ידיעה כתובה |

: שיחה על נושאים שלא תדברו עליהם

חברה נכתב על ידי

לדבר על מה שנחשב לטאבו – סרבנות.

ביום שלישי, 14.06.16 התקיים פאנל בנושא סרבנות עם נציג מתנועת "אורפוד", תנועת סרבנות דרוזית, ונציגה מתנועת "מסרבות", רשת סרבנות פוליטית.

קאסף נג'ם מכפר בית ג’ן מתחיל ללמוד אדריכלות בקרוב. כאשר סירב להתגייס, הוא נעזר בצוות "אורפוד" וכעת הוא פעיל בתנועה. קאסף בן 23 ומתגורר כיום בחיפה. "קיבלתי את הזימון הראשון בהתלהבות", הוא מספר. הוא מוסיף כי הזימון הראשון אומר הרבה לצעירים דרוזים, שהם סוף סוף יכולים להיות חלק מהחברה הישראלית, שזה הדבר שמקרב אותם לחברה. מחשבות ושאלות התחילו לעלות בו: "למה אני חייב לשרת שלוש שנים מהחיים שלי כדי להרגיש שייך או להיות שייך למדינה כלשהי (אם זאת ישראל או כל מדינה אחרת)?"

  • צפו בכתבה "הצבא כרטיס כניסה לחברה הישראלית":

הצבא ככרטיס כניסה לחברה הישראלית (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

קבוצות מיעוט כגון: אתיופים, בדואים או דרוזים מנסים להשתלב בחברה דרך השירות הצבאי. אך מסתבר, שההדרה בחברה שלנו חזקה יותר אפילו מהאתוס הצבאי. על הצבא כקרש קפיצה וכרטיס כניסה לחברה הישראלית, בכתבה הבאה.
הופק ע"י: | עלה ב: 31/12/2013

אף על פי כן, הוא בסוף החליט להתגייס וללכת למסלול של עתודה וכך למד במסגרת צבאית. "אחרי שנתיים וחצי, עם כל ההתלבטויות וכל המעבר בין הכפר לחיפה, עיר מעורבת שיש בה כל מיני אנשים, כל מיני דעות, כל מיני דעות פוליטיות, אז מה שקרה שלאט לאט התחלתי להשתכנע שאני לא שייך למסגרת הצבאית במובהק ולצה"ל בכלל."

עמרי ברנס היא סרבנית מטעמי פציפיזם והיא ישבה השנה בכלא הצבאי. "בהתחלה זה בא ממקום פציפיסטי", היא מספרת ומוסיפה שכאשר הגיעה ל"מסרבות" הסירוב שלה הפך להיות פוליטי כי נחשפה לדברים רבים שקורים בארץ. עמרי עומדת להיכנס ככל הנראה בפעם השלישית לכלא. "החוויה בכלא היא לא פשוטה, זה קשה. אבל כשיש מטרה מאחורי זה וכשאני יודעת שיש השפעה למה שאני עושה וזה נותן לי במה לדבר על הנושא ולפתוח לדיון ולפגוש מלא אנשים ולחשוף את הדברים אז זה מאוד מחזק."

קאסף נג'ם, צילום: אייל טשרניחובסקי.

קאסף נג'ם, צילום: אייל טשרניחובסקי.

עמרי ברנס, צילום: אייל טשרניחובסקי.

עמרי ברנס, צילום: אייל טשרניחובסקי.

צילום: אייל טשרניחובסקי.

צילום: אייל טשרניחובסקי.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס