ידיעה כתובה |

: פאנל על פמיניזם וצבא

חברה נכתב על ידי

עתליה בן אבא, סרבנית מצפון שישבה 110 ימים בכלא הצבאי ותמר שולב, העומדת לפני גיוס לשירות קרבי נפגשות בפאנל משותף בנושא פמיניזם וצבא.

בשנים האחרונות עולה לשיח הציבורי שוב ושוב נושא גיוס נשים לתפקידים שוויוניים בצה"ל, רבנים רבים טוענים שמקומן של הנשים הוא לא בצבא, או כמו שאמר הרב יצחק יוסף: "גיוס נשים? רק כדי לבשל ולכבס". מנגד, יותר ויותר דלתות נפתחות לנשים המעוניינות לשרת בלוחמה ופיקוד. עולה השאלה האם כניסה לתפקידי מפתח בצה"ל ובפרט לתפקידים דומים לאלו של הגברים היא מעשה פמינסטי? האם כדי להגיע לעמדות הנהגה בחברה נשים צריכות בכלל להוכיח את עצמן דווקא בשדה הצבאי? צפו בכתבה נשים בצריח, שעוסקת בקשר בין פמינזם לצבא. 

נשים בצריח? (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הדרישה לשוויון בין נשים לגברים הביאה איתה מגמה בה יותר נשים מצליחות להשתלב במסלולי פיקוד בצבא. לחלקן הצבא אף מהווה קרש קפיצה לתפקידים בכירים באזרחות. אך האם הצבא הינו המסלול המגדרי הנכון לביסוס מעמד וכוח חברתיים? האם פמיניזם יכול ללכת יד ביד עם מיליטריזם? לדברי אלוף משנה רז שגיא "לשוויון יש גבולות, ובחברה ובוודאי בצבא לא יכול להיות שוויון מוחלט". לדברי רלה מזלי, פמיניזם שלא מתנגד למיליטריזם מעוות את מה שהפמיניזם מציע כפרוגרמה חברתית פוליטית. לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו.
הופק ע"י: | עלה ב: 02/09/2014

רשת מסרבות מארגנות פאנל בו ישוחחו תמר ועתליה על השאלה כיצד הבחירה שלהן לשרת או להתנגד לצבא היא חלק ממאבק פמיניסטי. האם אחת מהן טועה, או שתיהן? האם צבא יכול להיות בכלל פמיניסטי?
עתליה בן אבא השתחררה מהכלא הצבאי לאחר 110 ימים, היא לא הייתה מוכנה לקחת חלק בצבא כובש ומדכא. עתליה רואה את הסירוב שלה ושל הצעירות האחרות שסירבו יחד איתה כאקט פמיניסטי. צפו בהצהרת הסירוב שלה: 

עתליה בן אבא – אני מסרבת (לדף הכתבה »)(Available in Spanish, English)

"על ידי סירוב, אני רוצה להפעיל לחץ פוליטי על הממשלה, כדי להביא לסיום הכיבוש והמדיניות הצבאית האלימה בשטחים". עתליה בן אבא, בת 19 מירושלים, בראיון לטלוויזיה החברתית על סירובה להתגייס. מקווה שהסירוב שלה יהווה השראה לאחרים, ומציעה לכל מי שעומדים להתגייס - לצאת לסיור בגדה, לקחת חלק בפעילות משותפת בשטחים, כדי להיחשף למציאות הכיבוש, לפני ההחלטה האוטומטית להתגייס. ב-6 בפברואר תתייצב עתליה בבקו"ם שם היא אמורה להודיע על סירובה.
הופק ע"י: | עלה ב: 02/02/2017


הפאנל יתקיים מחר, יום חמישי, בגן מאיר בשעה 18:00, לפרטים נוספים.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס