ידיעה כתובה |

: סרבני המצפון באגן הים התיכון מתאחדים

חברה נכתב על ידי

סרבני מצפון ממדינות מזרח אגן הים התיכון פרסמו אתמול (09/03/16) הצהרה משותפת נגד רדיפתם וכליאתם של סרבנים, לאור כליאתה של סרבני מצפון בישראל (תאיר קמינר), מצרים (סמיר אלשרבתי), ותהליכים משפטיים המתנהלים כעת נגד שלושה סרבני מצפון בקפריסין הטורקית. על ההצהרה חתומים ארגונים ממצרים, ישראל, יוון, איטליה, קפריסין וטורקיה – מדינות בהן קיים גיוס חובה או שצבאן אוכף מדיניות סגירת גבולות למבקשי מקלט.

בהצהרה נכתב: "אנו חיים באזור בו רמת המיליטריזציה – השפעת הצבא והנורמות הצבאיות בחברה ועל החברה – היא מן הגבוהות בעולם. זאת החל בחובת הגיוס לצבא במדינות רבות באזור, בגבולות מבוצרים בשליטה צבאית, בנקיטת פתרונות צבאיים לסכסוכים, וכלה בכיבושים מתמשכים וחדשים – כוחות חמושים ההורגים ומדכאים גברים, נשים וילדים. אנו מאמינים כי זוהי אלימות מערכתית, וכי השפעתה ניכרת בכל האזור כולו. איננו מאמינים כי האלימות טבועה בו, ואין זוהי הבחירה שלנו, כתושבי האזור הרוצים לחיות בשלום."

עוד מוסיפים כותבי המכתב: "אנו מסרבים לאפשר למעגל האלימות, ביוזמתן של מדינות דכאניות ואינטרסים כלכליים, להמשיך להתקיים; אנו מסרבים לקחת בו חלק; אנו מסרבים להיות אויביהם של מי שבמקרה נמנים על בני לאום או דת אחרת; ולא ניגרר למלחמותיהם ולצבאותיהם, אשר מובילים למוות והרס באזור."

Samir Elsharbaty Egypt

סרבן המצפון המצרי סמיר אלשרבתי

גם לעניין משבר הפליטים יש התייחסות בהצהרה, "אנו מביעים את תמיכתנו בפליטים, אנו מבקשים לקבל את פניהם, ומכריזים כי נמשיך לסרב 'לשמור על הגבולות', שמירה המובילה למוות וכליאה של עשרות אלפי פליטים ברחבי האזור".

אחד הארגונים מישראל החתומים על ההצהרה הוא "מסרבות". "מסרבות" היא למעשה רשת סרבנות פוליטית חדשה המחברת את כל מכתבי, יוזמות וקבוצות הסירוב מהשנים האחרונות לפעולה משותפת. הרשת תומכת בסרבני וסרבניות מצפון הבוחרות שלא להתגייס לצבא הכיבוש, תוך מודעות והתייחסות להיבטים המגדריים שמביא עימו גיוס החובה לחברה הישראלית.

Tair Kaminer. Photo Credit Shani Scarlett Kagan, Mesarvot

סרבנית המצפון הישראלית תאיר קמינר. צילום: מסרבות

סהר ורדי מתנועת "מסרבות" מוסיפה ואומרת: "אנו מביעות סולידריות עם אחינו ואחיותינו במדינות השכנות, מתוך הכרה כי המיליטריזם והבחירה בפתרונות אלימים הוא לא רק בעיה מקומית כאן בישראל אלא גישה הרווחת גם במדינות השכנות ומדרדרת את האזור כולו. תאיר קמינר יושבת בכלא על סירובה כבר 55 ימים, וכך גם סרבנים במצרים ובקפריסין. הסירוב שלנו חוצה גבולות ויבשות וביחד אנו מקווים להציב אלטרנטיבה למלחמות."

  • צפו: הפגנת התמיכה הראשונה בסרבנית תאיר קמינר ביום בו הייתה אמורה להתגייס והצהירה על סירובה:

לא פקידה ולא טנקיסטית (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

תאיר קמינר מסרבת לקחת חלק בכיבוש ובמעגל השנאה בעזה ובשדרות. ביום ראשון, 10.01.16, פעילות ופעילים הגיעו להפגין בכניסה ללשכת הגיוס ולתמוך בסירובה של תאיר להתגייס. עדכון: תאיר קמינר הועברה לכלא 400.
הופק ע"י: | עלה ב: 11/01/2016

על ההצהרה חתומים הארגונים: NoMilService (מצרים), The League of conscientious objectors (איטליה), מסרבות (ישראל), Association of Greek Conscientious Objectors (יוון), 40 אמהות (ישראל), Initiative for Conscientious Objection in Cyprus (קפריסין), ו- Conscientious Objection Association  – Vicdani Ret Derneği (טורקיה).

  • צפו: הפגנת תמיכה בסרבני 2015:

הפגנת תמיכה בסרבני גיוס 2015 (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הפגנת תמיכה בסרבנים אפי דריישנר, יחיאל נחמני, ירון קפלן ועדו רמון, שהתקיימה ב-6.4.2015, בלשכת הגיוס בתל השומר.
הופק ע"י: | עלה ב: 07/04/2015

  כתבות ווידאו שחבל לפספס