ידיעה כתובה |

: עשרות משפטנים: כליאתה של קמינר אינה ראויה

חברה נכתב על ידי

לקראת הכרעת ועדת המצפון בבקשתה של תאיר קמינר, עשרות משפטנים בכירים בפנייה דחופה לפרקליט הצבאי הראשי: "כליאתה של תאיר קמינר היא מדיניות בלתי ראויה". בין החתומים על המכתב: פרופ' ברק מדינה, פרופ' יובל שני, פרופ' מוטה קרמניצר, פרופ' יובל אלבשן, פרופ' ארנה בן-נפתלי וד"ר אילן סבן.

עשרות מרצים מהסגל האקדמי והקליני של הפקולטות ובתי הספר למשפטים בארץ שלחו ביום שישי (1.7) מכתב דחוף לפרקליט הצבאי הראשי, בו נטען כי כליאתה של תאיר קמינר למשך מצטבר של 170 ימים הינה בלתי מידתית. המכתב נשלח מיד לאחר הופעתה של קמינר בפני ועדת המצפון, בעקבות בקשתה לקבל פטור בתור סרבנית מצפון ולשרת שירות אזרחי חלופי, ולקראת ההכרעה בעניינה.
Tair
במכתבם כתבו המשפטנים: "סירובו של אדם לשרת בצה"ל, בשל כך שהשירות מחייבו לפעול באופן שלפי תפיסתו פוגע עמוקות בתפיסות יסוד מוסריות, הוא מימוש של זכותו לחופש מצפון. ענישתו פוגעת בזכות זו, והיא מותרת רק אם היא עומדת בדרישת המידתיות. ההבחנה בין סירוב לשרת בצבא מטעמים של פירוש המוּסר כשולל כל שימוש בכוח (פציפיזם) לבין סירוב בשל עמדה לפיה שיקולי מוסר מחייבים להימנע מלשרת בשל מדיניות מסוימת של הממשלה, יכולה לבוא לידי ביטוי בקביעת התגובה לסירוב לשרת, זאת להבדיל מעצם ההכרה בכך שמדובר במימוש הזכות לחופש מצפון. … לאור זאת, אנו סבורים שהמקרה של תאיר קמינר הוא דוגמא למדיניות בלתי ראויה."

על המכתב חתומים 39 משפטנים מהפקולטות ומבתי הספר למשפטים בארץ: פרופ' יובל אלבשן, פרופ' דוד אנוך, פרופ' מיכאל בירנהק, פרופ' ישי בלנק, פרופ' ארנה בן-נפתלי, ד"ר חמדה גור-אריה, פרופ' חיים גנז, פרופ' אייל גרוס, פרופ' יוסי דהאן, פרופ' גיא דוידוב, פרופ' משה הירש, פרופ' דפנה הקר, פרופ' גיא הרפז, ד"ר שרון וינטל, פרופ' יונתן יובל, פרופ' ברק מדינה, ד״ר הילי מודריק- אבן חן, ד"ר עפר מלכאי, פרופ' יובל מרין, ד"ר אילן סבן, ד"ר הלל סומר, ד"ר עופר סיטבון, פרופ' בועז סנג'רו, ד"ר מיטל פינטו, פרופ' אוריאל פרוקצ'יה, עו"ד נדיה צימרמן, ד"ר סנדי קדר, פרופ' רינת קיטאי סנג'רו, עו"ד תמי קצביאן, פרופ' רועי קרייטנר, ד"ר טלי קריצמן אמיר, פרופ' מוטה קרמניצר, ד״ר שירי רגב מסלם, פרופ' איסי רוזן-צבי, עו"ד הרן רייכמן, עו"ד שירן רייכנברג, ד"ר ראם שגב, פרופ' גילה שטופלר, פרופ' יובל שני.

תאיר קמינר, בת 19 מתל אביב, סירבה להתגייס לצבא ולהשתתף בדיכוי העם הפלסטיני בינואר השנה, והיא מרצה כעת את תקופת כליאתה השישית, אשר בסופה תשלים 170 ימי כליאה מצטברים – משך הכליאה הארוך ביותר לסרבנית עד כה. תאיר מלווה בתהליך הסירוב שלה על ידי "מסרבות" – רשת סרבנות פוליטית.

לא פקידה ולא טנקיסטית (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

תאיר קמינר מסרבת לקחת חלק בכיבוש ובמעגל השנאה בעזה ובשדרות. ביום ראשון, 10.01.16, פעילות ופעילים הגיעו להפגין בכניסה ללשכת הגיוס ולתמוך בסירובה של תאיר להתגייס. עדכון: תאיר קמינר הועברה לכלא 400.
הופק ע"י: | עלה ב: 11/01/2016


בבקשתה לפטור מטעמי מצפון, אשר הוגשה באמצעות עו"ד גבי לסקי, כתבה קמינר בהתייחסה לשנת השירות שעשתה בעבודה עם ילדים בשדרות: "הילדים שגדלים בעזה או בשטחים, במציאות קשה לא פחות, לומדים לשנוא את הצד השני…. כשאני מסתכלת על כל הילדים יחד, על הדורות הבאים של שני הצדדים ועל המציאות שבה הם גדלים, אני רואה המשכיות של טראומות וכאב. כבר שנים אין שאיפה לתהליך מדיני, לא קיים ניסיון להביא שלום לעזה ולשדרות. אבל כל עוד הדרך הצבאית והאלימה נמשכת, אנחנו מייצרים בשני הצדדים דורות של שנאה שרק יחמירו את המצב. חייבים לעצור את זה. …. לאור כל זאת, אני לא יכולה להשתתף באופן פעיל בשימור המצב הקיים. זוהי פעולה שמנוגדת לצו מצפוני." לינק למכתבה של תאיר.

האם לסרב להתגייס? (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

תאיר קמינר, איידן קטרי ועמרי ברנס בחרו שלא לשרת בצבא. במדינה בה הצבא הוא חלק בלתי נפרד מהחיים, הבחירה לסרב כלל לא פשוטה. השבוע הן דיברו על ההחלטה שעשו והסבירו את הנימוקים, בלי צעקות ובלי סיסמאות.
הופק ע"י: | עלה ב: 21/04/2016


בנוסף לתאיר קמינר כלואה כעת בכלא הצבאי הסרבנית עמרי ברנס, והן מצטרפות למאות רבות של סרבנים וסרבניות אשר בחרו להשתחרר מהשירות הצבאי – מרביתם ללא עימות עם רשויות הצבא, בשל אי ההכרה של המדינה והצבא בחופש המצפון שלהם. סרבנים וסרבניות הבוחרים להצהיר על סירובם להתגייס נשפטים בתוך המערכת הצבאית משל היו חיילים לתקופות מחבוש חוזרות בגין סירוב, כך שתקופת המאסר איננה ידועה ויכולה להגיע לחודשים ארוכים. בניגוד להוראות החוק, ועדת המצפון מכירה אך ורק במקרים אחדים של פציפיזם מוחלט, תוך התעלמות מרצף של טעמים מצפוניים לסירוב.

לוודא שאתה בריא לפני ששולחים אותך למות (לדף הכתבה »)

תאיר קמינר, עמרי ברנס וקאי חן סירבו להתגייס לצבא ונמצאות/ים בכלא הצבאי. בשבת, ה- 21.05.16, התקיימה על ההר מול כלא 6 הפגנת תמיכה בסרבנותם. בהפגנה הוקרא השיר "מכתב לנער מהפריפריה" של שלומי חתוכה, העוסק בלבטים האם להתגייס.
הופק ע"י: | עלה ב: 25/05/2016

  כתבות ווידאו שחבל לפספס