תמלול הכתבה: האם לסרב להתגייס?

קריינות: כיכר הבימה, מחצלת על הדשא. שלוש סרבניות מספרות על הבחירה שלהן לשבת בכלא ולא לשרת בצבא.
עמרי ברנס: ברגע שסירבו לי ועדת מצפון, הבנתי שאני רוצה שתהיה נראות, שאנשים לא יפחדו לסרב, החלטתי שאני מסרבת מצפון ואני מוכנה לקחת על עצמי את המחיר של לשבת בכלא.
תאיר קמינר: הביטחון הזה שמדברים עליו, כל עוד הוא מופנה אך ורק ליהודים, הוא לא ממש גורם לי להרגיש בטוחה והוא לא ממש מדבר אלי כי ביטחון הוא לכולם. הביטחון האמיתי הוא יהיה פה רק כשנסיים את הכיבוש, כשלא יהיו סיבות לצאת לפיגועים, כשלא תהיה מלחמה פעם בשנתיים.
איידן קטרי: מה קורה בכלא אגב? או בצבא? שיש מסדרים, עומדים והמפקדים צועקים, אל תהיו כוסיות, תזיזו תתחת. באתי למפ שלי ואמרתי, תקשיבי, אני לא רוצה לשמוע את המילה הזאת כוסית. יש השפלה ומיזוגניה כלפי נשים.
עמרי ברנס: אני לא מוכנה להתגייס, לא מוכנה ללבוש מדים, ואני נכנסת לכלא צבאי שבו אני חלק מפלוגה ואני צריכה ללבוש מדים וזה משהו שמאוד הפריע לי.
קריינות: ועדה מטעם הצבא היא זו שמחליטה מי יקבל פטור מטעמי מצפון. האם גוף בעל השקפה דיכוטומית כל כך יכול להכיר במורכבות של צו המצפון?
תאיר קמינר: אני מבחינתי סרבנית מצפון, צו מצפוני לא מאפשר לי לשרת בצבא. אבל היום צהל משחרר בועדות מצפון רק אנשים שמגדירים את עצמם כפציפיסטים. בדרך כלל הועדות מצפון דורשות גם פציפיזם מאוד מאוד רדיקלי. אני לא מוכנה להיכנס לקופסא שצהל רוצה שאני אתאים את עצמי אליה.
עמרי ברנס: מגיל קטן נולדנו עם רובה ביד ויש לנו את האפשרות לזרוק אותו ולבחור לא להשתמש בו.

סוף תמלול הכתבה: האם לסרב להתגייס?

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס