ידיעה כתובה |

: שירה ומחול בשטחים?

חברה נכתב על ידי

פסטיבל מחול שבמרכזו העצמת נשים – בשטחים.

ביום חמישי, 18.08.16, עומד להתקיים בפעם השמינית פסטיבל "מחוללות בכרמים". מדובר בפסטיבל המחול התנ"כי לנשים שבמרכזו העצמת נשים. המופע המרכזי בפסטיבל הוא של הזמרת גלי עטרי.

הבעיה – המיקום. פסטיבל "מחוללות בכרמים" מתקיים בשילה הקדומה. מדובר לא רק במקום בו, על פי אתר הפסטיבל, החל חג האהבה הקדום, אלא גם באזור הנמצא בלב השטחים הכבושים.

  • צפו בכתבה על מחאה פלסטינית בעקבות הופעתו של הזמר אהוד בנאי בסוסיא לפני כשלוש שנים: 

אהוד בנאי בסוסיא – ההפגנה (לדף הכתבה »)

ביום ראשון (22-9-2013), התקיימה הופעה של אהוד בנאי בהתנחלות סוסיא שבדרום הר חברון. הסערה הציבורית סביב הופעתו בשטח כבוש, כדי לבדר את מתנחלי דרום הר חברון הסתיימה כדברי ערוץ 10 "ברגל ימין". הדיווח בשידור חי מסוסיא לא הותיר ספק - ניתן לסמן וי, ההופעה מתקיימת והסדר הציבורי שב על כנו. גם אנחנו היינו בסוסיא, הפלסטינית, שתושביה יצאו למחות נגד ההופעה.
הופק ע"י: | עלה ב: 24/09/2013

פעילות ופעילים חתמו על עצומה הקוראת לזמרת גלי עטרי לא לשיר באירוע. ההחלטה של אמנית או אמן לגבי הופעה בשטחים שמעבר לקו הירוק פעמים רבות נתפשת כאמירה פוליטית. דוגמא בולטת לכך היא הסערה התקשורתית שנוצרה כאשר השחקן נורמן עיסא לא הסכים לשחק בבקעת הירדן.

יש הטוענים כי הופעה במקום שעומד במרכזו של סכסוך ושל פגיעה בזכויות אדם משמעה התעלמות מהמצב. זאת משום שבשטחים האפליה בין יהודים לפלסטינים בולטת במיוחד ולכן שיתוף פעולה עם חיי תרבות במציאות הזאת תורם להנצחת המצב הקיים.

באופן כללי, לחצים בינלאומיים ואף חרמות מופעלים על אמנים ישראלים, ביניהם אף על אמנים שבוחרים לא להופיע בשטחים. חלק המאמנים טוענים כי מטרתה של האמנות לגשר וכי יש לשמור על ההפרדה בין אמנות לבין סכסוכים פוליטיים.

על הבמה מול החרם (לדף הכתבה »)(Available in English, French)

החרם על ישראל וסימון מוצריה אמנם בכותרות, אך אחד המוצרים שכבר שנים מוחרם בעולם, הוא התרבות הישראלית. אמנים ישראלים רבים עומדים לבדם על הבמה הבינלאומית וסופגים הפגנות וחרמות בשל השתייכותם למדינת ישראל. מבחינת תנועת ה-BDS, אמן ישראלי על הבמה מייצג את ישראל הכובשת, השוללת זכויות מהפלסטינים. לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו.
הופק ע"י: | עלה ב: 22/02/2016

(בתמונה הראשית: צילום מסך מתוך אתר הפסטיבל "מחוללות בכרמים")

  כתבות ווידאו שחבל לפספס