ידיעה כתובה |

: חברת הנהלת נשות הכותל הותקפה בחניקה

חברה נכתב על ידי

חברת הנהלת נשות הכותל הותקפה הבוקר (1/12/2016) בחניקה במהלך תפילת ראש חודש כסלו. התוקפת הינה אחת מהמפגינות החרדיות שהגיעו לכותל עם משרוקיות, כדי להפריע את תפילת נשות הכותל. למרות ההפרעות, 120 המתפללות קיימו את התפילה החודשית כמתוכנן.

זו אינה הפעם הראשונה בה מופנית אלימות כלפי נשות הכותל. לזלי זקס, מנכ"לית נשות הכותל: "העובדה שרב הכותל ונציגיו אינם פועלים נגד ביזוי הכותל על ידי המפגינות החרדיות עם המשרוקיות, היא אור ירוק עבורן להעלאת רף האלימות נגד נשות הכותל, והחניקה היא תוצאה ישירה מכך".

חברת הנהלת נשות הכותל מותקפת בחניקה. צילום: מיכל פתאל

חברת הנהלת נשות הכותל מותקפת בחניקה. צילום: מיכל פתאל

צילום וידאו: מונה מור

מנגד, ציינו נשות הכותל, כי רב הכותל לא בוחל בשום אמצעי למנוע מנשים קריאה בתורה בכותל. בין הפעולות שננקטו הבוקר לטובת העניין: הצבת שורת מחסומים משער האשפות עד לעמדות הבידוק הביטחוני; דרישה מחברות הארגון לבצע על גופן חיפוש בלתי-חוקי, בשל חשד כי הן נושאות על גופן ספרי תורה.

kotel barriers

מחסומים שהוצבו לפני הכניסות לכותל. צילום: מיכל פתאל

לזלי זקס, מנכ"לית נשות הכותל: "אנחנו חיות בעולם שבו מתבצע חיפוש גופני משפיל לנשים יהודיות במטרה למנוע מהן קריאה בספר תורה, רק משום שממשלת ישראל מניחה לגורמים הקיצוניים ביותר להדיר, להפלות ולהשתיק נשים בכותל. חיפוש גופני היום ועונשי מאסר מחר לא ירתיעו אותנו מהמשך המאבק על יהדות שפויה ללא כפייה דתית במדינת ישראל. ההוראה לבצע בנו חיפוש גופני היא צעד נוסף במדרון מדינת ההלכה. זוהי יריקה בפניהן של נשים יהודיות ופגיעה קשה בעקרון השוויון המגדרי וחופש המצפון והדת של כל ישראלי וישראלית".

מהיועצת המשפטית לנשות הכותל, עו"ד אורלי ארז לחובסקי, נמסר בתגובה כי "לפי חוק סמכויות לשם שמירה על בטחון הציבור, למאבטחים יש סמכות לבצע חיפוש גופני רק לשם שמירה על בטחון הציבור או כשמדובר במקום בו יש חשש לפעילות חבלנית עוינת. זה בהחלט לא המצב במקרה המדובר".

  • צפו בכתבה על מאבקן של נשות הכותל להתפלל ברחבת הכותל כדרכן:

    הכותל בידן (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

    רחבת הכותל התמלאה בנשים בבוקרו של ראש חודש שבט. בעבר נשות הכותל סולקו, נרגמו בכסאות ואף נעצרו ע"י המשטרה בשל רצונן להתפלל בקול ולהתעטף בטלית. פסק דין מלפני כשנתיים סלל את הדרך לקבוצות נשים שונות, להתפלל בכותל בדרכן, אך ההישג עדיין לא מושלם. אפשר להתפלל, להניח טלית ותפילין, אך אסור להכניס ספר תורה. נשות הכותל יושבות בוועדה בכנסת, שנועדה להקים אזור תפילה ליברלי, מעורב, לנשים ולגברים בקשת רובינזון, בכותל הדרומי.
    הופק ע"י: | עלה ב: 04/02/2015

  כתבות ווידאו שחבל לפספס