהם אני מאמינה בכל ליבי – קדושת חיי אדם באשר הוא אדם והתנגדות לאלימות." – מתוך הצהרת הסרבנות של נועה גור גולן, אשר אמורה להתגייס ביום רביעי הקרוב (12/7/2017) ותיכנס ככל הנראה לכלא הצבאי.

שוחחנו עם נועה גור גולן, סרבנית גיוס מטעמי מצפון ופציפיזם אשר ביום רביעי הולכת לבקו"ם לסרב גיוס ולהישלח לכלא לפרק זמן לא ידוע. נועה מספרת שכילדה קטנה רצתה להתגייס ואף להיות טייסת, אך ככל שהתבגרה נהייתה יותר מודעת למצב סביבה והבינה שיש כמה נרטיבים וכך התגבשה ההחלטה שלה לסרב גיוס מטעמי מצפון. הדבר העיקרי אשר נועה אומרת שהוביל אותה להחלטה שלה לסרב הוא האינסטינקט הפציפיסטי שלה, האמונה שלה שאלימות היא לא אמצעי להשיג מטרות ושהמחשבה על להיות חלק מארגון צבאי וכוחני כמו צה"ל גורם לה לכאב פיזי, "אני מסתכלת על ההיסטוריה שלנו ואני חושבת שיש דרך אחרת אפקטיבית יותר מאשר עוד מלחמה בקיץ, עוד מבצע, שאנחנו לא באמת מרגישים בטוחים פה בארץ. אני מרגישה שיש דרך להגיע לביטחון אמיתי שהיא לא דרך צבאית שהיא לא דרך אלימה."

חלמה להיות טייסת ועכשיו מסרבת (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

נועה גור גולן חלמה כילדה להיות טייסת. במקום זה היא תצהיר השבוע על סירוב מטעמי מצפון וצפויה להיכנס לכלא. צפו בה מספרת על אחיה התומכים, על פציפיזם ומדוע לא ניסתה להשתחרר דרך קב"ן.
הופק ע"י: | עלה ב: 10/07/2017

שני אחיה הגדולים של נועה שירתו בצבא ותחילה כשסיפרה להם שהיא מתכננת לסרב גיוס התקשו להבין מאיפה היא באה, הם לא הבינו למה דווקא היא לא מתגייסת, מה עושה אותה כל כך מיוחדת, אך ככל שהעמיקה והסבירה את עצמה יותר הם הבינו את מה שהיא הבינה, שהיא צריכה ללכת עם האמת שלה לא משנה כמה זה יקשה עלייה, דבר שמשפחתה מאוד מעריכה. דבר נוסף אשר הקל על נועה לקבל את ההחלטה הוא ההבנה שהיא לא היחידה אשר בחרה בדרך זו, היא מספרת שעמוד הפייסבוק "מסרבות" גרם לה להבין שהיא חלק ממשהו גדול יותר, שהיא לא לבד במאבק שלה. סיפורה של עמרי ברנס, שגם היא סירבה להתגייס מטעמי מצפון נתן לנועה השראה לסרב בעצמה, "ראיתי למשל את הסירוב של עמרי ברנס שהיא גם סירבה מטעמים פציפיסטים כמוני ועצם הידיעה שאני לא לבד ושיש לי במי להיעזר ושאני חלק ממשהו גדול יותר כמו רשת מסרבות שמאמינות בכוח של סירוב כדי להוביל לשינוי."

צפו בדיון בנושא סרבנות, בהשתתפות עמרי ברנס:

האם לסרב להתגייס? (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

תאיר קמינר, איידן קטרי ועמרי ברנס בחרו שלא לשרת בצבא. במדינה בה הצבא הוא חלק בלתי נפרד מהחיים, הבחירה לסרב כלל לא פשוטה. השבוע הן דיברו על ההחלטה שעשו והסבירו את הנימוקים, בלי צעקות ובלי סיסמאות.
הופק ע"י: | עלה ב: 21/04/2016

נועה עברה שתי ועדות מצפון ובשתיהן לא קיבלה פטור. היא אומרת שהיא לא רצתה לשקר שהיא דתייה או ללכת לקב"ן בשביל לקבל פטור אלא לספר את סיפורה ואת מה שהיא מאמינה בו. היא הייתה צריכה לשכנע את חברי הועדה שהיא פציפיסטית ואחת הסיבות שלא קיבלה פטור היא שאחד מחבריה הטובים נקרא להעיד ואמר שבכיתה י"א חשבה על להתגייס לחיל חינוך. כתגובה לכך נועה אמרה " ואני שואלת את עצמי האם מישהו נולד פציפיסט? האם זה לא הגיל שבו אנחנו חושבים ומתלבטים ומגבשים את הזהות שלנו? והאמת, נסיתי למצוא דרך להתאים את עצמי למערכת, זה לקח זמן עד שהבנתי שאני באמת לא יכולה להשתייך אליה."

העקרונות שעליהם נועה גדלה של "האחר הוא אני", קבלת השונה ולפעול תמיד נגד אלימות, כמו גם הניסיון שלה ליישם עקרונות אלו בלימודיה בבית ספר תיכון בינלאומי, בו למדו גם תלמידים פלסטיניים, גרם לה להבין שבשביל להגיע למצב של שלום צריך להכיר אחד את השני, ההבנה ששני הצדדים סובלים לחינם וההפרדה המוחלטת בין הישראלים לפלסטינים לא תורמת למצב, אלא רק מחמירה אותו.

ההבנה שהיא עומדת ללכת לכלא צבאי לתקופת זמן לא ידועה מפחידה אותה, אך נועה לא נרתעת וממשיכה עם האמת שלה עד הסוף ומאמינה שבכך שהיא מסרבת להתגייס ונשלחת לכלא היא בעצם מפיצה את תפישת העולם שלה לאחרים שאולי מרגישים כמוה ומפחדים מהעתיד הצפוי להם. כאשר נשאלה מה היא חושבת על כך שמטרתו של צה"ל היא להגן על המדינה, השיבה – "אני חושבת שכבר ממזמן הצבא שלנו הוא כבר לא רק צבא ההגנה לישראל, אני חושבת שהיום אנחנו נמצאים בסיטואציה שאנחנו מתקיפים בלי לחשוב, אני חושבת שאנחנו שולטים בעם אחר וכל הזמן מנמקים את זה מטעמים ביטחוניים".

ביום רביעי תערך הפגנה בבקו"ם בתמיכה בנועה ובסרבנות מטעמי מצפון. לפרטים נוספים. כך נראתה הפגנת התמיכה בסרבנית עתליה בן אבא ביום כניסתה לכלא הצבאי: 

עתליה מצטרפת לסרבניות (לדף הכתבה »)(Available in Ehglish)

עתליה בן אבא הגיעה ללשכת הגיוס (6/2/2017) והצהירה על סירובה להתגייס. היא מצטרפת לתמר אלון ותמר זאבי, שתי סרבניות המרצות תקופת מאסר חמישית עקב סירובן. מחוץ ללשכת הגיוס נערכה הפגנת תמיכה בשלושתן.
הופק ע"י: | עלה ב: 07/02/2017

  כתבות ווידאו שחבל לפספס