ידיעה כתובה |

: אירוע הוקרה של השירות הלאומי במגזר הדרוזי

חברה נכתב על ידי

השר אורי אריאל והמנכ"ל לשירות לאומי – משבחים את בני ובנות השירות הלאומי מהעדה הדרוזית, בטקס לכבוד המתנדבת האלף. למרות דברי השר כי "החברה הדרוזית היא חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית", מדובר בעדה הסובלת מאפליה ומחסור בתקציבים ואי-שוויון.

ביום חמישי האחרון (9/2/2017) נערך אירוע הוקרה של השירות הלאומי במגזר הדרוזי. במסגרתו העניקו השר אורי אריאל הממונה על השירות הלאומי, ונכבדים נוספים, תעודת הוקרה למתנדבת נדין שופאני, שהינה המתנדבת האלף במגזר הדרוזי בשירות הלאומי. מתוך דבריו של השר אורי אריאל: "החברה הדרוזית היא חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית. הצלחת מתנדבות ומתנדבי השירות הלאומי מהמגזר הדרוזי היא הצלחת המדינה כולה." שר-שלום ג'רבי, מנכ"ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, אמר בטקס כי: "אני מעריך ומוקיר את אנשי המגזר הדרוזי שבוחרים להתנדב. אין ספק כי השירות יחזק את שילובם בחברה ובמדינה ויאפשר להם להצליח במעגלי ההשכלה והתעסוקה בחברה הישראלית".

מצדם של מארגני ומבצעי האירוע הישג זה הינו משמעותי ביותר, משבחים את בני ובנות השירות הלאומי מהעדה הדרוזית, עדה שסובלת אמנם מאפליה ומחסור בתקציבים ואי-שוויון, אך מנגד ישנו שינוי תפישה ועלייה במספר המתנדבים לשירות הלאומי.

טקס המתנדב האלף בשירות הלאומי במגזר הדרוזי. אמיר זיאן.

מנגד, ניתן לראות כי בימים אלו מקודמת הצעת חוק שתפגע ביכולת לעשות שירות לאומי בארגוני זכויות אדם. בנוסף, מצטייר כי ההצטרפות לגופי הבטחון ושלוחותיהם מעניקה כרטיס כניסה לתוך החברה הישאלית, שכביכול ההצטרפות תסיים את האפליה ואי השיוויון, אך ברוב הפעמים הרגשה זו היא הבטחת שווא.

להעמקה נוספת צפו בכתבה "הצבא ככרטיס כניסה לחברה הישראלית":

הצבא ככרטיס כניסה לחברה הישראלית (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

קבוצות מיעוט כגון: אתיופים, בדואים או דרוזים מנסים להשתלב בחברה דרך השירות הצבאי. אך מסתבר, שההדרה בחברה שלנו חזקה יותר אפילו מהאתוס הצבאי. על הצבא כקרש קפיצה וכרטיס כניסה לחברה הישראלית, בכתבה הבאה.
הופק ע"י: | עלה ב: 31/12/2013

כתגובה לאירוע ולדברי השרים ארגון אורפוד, ארגון המייצג את סרבני הגיוס הדרוזים, מסר כי "תחילה, כפתה המדינה בכוח גיוס חובה על הגברים הדרוזים בשנת 1956. כעת, היא מבקשת לגייס גם את בנות העדה לשורותיו, בדרך האחורית של השירות הלאומי. הכל, במטרה להשריש את זהות "הדרוזי-הישראלי" שהומצאה על-ידה בעשורים הראשונים להקמתה, ואשר נועדה ליצור שסע בין הדרוזים ושאר הפלסטינים אזרחי ישראל. אנחנו באורפוד מתנגדים לכל ניסיונות גיוס החברה הפלסטינית בישראל, על שלל עדותיה ומרכיביה, ובכלל זה, גיוס כפוי שמוטל על הדרוזים ועל הצ'רקסים, גיוס התנדבותי, והשירות הלאומי. מסגרות אלה לוקחות חלק בדיכוי בני ובנות עמנו ובהנצחת הקיפוח כלפינו, וכמובן, מנסות למחוק את זהותנו. ויודגש בזאת, כי אנחנו באורפוד מעודדים ערכי התנדבות ותרומה לקהילה, שאינם מוכתבים על-ידי המדינה שמנצלת זאת על-מנת לקדם אג'נדות פוליטיות, אלא התנדבות שמגיעה מתוך הקהילה, למען אותה קהילה, בהתחשב בצרכיה ובאורח חייה."

צפו: מהפקעת האדמות, דרך הפקעת הזהות ועד לתנועת הסרבנות "אורפוד". "הדרוזים": סדרה בהפקת הטלוויזיה החברתית

הדרוזים – סדרת כתבות (לדף הכתבה »)(Available in Arabic, English)

כל ילד ישראלי ידע לספר כי הדרוזים נאמנים לישראל וקשורים בברית דמים עם המדינה. האומנם? "הדרוזים" - בהפקת הטלוויזיה החברתית. מהפקעת האדמות, דרך הפקעת הזהות ועד לתנועת הסרבנות "אורפוד". סרטון זה הוא איחוד של ארבעה הפרקים בסדרה. ووتش العربية
הופק ע"י: | עלה ב: 11/12/2014

  כתבות ווידאו שחבל לפספס