ידיעה כתובה |

: עצומה לנתניהו: עצור את הרס אום-אלחיראן

חברה נכתב על ידי

עצומה נשלחה לראש הממשלה בנימין נתניהו, הקוראת לו להתערב בנעשה כיום בכפר הבדואי הלא מוכר אום-אלחיראן. על העצומה חתומים עשרות אנשי רוח, משפטנים ויוצרים.

ועד הכפר אום-אלחיראן יזם את העצומה בה נכתב: לאחר האירועים הקשים והריסות הבתים ב-18 בינואר השנה בכפר הבדואי אום-אלחיראן, חילקו הרשויות צווי הריסה לבתים נוספים בכפר. אנו דורשים לעצור את הריסת הבתים בכפר אום אלחיראן, לבטל לאלתר את התכנית להריסת הכפר וסילוק תושביו, ולשנות את תכנית המתאר ליישוב החדש "חירן" כך שהכפר יוכל להישאר על מכונו.
הנגב הוא רחב ויש בו מקום לכולם. אין שום סיבה להרוס כפר בדואי ולהקים תחתיו יישוב ליהודים בלבד. חירן ואום-אלחיראן יכולים לחיות שניהם יחדיו, זה לצד זה. לאור אירועי החודש וחצי האחרונים שבהם נהרגו שני בני אדם, ונותרו עשרות אזרחים ללא קורת גג, אנו דורשים לעצור ולחשב מסלול מחדש. אנו מבקשים להכיר בכפר אום אלחיראן במקומו הנוכחי ולתכננו בסמוך ליישוב המתוכנן חירן- כי אין פתרון צודק אחר! כידוע לך, המדינה הושיבה את תושבי הכפר במקום בו הם מתגוררים כיום לאחר שגורשו מאדמת אבותיהם בוואדי זובאלה.

צפו בצעדה בואדי זובאלה בדרישה למימוש זכות השיבה ובתמיכה במאבקם של תושבי אום אל חיראן

שבים לואדי זובאלה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בזמן שמיליוני ישראלים חגגו את יום העצמאות, אלפי מפגינות ומפגינים פלסטינים צעדו אל אדמות ואדי זובאלה בדרישה למימוש זכות השיבה. צעדת השיבה המסורתית התקיימה לראשונה בנגב בתמיכה במאבקם של תושבי אום אל חיראן, אשר גורשו מואדי זובאלה וכיום ניצבים בפני סכנת גירוש נוסף.
הופק ע"י: | עלה ב: 16/05/2016

צפו בסרטון בו מתארים תושבי אום-אלחיראן את הקושי בכפר להשיג דברים בסיסיים כמו מים חמים למקלחת ועל הרצון שלהם לחיות חיים משותפים, לא הם או אנחנו. 

רוצים להרוס להייפא את הבית (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

מספר ארגונים ועמותות ישראליות ארגנו אירוע סולידריות עם הכפר אום אל חיראן וניסו להביא "אחווה, שותפות ותקווה לחברה אחרת ולשלום מול כל העננה מסביב". המבקרים היהודים קיבלו הצצה של שעות ספורות לחיים בלי תשתיות מים וחשמל, בלי כבישים סלולים ובקיצור - חיים ללא הכרה מהמדינה. לראיון ברדיו כל השלום על הכתבה.
הופק ע"י: | עלה ב: 03/11/2015

בין החותמים על העצומה שנשלחה לראש הממשלה אנשי רוח, משפטנים ויוצרים – עמוס עוז, רונית מטלון, אגי שמעול, חיים באר, עודה בשארת, א.ב. יהושע, אבתסאם ברכאת, אייל גרוס ועוד. העצומה קוראת לראש הממשלה להוכיח כי הוא יכול להחליט החלטה צודקת לטובת האזרחים הבדואים, אפשר גם אחרת- עצור את הריסת אום-אלחיראן. בנוסף, בימים האחרונים עלתה לרשת עצומה נוספת, עליה חתומים עד כה יותר מ-1200 א.נשים. לחתימה על עצומה זו בלינק זה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס