ידיעה כתובה |

: ההיסטוריה הלא מסופרת של עזה

מדינה נכתב על ידי

בסדרת הפודקאסטים החדשה שלו, "עזה – הסיפור הלא מוכר", חוקר יזהר באר את ההיסטוריה של הרצועה דרך סוגיות שונות. בפרק הראשון, שעלה לאתר 'פרות קדושות', מספר באר את הסיפור על המציאות הצבאית הקשה והאלימה ברצועה בשנים הראשונות של שנות השבעים. בשבועות הקרובים יעלו לאתר עוד שישה פרקים בסדרה.

בפרק מתראיינים יצחק (איני) עבאדי, שבאותן השנים שימש כמושל נפת עזה, ויצחק פונדק, דאז מושל רצועת עזה וצפון סיני. בפרק, עבאדי ופונדק מדברים על גל הטרור שפרץ במחנות הפליטים, האלימות הצבאית שהפעיל הצבא כתגובה ובפרט על התנהלותו האגרסיבית של אריאל שרון, שכיהן כאלוף פיקוד הדרום באותו הזמן.

בינואר 1971 הגיע גל הטרור העזתי לשיאו, מה שהוביל את שר הבטחון משה דיין להתיר לאריאל שרון לנקוט צעדים חריגים למיגור הטרור, וכפי שהסביר באר, הוא לא היה זקוק ליותר מהנחייה כללית. ההיתר הזה התיר לשרון לשלוט בעזה לפי מדיניותו, מדינות אגרסיבית שהביאה את שיטות הלחימה במבוקשים, לדבריו, "לדרגה של אמנות".

עם זאת, היחס האגרסיבי לטרור הוביל ליחס אגרסיבי כלפי האזרחים. איני עבאדי, שנבחר לתפקיד בעקבות היותו בן אותו קיבוץ כמו דיין, סיפר: "לא היה לי מושג, צל צילו של מושג, מה צריך לעשות עם האזרחים, אז את כל ימי הקדשתי לביצוע ההוראות של שרון בדיכוי הטרור." יצחק פונדק, שהתנגד למדיניות הכוחנית של שרון, סיפר בתכנית על מקרים שבהם השתמש הצבא הישראלי בכוח מופרז בעזה. לדוגמה, הצבא הישראלי סיפק למבוקשים רימונים שהיו מתפוצצים כאשר הנצרה הייתה נשלפת. בנוסף, הוא מתאר מקרים בהם הרג הצבא מחבל שנפרק מנשקו ואף אסיר עם ידיים קשורות. "זה טרור ישראלי על גבי האזרחים בעזה" הוסיף עבאדי.

לעומת זאת, המלחמה הנוקשה בטרור לא הובילה לסופו, אלא להפך: "המאבק בטרור, כל כמה שהוא הוחרף יותר, גרם לכך שמספר המתגייסים לא מוגר" אמר עבאדי. "נוצר מצב, שבגלל דיכוי טרור 'ברמה של אמנות', בכל השיטות האפשריות, גרם לכך שלרצועה לא היה לה יותר מה להפסיד… כל מי שטען, טוען או יטען שהרצועה הגיעה לרגיעה מסוימת בגין ההצלחה של הפעילות הצבאית האינטנסיבית טועה טעות איומה. כי עד שהתחילה הפעילות האזרחית, הפעילות הצבאית האינטנסיבית גרמה לרשימת המבוקשים להיות הולכת וגדלה. לא הולכת וקטנה. הולכת וגדלה. ככל שהפעילות (הצבאית) נעשתה אינטנסיבית, מקצוענית ויעילה יותר ויותר הרשימה של המבוקשים הפעילים הלכה וגברה, באותו יחס."

להקשבה לפרק הראשון בסדרה לחצו כאן.

מה חושב.ת הציבור בישראל על הסגר על עזה? 

האם יש מצור על עזה? (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בתגובה למשט לעזה, אמר רה"מ נתניהו שאין מצור על עזה. יום לפני השתלטות הצבא על ספינת המשט לעזה, יצאנו לשאול את הציבור האם לדעתם יש מצור על עזה (28.6.2015).
הופק ע"י: | עלה ב: 01/07/2015

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס